Alergia u psa - rodzaje i objawy
Alergie u psów stają się coraz częstszym problemem, z którym mierzą się opiekunowie. Sprawdźmy jak karmić psa z alergią? Czym jest alergia pokarmowa, a czym alergia kontaktowa u psa?
Alergia u psa objawy
Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na substancje ze środowiska, czyli różne alergeny. Alergie u psa można podzielić na dwie główne kategorie alergia pokarmowa i alergia kontaktowa. W obu tych przypadkach występuje uporczywe swędzenie u psa. Można zauważyć to po tym, że pies nadmiernie gryzie sierść, tarza się lub ociera o przedmioty. W obu alergiach mogą pojawiać się również zmiany skórne (strupy, wysypki, zaczerwienienia), łzawienie oczu, a także zaróżowiała sierść na spodach łap. Bardzo ważnym objawem alergii pokarmowej jest zapalenie uszu i zatykanie zatok około odbytowych, co często prowadzi do tego, że wydzielina zostaje częściowo usunięta z zatok i ląduję np. na naszej kanapie, a zapach jest nieprzyjemny, kojarzy się z wonią martwej ryby. Gdy zauważysz takie objawy u swojego psa, udaj się z nim koniecznie do weterynarza.
Alergia pokarmowa u psa
Jeżeli podejrzewasz alergie pokarmową u Twojego psa, najlepiej zastosować dietę eliminacyjną i obserwować zachowanie zwierzaka. Dzięki diecie eliminacyjnej sprawdzisz, czy któryś z podawanych w jedzeniu składników jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. Alergie pokarmową może wywołać każdego rodzaju mięso lub białka. U psów z predyspozycją do alergii warto pomijać najbardziej uczulających białek czyli wołowiny i kurczaka, często uczulają też ryby. Najlepiej wybierać karmy z kaczką, indykiem, jagnięciną lub innym bardziej “egzotycznym” mięsem. Wybierając karmę pamiętaj, aby patrzeć na jej skład.
Aby zapobiec alergii należy wykluczyć dany alergen z diety psa i przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii.
Alergia kontaktowa u psa
Alergię kontaktową mogą wywoływać alergeny pochodzące m.in. z leków, tkanin, barwników czy detergentów. Alergia kontaktowa może pojawić się po kąpieli psa w nieodpowiednim dla niego szamponie, podczas remontu lub w trakcie używania leków, suplementów lub środków przeciw pasożytom. Psy mogą mieć również alergię na pyłki z uczulającej rośliny przez dany sezon, na jad mrówek, a nawet na roztocza. Każda alergia powinna być zbadana przez lekarza weterynarii, który wyda konkretne zalecenia lub poda lek.
Alergia na kurczaka u psa
Alergia na kurczaka u psa to częsta przypadłość. Objawia się biegunką lub wymiotami, swędzeniem, katarem, a nawet brakiem apetytu. Uczulenie na kurczaka u psa może objawiać się również zmianami skórnymi. W większości mokrych i suchych karm dla psa, kurczak stanowi podstawę, dlatego po zdiagnozowaniu tej alergii, należy dokładnie zapoznawać się ze składem podawanego pokarmu dla pupila.
Pies alergik czym karmić?
Przede wszystkim należy wyeliminować z pokarmu uczulający składnik i dokładnie badać skład karmy przed jej podaniem. Wybierając karmę dla psa alergika bezpieczniej jest sięgnąć po karmę z półki premium, ponieważ ich skład jest niezmienny, czego często nie można powiedzieć o karmach z marketu. Wybór karmy ze sklepu zoologicznego oszczędza zdrowie naszego zwierzaka oraz pozwala uniknąć wizytom w przychodniach weterynaryjnych. Na rynku istnieje wybór karm hipoalergicznych – można wybrać spośród karm monobiałkowych, hydrolizowanych lub tych z krótkim składem.
Przeczytaj nasze inne artykuły:
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Zofia Pobuta
Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.