Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Dog niemiecki- charakter, wygląd i cena -
Dog niemiecki - opis rasy i cena

Dog niemiecki- charakter, wygląd i cena

Dogi niemieckie należą do grupy molosów, czyli rosłych i silnych psów. Czworonogi te mają bardzo łagodne usposobienie, ale także zaliczają się do jednych z najbardziej towarzyskich psów. Co warto wiedzieć o tej rasie?

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Behawiorystka zwierzęca

Dog niemiecki - charakter

Ze wszystkich molosów, to właśnie dogi niemieckie mają najłagodniejsze usposobienie. Z charakteru są spokojne i opanowane. Bardzo ciężko wyprowadzić je z równowagi, co nie znaczy jednak, że warto testować granicę ich nerwów. Psy tej rasy są bardzo duże i silne, a do tego niezrównanie odważne. Wszystko to w połączeniu sprawia, że potrafią być trudnymi przeciwnikami. Co ciekawe, psy tej rasy interweniują agresywnie dopiero wtedy, gdy jest to ostateczność.

Psy rasy dog niemiecki są łagodne dla dzieci, ale mając małe pociechy w domu warto być czujnym. To jednak duże psy i swoją masą lub siłą mogą niechcący przewrócić dziecko, np. machając swoim ogonem. Rasa charakteryzuje się także tolerancją w stosunku do innych zwierząt – nie reagują na zaczepki i z reguły nie wdają się w bójki.

Dogi niemieckie bardzo mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Są niezwykle towarzyskie i bardzo wyrozumiałe, dlatego psy te zalicza się do rodzinnych. To jednocześnie rasa słabo radząca sobie z samotnością. Izolacja i brak wystarczającej uwagi u tych psów może doprowadzić do zaburzeń na tle behawioralnym.

Dog niemiecki - waga i wzrost

Psy rasy dog niemiecki należą do grupy molosowatych. Uważa się je za jedną z największy ras psów, której waga może sięgać nawet do 90 kg. Ile wzrostu ma dog niemiecki? To w dużej mierze zależy od płci zwierzęcia. Suczki są nieco mniejsze – mierzą maksymalnie 81 cm w kłębie. Od 76 do 86 cm dorastają samce doga niemieckiego. Wzrost na dwóch łapach takiego psa może znacznie przewyższać wysokość dorosłego człowieka.

Warto tu przytoczyć ciekawostkę. Otóż największy dog niemiecki nazywał się Zeus i mieszkał ze swoją opiekunką w Michigan. Pupil mierzył aż 111,8 cm. Drugim największym dogiem na świecie był Freddy z Essex o wzroście równym 103,5 cm, który odszedł za tęczowy most  w 2021 roku w wieku 8 lat.

Dog niemiecki - opis rasy i cena

Wychowanie doga niemieckiego

Dogi niemieckie są nie tylko inteligentne, ale również chętne do nauki. Podczas szkoleń nie sprawiają większych trudności, choć jest kilka istotnych faktów, które warto znać. Przede wszystkim naukę trzeba rozpocząć dość wcześnie, gdy pupil jest jeszcze w wieku szczenięcym. Ponadto warto wiedzieć, że dogi niemieckie nie będą wykonywać poleceń od opiekuna, w którym nie widzą autorytetu, i z którym nie czują emocjonalnej więzi.

Psy rasy dog niemiecki wymagają dużego wsparcia i motywacji podczas nauki. Są niezwykle cierpliwe i błyskotliwe, ale też mają dość wrażliwą psychikę. Szkolenie powinno być konsekwentne, ale bez karania zwierzęcia za źle wykonane zadanie. W takim wypadku pies szybko się wycofa i może się to bardzo źle odbić na jego zdrowiu psychicznemu. Trzeba też wspomnieć, że dojrzałość psychiczną dogi niemieckie osiągają dopiero w wieku 3 lat.

Dog niemiecki - długość życia

Ile lat żyje dog niemiecki? Psy tej rasy to piękne i mądre stworzenia, ale niestety ich życie nie jest zbyt długie. Średnia wieku tych psów określana jest w przedziale od 8 do 10 lat. Bardzo rzadko zdarza się, że dogi niemieckie dożywają wieku kilkunastu lat. Z pewnością jedną z najbardziej znanych historii w Polsce jest wątek psa o imieniu Lit, o którym było głośno w 2018 roku. Zwierzak dożył wieku 13 lat!

Oczywiście opiekun ma poniekąd wpływ na to, jak długo żyje dog niemiecki. Co prawda nie da się przewidzieć pewnych chorób, które są charakterystyczne dla danej rasy. Jednakże dobrze zbilansowana dieta, dbałość o optymalną dawkę ruchu oraz zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej wpływa znacznie na zdrowie i długość życia pupila. Warto zatem dbać o zdrowie czworonożnego przyjaciela.

Dog niemiecki - opis rasy i cena

Dog niemiecki - umaszczenie

FCI to największa organizacja kynologiczna, która zajmuje się między innymi wzorcami ras psów. Dotyczą one nie tylko cech charakteru zwierzęcia, ale przede wszystkim jego budowy oraz maści. Hodowcy dogów niemieckich, którzy są związani z FCI (polskim partnerem jest ZKwP) muszą ściśle przestrzegać wszelkich zasad hodowlanych. W temacie umaszczenia tych psów, wyróżnia się następujące kolory dogów niemieckich:

  • czarny;
  • błękitny;
  • arlekin;
  • żółty;
  • płaszczkowy;
  • pręgowany.

Warto też zaznaczyć, że organizacja FCI w swoich wytycznych uwzględnia również arlekina na szarym tle. Jednakże to umaszczenie jest przez nią uznawane za niezgodne ze wzorcem. Dla osoby, która przygarnia doga niemieckiego jako przyjaciela, nie powinno mieć to znaczenia. Jednakże jest to cenna informacja dla hodowców, którzy ze swoimi pupilami chcą uczestniczyć na wystawach, a także je rozmnażać.

Dog niemiecki - opis rasy i cena

Ile kosztuje dog niemiecki?

W Polsce funkcjonuje bardzo dużo hodowli dogów niemieckich. To dość popularna rasa, zatem znalezienie dobrego hodowcy w swoim rejonie nie powinno stanowić problemu. Cena rodowodowego doga niemieckiego szczeniaka z dobrej hodowli zrzeszonej w ZKwP waha się w granicach od 2500 do 5000 zł. Warto jednak wiedzieć, że cena za psa może wynieść znacznie więcej. Najbardziej renomowane hodowle w Polsce wyceniają swoje szczeniaki nawet na 9000 zł. Skąd się bierze taki rozstrzał cenowy?

Cena za doga niemieckiego może się różnić nie tylko od renomy samej hodowli, ale również od rodzaju umaszczenia. Dogi niemieckie błękitne i arlekiny są nieco droższe, niż np. osobniki o umaszczeniu żółtym bądź czarnym. Oczywiście wpływ na cenę ma też fakt, czy kupujemy psa jako przyjaciela rodziny, czy z przeznaczeniem wystawowym.

 

Dog niemiecki – ciekawostki

Każda rasa psa ma swoje unikatowe ciekawostki. Nie inaczej jest z dogami niemieckimi. Oto trzy historie, które warto znać:

  1. Z pewnością każdy, bez względu na wiek, kojarzy postać Scooby-Doo. O przygodach tego psa powstało wiele animacji, komiksów oraz filmów. Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale Scooby jest dogiem niemieckim. Rysownik Iwao Takamoto stworzył postać Scooby’ego wzorując się na psie sąsiada!
  2. Ile szczeniąt ma dog niemiecki? Średnio jego miot liczy od 6 do 8 psiaków. Jednak w 2021 roku zdarzył się ciekawy przypadek i to w dodatku w polskiej hodowli. Czteroletnia suczka Hania urodziła aż 17 szczeniąt! Psia mama nie była w stanie wykarmić wszystkich swoich dzieci, dlatego w pomoc włączyli się również opiekunowie suczki. Wszystkie maleństwa przeżyły.
  3. Oglądaliście ekranizację powieści “W pustyni i w puszczy”? W książkowym wydaniu Sienkiewicza suczka Saba była rasy mastif. Jednak w wersji filmowej, słynną rolę czworonożnego towarzysza głównych bohaterów zagrał dog niemiecki.

Powiązane artykuły 🐕

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *