cieczka u psa

Ile trwa cieczka u psa?

Co oznacza cieczka u psa? Dni płodne wiążą się z charakterystycznymi symptomami, po których można poznać, że suczka przechodzi tzw. ruję. Trzeba na nią wtedy szczególnie uważać, dość wyraźnie bowiem zmienia się jej zachowanie. Czujnym należy być jednak również wobec psów ją otaczających, o ile psiemu rodzicowi nie zależy na tym, by jego pupilka zaszła w ciążę. 

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Behawiorystka zwierzęca

Co to cieczka u psa?

Cieczka u psa jest jedną z faz cyklu rozrodczego. Najprościej mówiąc, jest to etap, kiedy suczka jest gotowa do zapłodnienia. Zależnie od planów jej rodziców, czas ten może być zarówno wyczekiwany (w przypadku planowanego rozrodu), jak i nieco problematyczny (gdy ciąża nie jest pożądana). 

Dlaczego cieczkę uważa się za etap dość nieprzyjemny? Suczka jest wtedy nadpobudliwa i rozdrażniona. Plami i zmienia się jej zachowanie, co bywa męczące dla domowników. Zależnie od czworonoga, może domagać się więcej uwagi i pieszczot, ale miewa też swoje humory.  

cieczka u psa

Kiedy pierwsza cieczka u psa?

Jak rozpoznać, kiedy pies ma cieczkę po raz pierwszy? Wiele zależy od indywidualnych cech pupila i prędkości zmian zachodzących w jego organizmie. Nie bez znaczenia jest też wielkość zwierzęcia: 

  • suczki niewielkich ras przechodzą cieczkę wcześniej (6-12 miesiąc); 
  • u suczek ras większych cieczka pojawić się może nawet w 20-24 miesiącu życia. 

Często pierwsza ruja przebiega inaczej niż druga cieczka u psa i wszystkie kolejne. Zwierzę bywa przestraszone i czuje się nieswojo. Wiąże się to czasem także z nerwowym zachowaniem rodzica, który znajduje się w nietypowej sytuacji. 

Cieczka u psa – ile razy w roku?

Cieczka u psa – co ile występuje? Najczęściej pojawia się 1-2 razy do roku. Zwykle trwa około 21 dni (3 tygodnie), oba te parametry jednak nie są dokładne. Wiele zależy od wielkości suczki i indywidualnych uwarunkowań jej organizmu. Między kolejnymi rujami może być od 5 do nawet 11 miesięcy przerwy. U niektórych ras, takich jak np. boston terriery czy owczarki sheltie, czas ten sięga czasem nawet roku. 

W przypadku przedłużającego się niewystępowania cieczki należy zgłosić się do weterynarza. Zalecane jest to jednak po dłuższym czasie, np. jeśli suczka po 2 latach życia nadal nie będzie miała pierwszej rui. W niektórych przypadkach wystąpić może też tzw. cicha ruja. Cechuje się tym, że nie towarzyszy jej krwawienie lub jest ono minimalne, przez co łatwo je przeoczyć. Da się jednak ją poznać po zachowaniu psiaka, który np. częściej oddaje mocz lub jest łasy na pieszczoty.  

cieczka u psa

Cieczka u psa – kiedy sterylizacja?

Sterylizacja suczki zwykle jest zalecana, jeśli jej rodzice nie planują rozmnażania lub zakładania hodowli. Wiąże się to z faktem, że po tym zabiegu cieczka nie będzie już występowała, a pieskowi nie będzie groziło zajście w ciążę. Często jako zaletę wymienia się także szansę na uniknięcie ropomaciczy – choroby występującej u suk, u których nie doszło nigdy do zapłodnienia. Termin wykonania sterylizacji powinien być indywidualnie dobrany do konkretnej suczki. Natomiast należy wziąć pod uwagę, aby nie odbyło się to przed osiągnięciem dorosłości, ponieważ może się to wiązać z nieosiągnięciem emocjonalnej stabilizacji, która dopiero przychodzi z wiekiem psa oraz w przypadku wczesnego zabiegu może powodować zatrzymanie wzrostu i prawidłowego rozwój biologicznego psa.

Jak długo pies krwawi podczas cieczki?

Wydzielanie krwistej wydzieliny z dróg rodnych to jeden z charakterystycznych objawów cieczki u psa. Fazy rui są jednak cztery, a wraz z nimi zmienia się również barwa wydzieliny. Towarzyszy temu także szereg innych objawów, które bez wątpienia dostrzegą szybko psi rodzice.  

 

Cieczka u psa – etapy

  • Etap 1. – proestrus (poprzedzający ruję) – wtedy zaobserwować można pierwsze, stosunkowo skąpe, krwawienie. Łatwo je przeoczyć, bo bywa ograniczone do zaledwie kilku kropel wydzieliny. Dostrzegalne jest natomiast częste wylizywanie się suczki oraz obrzęk i zaczerwienienie sromu. Czworonóg zaczyna też częściej oddawać mocz i więcej pić. 
  • Etap 2. – estrus (ruja właściwa) – wydzielina staje się jasnoróżowa. Zmianie ulega zachowanie suczki – staje się pobudzona, często eksponuje srom i wygina plecy. Bywa niesforna i nieposłuszna. Jeśli rodzicom zależy na rozrodzie, jest to właściwy moment do krycia. 
  • Etap 3. – diestrus (porujowy) – wydzielina staje się ciemniejsza, a ze sromu znika obrzęk. O ile nie doszło do zapłodnienia, to czworonóg stopniowo wraca do swojego standardowego zachowania. 
  • Etap 4. – anestrus (bezrujowy) – brak wydzieliny, okres między rujami. Suczka zachowuje się zwyczajnie i nie ma możliwości, by zaszła w ciążę. 
cieczka u psa

Co zrobić, gdy pies ma cieczkę?

Zadaniem psiego rodzica w czasie cieczki jest wykazanie się troską, uwagą i cierpliwością. Grunt to utrzymywać higienę i nie reagować na zachowanie suczki złością. Podczas spacerów zalecane jest trzymanie jej z daleka od innych zwierząt – szczególnie samców. Lepiej też nie spuszczać jej wtedy ze smyczy, bo może być skora do ucieczek i innych aktów nieposłuszeństwa. 

Cieczka u psa – jak sobie radzić?

W czasie cieczki warto zadbać o porządek we własnym domu lub mieszkaniu. Uporanie się z tym stosunkowo trudnym czasem zdecydowanie ułatwić mogą np. ochronne majtki lub rozkładanie w domu mat higienicznych. W przypadku bielizny trzeba jednak upewnić się, że jest ona wykonana z dobrej jakości materiałów i właściwie dopasowana do postury czworonoga. W innych przypadkach może grozić np. obtarciami. Nie powinna być też noszona przez cały czas, bo może grozić infekcją.

Pies a cieczka u suki

Zachowanie psa podczas cieczki suczki bywa nieobliczalne. Jeśli przedstawiciele obu płci znajdują się w tym samym domu, warto ich od siebie na pewien czas odizolować. Samiec może być bardzo natarczywy, w czasie rui suczka jest bowiem dla niego najatrakcyjniejsza. Jeśli zapłodnienie nie jest przez rodziców pożądane, zwierzaki trzeba rozdzielać, by nie doszło do niechcianego zapłodnienia.  

cieczka u psa

Pytania od naszych czytelników

Po czym poznać, że cieczka się skończyła?

Jak rozpoznać koniec cieczki? Wielu psich rodziców czeka na ten moment, by móc znów spokojnie wychodzić ze swoją pupilką na podwórko i bawić się tam wraz z innymi psami. Przedwczesny powrót mógłby grozić niepotrzebnym stresem, a w sytuacji kryzysowej nawet niechcianym zapłodnieniem. Ruja kończy się jednak zwykle z chwilą, gdy nie pojawia się już żadna wydzielina, a srom wraca do standardowego stanu. Konieczna jest tu jednak uważna obserwacja. W niektórych przypadkach warto też na wszelki wypadek poczekać kilka dni, by upewnić się, że cykl dobiegł już końca i czas bezrujowy na pewno się rozpoczął.

Czy suczka cierpi podczas cieczki?

Krwawe ślady na dywanie czy podłodze i zmiany w zachowaniu suczki niepokoją wielu rodziców. Szczególnie stresujące bywają dla niedoświadczonych osób, nie należy jednak się nimi niepokoić. Czworonóg może być wtedy agresywny wobec psów, niesforny lub wręcz przeciwnie – lgnąć do opiekunów i bezustannie prosić się o pieszczoty. Zmiany zachodzące w organizmie są związane z reakcjami emocjonalnymi, stąd te metamorfozy. 

👉 Kup produkty do pielęgnacji psa na store.pethomer.com 

Powiązane artykuły 🐕

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.

Źródła:

  • petportal.pl
  • weterynarianews.pl
  • portal.abczdrowie.pl
  • pies.pl
  • hubun.pl
  • petner.com.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *