Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Czy amstaff jest groźny? Charakter, wygląd i cena -
Czy amstaff jest groźny? Charakter, wygląd i cena

Czy amstaff jest groźny?
Charakter, wygląd i cena

Amstaffy (po angielsku: American Staffordshire Terrier) bez wątpienia budzą respekt i trudno myśleć o nich, niczym o milusińskich przytulankach, które idealnie nadają się do zabawy. Muskularne ciała i wielkość tych psów sprawiają, że większość ludzi raczej woli na nie uważać. Są jednak też osoby, które chciałyby mieć je w swoich domach. Z tego artykułu dowiesz się, czy amstaff może być dobrym towarzyszem oraz prawdziwym członkiem rodziny. Odpowiemy również na najczęściej zadawane pytanie: czy amstaff jest niebezpieczny? 

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Behawiorystka zwierzęca

Jaki jest amstaff? Charakter i zachowanie

Nawet największy amstaff może być oddany swojemu opiekunowi, a także czuły i opiekuńczy wobec wszystkich członków swojej rodziny – trzeba jednak odpowiednio go wychować. Ze względu na wygląd, „psi rodzice” czasem podchodzą do tej rasy niestety jak do typowych wojowników i stróżów, którzy mają pilnować swojego terytorium. Traktowanie ich w odpowiedzialny, spokojny i rozważny sposób sprawić jednak może, że będą wiernymi i czułymi przyjaciółmi.

Jak wychować amstaffa?

Ataki amstaffów zwykle są wynikiem nieodpowiedzialności ich „rodziców”. Zwierzęta te bowiem nie mają wpojonej instynktownej agresji, a wręcz przeciwnie – najbardziej lubią okazywać czułość swoim bliskim. Sprawia to jednak, że są bardzo nieufne wobec obcych – zarówno zwierząt, jak i ludzi. Potrzebują dużo czasu, by się do kogoś przyzwyczaić, a nawet po dłuższym czasie mogą być wobec niego ostrożne i uważne. 

 

Z drugiej strony rasa ta jest niezwykle inteligentna i można to wykorzystać do skutecznego wpojenia im pewnych wzorców. Amstaffy uwielbiają aktywność, przez co doskonale sprawdza się szkolenie ich na świeżym powietrzu. Są jednak uparte, zdecydowanie lepiej więc poradzi sobie z nimi doświadczony opiekun, który da im wyraźnie znać, kogo powinny słuchać i w jaki sposób się zachowywać.

 

Zastanawiasz się, czy amstaff szczeka i może wpłynąć na pogorszenie Twoich relacji z sąsiadami? Uspokoimy Cię – rasa ta niemalże w ogóle nie szczeka. Czasem może zdarzyć się to podczas zabawy czy w przypływie radości, ale nie jest to na pewno uciążliwe i częste. Pamiętać natomiast trzeba, że również w chwili zagrożenia psy te nie wydobędą z siebie głosu, tylko przystąpią od razu do ataku. W sytuacji kryzysowej należy więc uważnie obserwować ich niespokojne zachowanie i gotowość do walki.

Czy amstaff jest groźny? Charakter, wygląd i cena

Czy amstaff jest groźny dla ludzi?

Zwierzęta te cenią sobie niezależność i lubią postawić na swoim, ale nie są agresywne w walce o swoje racje. Szanują swoją rodzinę, a szczególnie głównego opiekuna, z którego zdaniem zawsze się liczą. Uważać trzeba natomiast na ich kontakty z obcymi, które mogą je bardzo stresować. Niestety w rękach nieodpowiedzialnych osób amstaff może stać się niebezpiecznym agresorem, szczególnie podczas spotkania z obcą osobą. Właśnie dlatego ważne jest sięganie po amstaffy ze sprawdzonych hodowli, gdzie dobierane są psy o stabilnej psychice. Od małego są tam też właściwie socjalizowane, by nie stanowić zagrożenia. Mieszaniec amstaffa, pochodzący z podejrzanego źródła i o nieznanym pochodzeniu, rzeczywiście może czasem zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. 

Czy amstaff może mieszkać z innym psem?

To, jakie są amstaffy, najczęściej jest wynikiem zachowania ich opiekunów. Jeśli od małego wychowywał go będziesz w odpowiedzialny sposób i przyzwyczajał do innych ludzi czy zwierząt, on zacznie je akceptować i nie będzie miał problemu z przebywaniem w ich towarzystwie. Cały czas jednak pamiętaj o monitorowaniu sytuacji i przyglądaniu się zachowaniu swojego pupila. Ma on silny instynkt przywódcy, lepiej więc kontrolować to, w jaki sposób traktuje innych domowników.

 

Czy amstaff jest groźny dla dzieci? Zapewne wielu rodziców nawet nie chce myśleć o tym, że ich pociechy mogłyby mieć kontakt z tak dużym, silnym psem o bardzo złej reputacji. Prawda jednak jest taka, że amstaffy to urodzone opiekunki do dzieci. W kontaktach z najmłodszymi wykazują wręcz anielską cierpliwość, dając się dotykać, szturchać czy głaskać tak długo, jak tylko maluch będzie miał na to ochotę. Nie są wobec niego agresywne i zawsze są gotowe stanąć w jego obronie.

Czy amstaff jest groźny? Charakter, wygląd i cena

Jak uspokoić amstaffa?

Zapanowanie nad amstaffem jest możliwe dzięki konsekwencji i stworzeniu wzorców, których obie strony muszą pilnować. Psy te jednak są bardzo aktywne, lubią zabawę i bieganie, zdarza im się więc „dać ponieść” i zacząć rozrabiać. W takiej sytuacji należy je uspokoić, ale nigdy przy użyciu agresji, a tym bardziej przemocy. 

Krzyczenie czy bieganie za amstaffem tylko go rozochoci i sprawi, że będzie szalał jeszcze bardziej. Najlepiej jest przez chwilę nie zwracać na niego uwagi, żeby sam miał okazję się uspokoić. Jeśli przez dłuższy czas jednak to nie pomaga, bo np. wokół jest dużo ludzi czy innych zwierząt, pomocna może okazać się izolacja. Odsunięcie go od tłumu lub np. zaprowadzenie do innego pokoju sprawi, że poziom ekscytacji opadnie i wszystko wróci do normy. 

Czym karmić amstaffa?

Amstaffy są psami bardzo aktywnymi, muszą więc mieć również odpowiednią dietę. Mogą jeść zarówno karmy mokre, jak i suche, powinny one jednak być bogate w odpowiednie składniki i substancje odżywcze. Podczas wizyty kontrolnej u weterynarza warto zapytać o polecane karmy, dopasowane do wieku i stanu zdrowia konkretnego osobnika.

Czy amstaff jest groźny? Charakter, wygląd i cena

Jak wygląda dorosły amstaff?

Dorosły amstaff w kłębie mierzyć może nawet 48 cm, a jego waga to często ponad 30 kg. Zwykle są maści łaciatej lub pręgowanej, a ich cechą charakterystyczną są szeroko rozstawione, przednie łapy. Są dobrze zbudowane i masywne, często też spod sierści wyraźnie zauważalne są ich okazałe mięśnie, czemu także zawdzięczają swoją reputację.

Czy amstaff linieje? Nie, ponieważ nie ma podszerstka. W mieszkaniu jednak mimo to na pewno zauważysz niewielkie ilości sierści, którą psy gubią praktycznie przez cały czas. Ich pielęgnacja nie należy do przesadnie skomplikowanych wyzwań, bo sierść nie kołtuni się i nie gromadzi zanieczyszczeń. 

Amstaff – pozwolenie 2022

Jeśli zastanawiasz się, czy amstaff jest na liście psów agresywnych, to odpowiedź jest jednoznaczna – nie. Oznacza to, że na kupno amstaffa nie trzeba mieć specjalnego pozwolenia, trzeba jednak pamiętać o silnym charakterze tej rasy. Ich odpowiednie ukształtowanie i wychowanie wymaga doświadczenia i dobrego podejścia. Dzięki niemu nie będą to psy agresywne, ale urocze, kochane i doskonale nadające się do mieszkania z dziećmi czy innymi zwierzętami. 

Czy warto mieć amstaffa? Zdecydowanie tak, ale jest to jednak ogromna odpowiedzialność. Jeśli nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, lepiej zdecyduj się na mniej wymagającą rasę. Nieprawidłowo wychowane amstaffy bowiem rzeczywiście mogą nie być odpowiednimi towarzyszami podczas codziennych zabaw.

Powiązane artykuły 🐕

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt​,​ przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *