Jak chronić psa przed kleszczami?
Wiosna ruszyła pełną parą co sprzyja długim spacerom z naszymi czworonogami. Coraz cieplejsza pogoda jest niestety również dogodna dla kleszczy. Te pajęczaki zaczynają być aktywne przy temperaturze powietrza powyżej 7°C a 12°C. Chcesz dowiedzieć się jak chronić psy przed kleszczami? Sprawdź jakie środki są skuteczne na kleszcze u psa oraz jak zadbać o pupila w sezonie kleszczowym.
Ochrona psa przed kleszczami
Złapanie kleszcze przez psa grozi zarażeniem się chorobami odkleszczowymi- bakteryjnymi, wirusowymi lub pierwotniaczymi. Zagrażają one bezpośrednio zdrowiu i życiu naszego pupila, dlatego jako psi-rodzice mamy obowiązek chronić je przed tymi pasożytami. Wśród środków przeciwkleszczowych dla psów możemy wyróżnić:
- Spraye, których aplikacja jest potrzebna co dwa tygodnie
- Krople na skórę spot-on, które należy aplikować średnio co miesiąc
- Obroże, które działają przeciw kleszczom przez około 8 miesięcy
- Tabletki podawane psu co miesiąc lub co 4 miesiące
Niektórzy właściciele psa zadają sobie pytanie: czy po tabletce na kleszcze można kapać psa? Spieszymy zatem z odpowiedzią- tak, nie ma żadnych ku temu przeciwskazań. Inną sytuacją jest aplikowanie kropli przeciwkleszczowych, gdyż wtedy psa nie należy kąpać około 48 godzin przed i po zastosowaniu preparatu. Nadmierne korzystanie z wody osłabia skuteczność kropli. Jeśli nasz piesek używa obroży przeciwkleszczowej warto zdjąć ją przed planowaną kąpielą.
Szczeniaki, które zaczęły już wychodzić na spacery również potrzebują ochrony przeciwkleszczowej. Dla malców można stosować zarówno tabletki jak i obroże czy spraye. Właściciele psiaków często zastanawiają się od kiedy stosować krople na kleszcze dla szczeniaka? Tak jak każdy preparat chroniący stosujemy go od 3 miesiąca życia zwierzaka.
Profilaktyczne oględziny
Miejsca na ciele, które szczególnie upodobały sobie kleszcze to uszy, szyja, głowa, łapy oraz pachy. Kleszcz nie od razu wbija się w skórę psiaka – na początku szuka dogodnego miejsca by później ugryźć. Substancja zawarta w ślinie kleszcza jest znieczulająca, dlatego możemy nie zauważyć drapania się u naszego pupila.
Pamiętaj by również regularnie sprawdzać własne ciało i ubrania pod kątem tego pasożyta. Możesz nieświadomie przynieść go do domu ze spaceru lub nawet z pobytu w centrum miasta. Czy pies może przynieść kleszcza do domu? Oczywiście, że tak. Psy ze względu na mniejsze rozmiary oraz owłosienie są idealnymi celami dla tych pasożytów. Kleszcze możesz więc znaleźć na dywanie lub nawet pościeli. Dlatego tak ważne jest systematyczne wyczesywanie zwierzęcia i oględziny po każdym spacerze.
Domowe sposoby na kleszcze u psa
Walka z tymi niepozornymi pasożytami bywa niełatwa. Kryją się one właściwie wszędzie, ale nasi psi przyjaciele najbardziej są na nie narażeni w lesie oraz miejscach z wysoko rosnącą trawą. Na rynku mamy do dyspozycji wiele preparatów chroniących psa przed kleszczami w formie obroży, kropelek czy sprayu. Czasem jednak warto uzupełnić ochronę zwierzaka o naturalne rozwiązania, które często są bardzo skuteczne. Jednakże nie można zapominać, że domowe sposoby nie zwalniają z używania środków od weterynarza. Przedstawiamy bezpieczne produkty, które można stosować w połączeniu z tradycyjnymi formami ochrony.
- Olejek miętowy
Olejek miętowy jest rodzajem olejku eterycznego pozyskiwanego z liści mięty pieprzowej. Jest od wieków stosowana przez ludzi jako środek odstraszania owadów oraz środek antyseptyczny. Kąpiele pupila w olejku miętowym mogą być świetnym uzupełnieniem w walce z kleszczami. Pamiętajmy jednak by nie stosować olejków bezpośrednio na skórę i sierść zwierzaka. Wybieraj zawsze kosmetyk w wersji olejku eterycznego rozcieńczonego z innymi olejkami. Na rynku występują sprawdzone, przetestowane przez producenta mieszanki, które zapewnią dobrą skuteczność.
- Czystek
Jest to suplement całkowicie naturalny bezpieczny dla naszego psiaka. Możemy znaleźć go w postaci tabletek, które należy stosować regularnie przez 10 tygodni. Ich działanie? Zapach psa ulega zmianie na taki, który staje się odstręczający dla czyhającego na niego kleszcza.
- Mgiełka przeciwkleszczowa
Produkt w formie mgiełki, który można aplikować przed każdym spacerem. Jest to mieszanka olejków eterycznych specjalnie dobranych pod kątem odstraszania pajęczaków oraz często zawiera dodatki roślinnych emolientów. Dzięki tym składnikom mgiełka zyskuje również właściwości pielęgnacyjne. Preparatem należy spryskać całą powierzchnię ciała psa za każdym razem, gdy wychodzimy z nim na zewnątrz. Zapach utrzymuje się około 3-4 godzin.
Psi-rodzice często zastanawiają się jak samodzielnie zrobić preparat na kleszcze dla psa? To bardzo proste:
- Wybrane przez ciebie wysuszone kwiaty/zioła włóż do słoika następnie zalej je taką ilością oleju, żeby całkowicie je przykryć.
- Zakręć słoik i ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu na miesiąc
- Przefiltruj miksturę przez gazę i przelej do butelki z ciemnego szkła.
Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza psu?
Początkowo kleszcze są bardzo małe, przypominają ziarenko sezamu. Niekiedy mimo dokładnych i częstych oględzin naszego pupila możemy przeoczyć małego pajęczaka, który już zdążył wbić się w skórę. Jeżeli znajdziesz u swojego psa wbitego kleszcza – nie zwlekaj z jego usunięciem. Szansa zarażenia chorobami odkleszczowymi zwiększa się im dłużej kleszcz jest przyczepiony do psiaka.
Istnieją różne sposoby jakie stosują właściciele przy wyciąganiu tego pasożyta. Niektórzy ciągną go do góry jednostajnym ruchem jednak nie jest to dobry pomysł. W takiej sytuacji głowa kleszcza zostaje w skórze i może doprowadzić do poważnego stanu zapalnego lub zakażenia. Najbezpieczniej usunąć pajęczaka przy pomocy pęsety. Jak usunąć kleszcza u psa pesetą? Złap przyborem ciało pasożyta i zacznij energicznie wykręcać go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie ściskaj go zbyt mocno by go nie zgnieść oraz pod żadnym pozorem nie smaruj go alkoholem. Jest to ryzykowne, gdyż kleszcz może zwymiotować treść żołądkową do krwioobiegu psa i tym sposobem przekazać mu choroby, których jest nosicielem. Gdy kleszcz zostanie wykręcony zdezynfekuj skórę psiaka a pasożyta spłucz w toalecie.
Jeśli nie jesteś pewien czy będziesz potrafił poprawnie i bezpiecznie wyciągnąć kleszcza zwróć się do lekarza weterynarii.
Czy można zaszczepić psa przeciw kleszczom?
Szczepionka na kleszcze to potoczna nazwa na szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Te pajęczaki przenoszą śmiertelnie niebezpieczną chorobę, zarówno dla psów jak i ludzi, boreliozę. Uchronienie naszego pupila przed ugryzieniem kleszcza nie jest łatwe a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Warto zatem zdecydować się na zaszczepienie, które stanowi ochronę przed zarażeniem kleszczowym zapaleniu mózgu. Pamiętajmy jednak – szczepionka nie uchroni psa przed ugryzieniem kleszcza! Wielką zaletą tej szczepionki jest to, że minimalizuje zarażenie innego zwierzaka przez kleszcze, które spróbowały pić krew z zaszczepionego psa. Jak to działa? Kleszcz wraz z krwią połyka przeciwciała i w rezultacie prątki boreliozy umierają w organizmie pasożyta. Nosicielstwo choroby zostaje zahamowane!
Interesuje cię cena zastrzyku na kleszcze dla psa? Jest to kwota ok. 400 zł. Dla wielu może wydawać się wysoka jednak leczenie kleszczowego zapalenia mózgu będzie mogło kosztować o wiele więcej.
W tym momencie wiesz już wszystko o tym jak zabezpieczyć Twojego czworonożnego przyjaciela przed kleszczami. Pamiętaj o profilaktycznym sprawdzaniu sierści na całym ciele pupila. Stosując sprawdzone preparaty przeciwko kleszczom o najlepszym działaniu mamy pewność, że chronimy psa przed chorobą oraz nie pozwalamy wnosić mu pasażerów na gapę do naszego domu. Teraz pozostaje tylko cieszyć się ciepłymi dniami z naszym psiakiem!
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.
Żeby kleszcze już nigdy nie wbił się w Twojego psa, kup odpowiedni specyfik!
One Response