Ciąża urojona u psa - objawy i leczenie
Ciąża urojona u psa to termin, który odnosi się do sytuacji, gdy niesterylizowana suczka po cieczce, przejawia matczyne zachowania w połączeniu z fizycznymi oznakami ciąży, ale w rzeczywistości w niej nie jest. Zjawisko to jest zaskakująco powszechne u psów. Większość samic wykazuje oznaki urojonej ciąży kilka miesięcy po zakończonej cieczce. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, które sprawiły, że ciało i umysł psa są przekonane o zajściu w ciążę. W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania – Czym jest ciąża urojona? Jakie są jej objawy i przyczyny? A także jakie są domowe sposoby na ciążę urojoną?
Czym jest ciąża urojona?
Psy naturalnie przechodzą przez cykl rujowy, który obejmuje krwawe upławy w czasie cieczki i przechodzenie ciąży urojonej. Ciąża urojona to stan, w którym niewysterylizowane samice zaczynają naśladować fizyczne i behawioralne objawy ciąży. Zmiany behawioralne obejmują rozbudzony instynkt macierzyński, zagnieżdżanie się, aktywność macierzyńską, niepokój, zmniejszone zainteresowanie aktywnością fizyczną, a czasami nawet agresję.
Stan zwykle pojawia się cztery do dziewięciu tygodni po tym, jak zwierzę miało cieczkę i powinien naturalnie ustąpić w ciągu jednego do czterech tygodni. Na szczęście w większości przypadków objawy ciąży urojonej są łagodne i ustępują w ciągu kilku tygodni, natomiast niektóre psy przechodzą ten stan dużo bardziej ekstremalnie i wymagają pomocy lekarza weterynarii. Ważne jest, aby uważnie obserwować swojego psa w czasie ciąży urojonej, ponieważ czasem ten stan może powodować poważniejsze problemy, takie jak zapalenie sutków (infekcja gruczołu sutkowego).
Jakie są objawy urojonej ciąży?
Objawy ciąży urojonej u psa to:
- tworzenie gniazda – legowiska dla siebie i swojego urojonego potomstwa,
- gromadzenie zabawek (lub jednej ulubionej) w konkretne miejsce, czyli do stworzonego wcześniej “gniazda” i warczenie na każdego, kto się do zabawek zbliży,
- niepokój i apatia,
- bezczynność lub niska aktywność,
- wymioty,
- zmniejszony apetyt,
- wzdęcie brzucha,
- powiększenie gruczołu sutkowego,
- brązowa lub wodnista wydzielina z gruczołów sutkowych (może nawet zacząć produkować mleko),
- niektóre suczki doświadczają nawet skurczów i rozpoczynają poród,
- mogą przejawiać objawy agresji wobec opiekunów lub innych zwierząt.
Ile może trwać ciąża urojona u psa?
Ciąża urojona u psa może trwać od tygodnia do miesiąca, długość zależy od nasilenia objawów.
Ciąża urojona u psa - przyczyny
Po każdej cieczce następują zmiany hormonalne, które przygotowują organizm do ciąży, nawet wtedy, gdy nie doszło do zapłodnienia. Gdy suka przechodzi cykl rujowy, jej jajniki zaczynają wytwarzać hormony, niezależnie od tego, czy jest w ciąży, czy nie. Hormony te przygotowują macicę do przyjęcia płodu i utrzymania ciąży. Jeśli nie jest w ciąży, poziom hormonów zaczyna spadać po 4-6 tygodniach. We wczesnych stadiach podwyższony poziom krążących hormonów powoduje zmiany w ciele i zachowaniu naśladujące ciążę. Gdy poziom hormonów spada u psów niebędących w ciąży, wysyłają one do organizmu sygnały, które stymulują fałszywy poród i rozwój gruczołu sutkowego.
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego występują ciąże urojone. Prawdopodobną przyczyną jest brak równowagi hormonów progesteronu i prolaktyny. Uważa się również, że u niektórych psów jest to związane z niedoczynnością tarczycy lub zapaleniem sutka.
Inną teorią jest to, że w naturalnym środowisku psy żyły w stadach wilków, gdzie w ciążę zachodziła jedynie samica alfa, a pozostałe samice brały udział w wychowywaniu i karmieniu szczeniaków. Uważa się, że fałszywe ciąże pobudzają instynkty macierzyńskie suki, aby pomóc opiekować się wszystkimi szczeniętami w stadzie, niezależnie od tego, czy są jej, czy nie.
Leczenie ciąży urojonej
Łagodne przypadki ciąży urojonej nie wymagają leczenia farmakologicznego. “Słabo nasilone objawy kliniczne leczy się poprzez ograniczenie podaży pokarmu i wody takiemu zwierzęciu, długie spacery oraz uniemożliwianie budowy gniazda.” – dodaje ekspert Pethomer, Anna Papierz. Jeśli pies wygląda na fizycznie chorego lub zmiany w zachowaniu są na tyle poważne, że wywołują niepokój, dopiero wtedy wskazane jest leczenie. Leczenie jest objawowe i może obejmować środki uspokajające w celu złagodzenia lęku oraz leczenie diuretykami w celu zmniejszenia produkcji mleka lub złagodzenia zatrzymywania płynów. W rzadkich przypadkach może być konieczne leczenie hormonalne. Leczenie ciąży uronionej zazwyczaj trwa od 5 do 10 dni w zależności od nasilenia objawów klinicznych.
Ciąża urojona u psa - domowe sposoby
Aby pomóc przejść psu przez ten trudny czas możesz wykorzystać następujące wskazówki:
- więcej spacerów – dodatkowe spacery z psem pomogą złagodzić niepokój i oderwać myśli od trudnych objawów (ale jeżeli pies nie chce wyjść, nie zabieraj go na siłę),
- okaż zrozumienie i współczucie, zamiast gniewu, gdy na przykład suczka ukradnie Twoje buty lub gazetę i zaniesie je do swojego “gniazda” (najlepiej przechowuj swoje rzeczy poza zasięgiem psa),
- cierpliwie czekaj i wspieraj psa w czasie trwania urojonej ciąży,
- ubierz psu bawełnianą koszulkę lub użyj specjalnej obroży stożkowej, jeżeli podrażnia swoje sutki poprzez lizanie,
- nie dotykaj sutków psa, ponieważ może to wpłynąć na stymulację gruczołów mlekowych i zwiększenie produkcji mleka, co jest zupełnie niepotrzebne,
- usuń zabawki, które pies „matkuje” – jeśli zwierzak ma swoje ukochane zabawki, być może będzie trzeba je usunąć z widoku na czas ciąży urojonej, ponieważ będzie on prawdopodobnie myśleć o tych zabawkach jak o własnych szczeniakach. Dlatego zanim to się stanie, trzeba będzie je zabrać i schować w delikatny sposób. Dobrą metodą jest wyjście z psem na spacer, a w tym czasie ktoś inny chowa zabawki. Jeśli znowu zacznie gnieździć się lub matkować, można odwrócić jej uwagę grami i zabawkami, które z mniejszym prawdopodobieństwem będzie matkować, takie jak maty węchowe lub Kongi. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie karcić psa za matkowanie zabawek – to zachowanie jest całkowicie naturalne dla suczki i kara nie zostanie zrozumiana.
Jak zapobiegać ciąży urojonej? Gdy pies zajdzie w jedną ciążę urojoną, prawdopodobnie doświadczy innych w przyszłości. Jeśli nie zamierzasz dopuścić do prawdziwej ciąży, zaleca się zabieg sterylizacji, aby zapobiec przyszłym epizodom ciąży urojonej. “Najwcześniej 8 tygodni od zakończenia cieczki. Należy jednak pamiętać, że nawracające objawy ciąży urojonej u psa po sterylizacji mogą wynikać z obecności pozostałości tkanki jajnika, dlatego chirurg operujący taką sukę, musi być całkowicie pewien, że usunął całą tkankę.” – wyjaśnia ekspert Pethomer, Anna Papierz.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.
2 Responses