Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Gryzaki dla psa - jak wybrać odpowiedni gryzak? -
Gryzaki dla psa - jak wybrać odpowiedni gryzak?

Gryzaki dla psa — jak wybrać odpowiedni gryzak?

Gryzaki dla psa na zęby mają wiele zastosowań, a przeważająca część pupili sama się ich domaga, nieświadomie czyniąc przysługę właścicielom. Może się pozornie wydawać, że rzucie kawałka przedmiotu nie ma większego sensu, jeśli jednak gryzak jest odpowiedniej jakości i prawidłowo dobrany do psa, przynosi wiele korzyści – zarówno z perspektywy zdrowia fizycznego, jak i psychicznego psa. 

Dlaczego psy potrzebują gryzaki?

Potrzeba gryzienia czy żucia jest u psów naturalna i lepiej nie próbować jej wyeliminować, bo niesie ze sobą korzyści. Aby je jednak odkryć, Twój pupil musi przeżuwać to, co Ty chcesz, zamiast tego, co sam znajdzie w domu czy na podwórku. 

Zbieranie odpadków w trawie czy pożeranie kapci nie jest wskazane. Jeśli natomiast zamienisz to na naturalny, wysokojakościowy gryzak, polepszysz życie psa na wielu poziomach: 

  • zaspokoisz naturalną potrzebę gryzienia i żucia – dzięki temu pies stanie się spokojniejszy i mniej podenerwowany, niż wtedy, gdy będziesz go co chwilę karcił za gryzienie przedmiotów. 
  • uzupełnisz dietę – gryzaki naturalne dostarczają psom wiele cennych składników odżywczych. W przypadku pupili narażonych na niedobory, gryzaki bywają wręcz niezbędne. 
  • zatroszczysz się o higienę jamy ustnej – istnieją gryzaki, dzięki którym psy dbają o czyste zęby i zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego. Co więcej, żucie to przy okazji doskonałe ćwiczenie mięśni żuchwy. 
  • zwalczysz nudę i stres – negatywne emocje muszą znaleźć ujście. Lepiej, by pupil ”wyżył się”, żując przeznaczony do tego gryzak, niż niszczył przypadkowe przedmioty. To przydatne też, gdy brak Ci czasu na dłuższą zabawę z czworonogiem, a wyraźnie widzisz, że nie ma on co robić. Gryzak zajmie go na dłuższy czas, a ponadto jest dobrym sposobem na rozrywkę dla psów starszych lub schorowanych. 
Gryzaki dla psa - jak wybrać odpowiedni gryzak?

Rodzaje gryzaków dla psów

Niezależnie od tego, czy interesują Cię najtwardsze gryzaki dla psa, czy też miękkie rozwiązania dla szczeniaków, znajdziesz je w różnych wariantach. Większość psich rodziców czeka dylemat między kupnem produktu naturalnego i sztucznego. Ten drugi z kolei podzielić można na gumowe gryzaki dla psa i stworzone z innych materiałów.

Gryzaki dla psa naturalne

Naturalne gryzaki dla psa są lubiane przez większość czworonogów. Wszystko za sprawą ich smaku oraz atrakcyjnego dla zwierząt zapachu. Jeśli wybierasz produkty wysokojakościowe, to nie musisz się też w tym przypadku martwić, produkty te bowiem najprawdopodobniej nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. Co więcej, bardzo skutecznie usuwają kamień nazębny, a w sklepach jest cała gama dostępnych smaków. 

Nie oznacza to jednak, że gryzaki dla psa naturalne nie mają wad. Naprawdę dobrej jakości produkty są dość kosztowne, szczególnie jeśli masz dużego psa i musisz je często kupować. O to niestety nietrudno, bo dość szybko się zużywają. Musisz też uważać na szereg tańszych zamienników, których skład i proces powstawania pozostawiają wiele do życzenia.

Gumowy gryzak dla psa i sztuczny gryzak z innego materiału

W przypadku gumowych gryzaków dla psów i produktów z innych materiałów największą zaletą jest stosunek ceny do trwałości. Często pozostają niemalże w nienaruszonym stanie przez długie miesiące, a kosztują niewiele. Zdarzają się też psy, którym żuje się je o wiele przyjemniej od naturalnych odpowiedników. 

O ile wybierzesz gryzak wykonany ze zdrowych i bezpiecznych materiałów, to nie powinien on przysporzyć Twojemu psu żadnych problemów. Minusem tego rozwiązania jest natomiast to, że wysokojakościowe produkty trudniej znaleźć, są droższe i najczęściej nie dostarczają psu zdrowych składników. Często też słabiej dbają o higienę jamy ustnej. 

Gryzaki dla psa - jak wybrać odpowiedni gryzak?

Jakie gryzaki dla psa są zdrowe?

Wybieraj głównie gryzaki dla psa naturalne, ale zawsze zwracaj uwagę na kraj ich pochodzenia i rodzaj wykonania. Niestety na rynku jest dużo produktów sprowadzanych z odległych krajów, w których procesy produkcji nie spełniają europejskich norm. Wybieraj też te o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. 

Zdrowe gryzaki dla psa na zęby to m.in.: penisy wołowe i żwacze wołowe, świńskie ryjki czy poroża. Coraz więcej osób sięga również po gryzaki drewniane i z korzeni. W każdym z tych przypadków zwracaj uwagę na skład, dodatki chemiczne i obróbkę – im naturalniej, tym zdrowiej.  

Jaki gryzak wybrać dla psa?

Wszystko zależy od wielkości Twojego pupila, jego charakteru i upodobań. Czasem warto kupić kilka różnych produktów w poszukiwaniu tego, który będzie najlepszy. Przy doborze pomocne jest natomiast kierowanie się kwestią twardości gryzaka.

Twarde gryzaki dla psa

Twarde gryzaki dla psa przynoszą satysfakcję, ale jednocześnie nie mogą stanowić zagrożenia dla zębów. Jeśli nie masz zbyt dużego zwierzaka o wyjątkowo mocnych szczękach, wybieraj dla niego produkty stosunkowo cienkie, by nie miał z nimi problemu. Sprawdzą się tu np. świńskie ryjki i suszone ścięgna. Możesz też sięgnąć po nieduże kości, pamiętaj jednak, by były mięsne i niepoddane obróbce termicznej. 

Najtrwalsze gryzaki dla psa

W przypadku psów o silniejszym zgryzie, dobrze sprawdzają się gryzaki drewniane o różnej grubości i wytrzymałości. Nie rozpadają się na drzazgi, więc są bezpieczne nawet dla najbardziej zaciekłych przeżuwaczy. Ostatnio popularne są też gryzaki z mleka jaka alpejskiego – twardsze od standardowych gryzaków, a jednocześnie naturalne i zdrowe. 

Niezniszczalne gryzaki dla psa

Super MOCNYM gryzakiem dla psa jest poroże jelenia. Nie nadaje się ono jednak dla każdego pupila. Może uszkodzić zęby zarówno mniejszych zwierzaków, jak i tych dużych, jeśli ich celem jest zawsze całkowite zniszczenie zabawki. Idealnie natomiast wpisze się w gust czworonogów o bardzo mocnych szczękach, które jednak lubią godzinami przeżuwać przedmioty. 

Gryzaki dla psa - jak wybrać odpowiedni gryzak?

Jakie gryzaki dla szczeniaka będą najlepsze?

Młode psy poznają świat m.in. poprzez lizanie, gryzienie i rzucie. Jeśli chcesz im to ułatwić, a jednocześnie uchronić swoje rzeczy przed dewastacją, kup im prezent w postaci gryzaka. Pamiętaj jednak, że nie masz do czynienia z dorosłym psem o silnej szczęce, musisz więc skupić się na produktach nieco innego typu. 

Jaki gryzak dla psa szczeniaka wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego wielkość i twardość. Powinien być dość miękki i niezbyt duży, by nie zniechęcił malucha i nie połamał mu zębów. Oczywiście nie może być też malutki, bo może grozić zadławieniem. Ponadto dziąsła szczeniaków bywają obolałe, dobrze więc sprawdzają się cienkie, naturalne gryzaki, które będą je masowały, zamiast podrażniać. 

👉 Kup gryzak dla psa na store.pethomer.com 
Gryzaki dla psa - jak wybrać odpowiedni gryzak?

Dla szczeniaków zalecane są wysokojakościowe gryzaki dla psa naturalne, wykonane ze stosunkowo miękkich materiałów. Dobrze sprawdzają się np. uszy, kość szynkowa czy kurze łapki. Niektóre pieski lubią też sztuczne produkty, np. gumowe i materiałowe. Zabawa nimi od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi, o ile upewnisz się, że są tworzone z nieszkodliwych materiałów. Istotny jest też ich zapach – jeśli będzie zbyt intensywny, co jest częste np. w przypadku tanich gumowych zabawek – szybko zniechęcą do siebie pieska. 

Powiązane artykuły 🐕

Źródła:

  • karusek.com.pl
  • psy.pl
  • furtastic.pl
  • piesologia.pl
  • interaktywna.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *