Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Berneński pies pasterski - co i ile powinien jeść? -
Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski — co i ile powinien jeść?

Berneński pies pasterski to popularna rasa, która jest lubiana między innymi ze względu na przyjazny, wesoły charakter, a także łagodność w stosunku do dzieci. Warto jednak wiedzieć, że czworonogi te mają skłonności do nadwagi. Decydując się na przygarnięcie pupila, trzeba wiedzieć nie tylko o to, jak często kąpać berneńczyka lub jakie akcesoria dla niego kupić, ale przede wszystkim mieć szeroką wiedzę na temat jego prawidłowego żywienia. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje na temat diety berneńskiego psa pasterskiego.

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii, behawiorystka zwierzęca

Berneński pies pasterski - żywienie

Berneński pies pasterski, potocznie nazywany berneńczykiem, należy do grupy psów, które miewają problemy z nadwagą. Oczywiście psy nie tyją samoistnie, a z winy stosowania nieodpowiedniej diety. Przyczyną może być podawanie zwierzęciu nieodpowiedniej ilości karmy bądź jej zła jakość. Karmienie berneńskiego psa pasterskiego powinno być przemyślane. Wybór i zastosowanie zbilansowanej diety pozwoli uniknąć ryzyka otyłości u czworonoga.

Wybór konkretnej karmy dla berneńczyka nie jest trudny. Pupil tej rasy, o ile nie ma alergii pokarmowych, może jeść zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Wybierając karmę dla psa, należy zwrócić szczególną uwagę na jej jakość i dopasować dawkowanie. 

Wielu opiekunów wybiera takie jedzenie dla pupila, które widzi w reklamach. Niestety bardzo często są to produkty, które nie wpływają korzystnie na zdrowie czworonoga, gdyż nie są odpowiednio zbilansowane. Jaką karmę dla psa zatem wybrać? Przejdźmy dalej. 🙂

Najlepsze karmy dla psa to takie, które mają wysoką zawartość mięsa oraz wartościowe dodatki żywieniowe, jak witaminy i minerały. Posiłki mogą także zawierać niewielkie ilości niektórych warzyw i owoców, które również są dobrym uzupełnieniem psiej diety. Jeśli chodzi o dawkowanie, najlepiej kierować się informacjami podanymi przez producenta na etykiecie konkretnego produktu.

Oprócz wysokomięsnych gotowych karm, które można kupić w sklepach, wiele osób decyduje się na przygotowywanie psich posiłków samodzielnie na podstawie diety BARF. Jest to żywienie oparte głównie na surowym mięsie i jest zbliżone do naturalnego sposobu odżywiania psów i ich przodków — wilków. 😉 

 

Dieta BARF dla Berneńczyka?

Dieta BARF jest polecana dla berneńskich psów pasterskich. Jednak zastosowanie takiej diety wymaga od opiekuna przyswojenia sporej dawki wiedzy. Ważna jest tu nie tylko umiejętność wyboru mięsa, tworzenia odpowiednich mieszanek czy dawkowania, ale także stosowania suplementacji witaminowych. Trzeba dokładnie znać wymagania pupila i wiedzieć, jaki produkt dostarczy mu niezbędnych minerałów czy pierwiastków. Witaminy dla berneńskiego psa pasterskiego są równie ważne, jak w przypadku każdego innego psa, szczególnie w okresie rozwoju jego organizmu. Z tego powodu technika żywienia, jaką jest BARF kładzie na ramionach psich rodziców jeszcze większą odpowiedzialność.

“Pies powinien mieć regularnie wykonywane badania krwi i chodzić na kontrolę do przychodni. Trzeba uważać, żeby czegoś nie podać za mało a czegoś za dużo.” – dodaje ekspert Pethomer, Zofia Pobuta.

Berneński pies pasterski

Czego nie może jeść berneński pies pasterski?

Warto wspomnieć, jakich  karm należy wystrzegać się przy diecie psów z tendencją do nadwagi. Przede wszystkim należy omijać produkty, które mają długie, niejasne składy uwzględniające zboża, sztuczne barwniki, konserwanty oraz różnego rodzaju wypełniacze. Z pewnością nie są to zdrowe posiłki dla psa, a nawet mogą powodować nadmierny przyrost wagi.

Jest wiele produktów spożywczych, których nie powinien jeść żaden pies, niezależnie od rasy. Z diety berneńczyków z pewnością należy wykluczyć wszelkie ludzkie jedzenie. Nic ze stołu nie powinno trafiać do miski psa. Takie posiłki są przede wszystkim tłuste, mało pożywne i naszprycowane przyprawami, które w większości są niezdrowe, a nawet szkodliwe dla psa. Jednorazowe, przypadkowe spożycie ludzkiego jedzenia nie powinno negatywnie wpłynąć na jego zdrowie, jednak codzienne dokarmianie resztkami ze stołu może powodować szereg przeróżnych dolegliwości, od zwykłej biegunki po uszkodzenie któregoś odcinka układu, nadmierne otłuszczenie, a nawet nowotwór.

W diecie berneńskiego psa pasterskiego nie powinno być również kości. Trzeba wiedzieć, że gotowane kości nie mają żadnych wartości odżywczych, a łapczywe połykanie ich przez psa może doprowadzić do zadławienia. Szczególnie niebezpieczne są kości kurczaka, które po rozdrobnieniu na mniejsze elementy mogą mieć ostre krawędzie raniące przełyk i przewód pokarmowy. O wiele lepszym wyborem są kości cielęce i wołowe.

Resztki z obiadu oraz kości nie są jedynymi daniami nieodpowiednimi dla psiego pupila. Istnieje szereg innych produktów żywnościowych, które nie należy podawać czworonogowi. Na takiej liście znajdziemy m.in. cebulę, czosnek, szczypiorek, mleko, awokado, surowe ziemniaki, orzechy makadamia i włoskie, grzyby, winogrona oraz rodzynki, rabarbar, cytrusy, brzoskwinie czy śliwki. Oczywiście szkodliwe są również takie produkty jak cukier, ksylitol, alkohol, a także wszelkiego rodzaju słodycze, szczególnie te oparte na kakao.

Berneński pies pasterski

Ile powinien jeść szczeniak berneński?

Kupując psa z renomowanej hodowli, do domu zazwyczaj trafia 3 lub 4-miesięczny berneńczyk. Aby szczeniak zdrowo się rozwijał i nie miał zaburzeń trawiennych lub innych problemów pokarmowych, najlepszym rozwiązaniem jest początkowe żywienie go karmą, która była podawana w przez hodowcę.

Jeśli z jakichś względów uznamy, że dana karma nie spełnia oczekiwań, to po zaaklimatyzowaniu się psiaka, można przystąpić do stopniowej zmiany diety pupila. 

W wieku szczenięcym szczególnie ważne jest, aby karma zawierała wszystkie niezbędne składniki, których potrzebuje pies na etapie wzmożonego rozwoju. Należy zatem uważnie czytać składy konkretnych produktów, a także stosować się do wytycznych producenta dotyczących dawkowania. Codzienna doza żywieniowa jest zazwyczaj podana na opakowaniu. Warto pamiętać, aby podzielić ją na kilka posiłków — najlepiej od 3 do 5.

Z czasem porcje podawane psiakowi należy zwiększać. Można też stopniowo zmniejszać częstotliwość karmienia. Taka sytuacja nie jest niczym dziwnym — pupil rośnie i często jego zapotrzebowanie jest wręcz nieproporcjonalne do jego rozmiaru. 

W przypadku stosowania diety BARF wielkość posiłków u małego berneńczyka można obliczyć, dzięki dostępnym w internecie kalkulatorom.

Berneński pies pasterski

Jak długo rośnie berneński pies pasterski?

Chcąc przygarnąć do domu berneńskiego psa pasterskiego, trzeba wiedzieć, że rasę tę dotyka wiele chorób. Typowe dolegliwości, które mogą się ujawnić w dorosłym wieku psa to m.in.:

  • skręt żołądka,
  • dysplazja stawów
  • dysplazja nerkowa,
  • padaczka,
  • choroba von Willebranda,
  • mielopatia zwyrodnieniowa
  • nowotwory.


Co ciekawe, długość życia berneńskiego psa pasterskiego to średnio 6 – 8 lat. To znacznie mniej niż inne psy w podobnych rozmiarach. Berneńczyki mimo krótkiej długości życia, dojrzewają bardzo powoli. Szacuje się, że dojrzałość, zarówno psychiczną, jak i fizyczną, pupile osiągają dopiero między 2 a 3 rokiem życia.

Powiązane artykuły 🐕

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt. 

Źródła:

  • telekarma.pl
  • aresibo.pl
  • psy-pies.com
  • zwierzaki.pl
  • johndog.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *