Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Atopowe zapalenie skóry u psa - przyczyny, objawy, leczenie -
Atopowe zapalenie skóry u psa

Atopowe zapalenie skóry u psa
- przyczyny, objawy, leczenie

Jako kochający psi rodzice potrafimy stanąć na głowie, aby nasz pies był zadbany i szczęśliwy. Mimo to, często niezależnie od nas, u naszych pupili pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne. Obecnie coraz więcej mówi się o AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry u psa. Czy jest to zaraźliwe i jak leczyć zwierzaka w takiej sytuacji?

Przeczytaj również ➡️ Hot spot u psa

Czym jest atopowe zapalenie skóry u psa?

AZS to choroba autoimmunologiczna o podłożu alergicznym objawiająca się świądem oraz zmianami skórnymi. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń skórnych, które dotykają zwierzęta w różnym wieku. 

Choroba szczególnie dotyka młode psy i może mieć różne podłoże oraz objawy. Pojawia się u wszystkich ras. Wyższe predyspozycje do wystąpienia objawów schorzenia mają rasy:

  • bokser,
  • buldog angielski,
  • buldog francuski,
  • mops,
  • labrador retriever,
  • niebieska odmiana staffordshire bull terrier,
  • west highland white terrier,
  • dalmatyńczyk.

 

Atopowe zapalenie skóry u psów nie jest zaraźliwe, więc nie musimy obawiać się, że nasz pupil infekuje się od innego psa czy nas samych. Obecny stan wiedzy na temat AZS u zwierząt jest już dość szeroki, jednak leczenie wciąż jest dość utrudnione z wielu powodów. Uważa się, że na wystąpienie choroby mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. Co więcej, zmiany skórne mogą występować sezonowo (np. podczas pylenia danej rośliny) bądź utrzymywać się przez cały rok.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry u psów?

Wiemy, że podobnie jak u ludzi tak i u psów, na wystąpienie atopowego zapalenia skóry mają wpływ geny. Jednakże uznaje się to schorzenie za kontaktowe – aby objawy wystąpiły, pies musi mieć styczność z uczulającym go alergenem. Niestety ze względu na różnorodność możliwości nie da się przewidzieć, jaki czynnik nim będzie.

Naszego pupila może uczulić dosłownie wszystko – zarówno składnik spożywanej karmy, pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów oraz pleśni, jak i roztocza kurzu domowego, a także szampon czy płyny, których używamy do sprzątania. Możliwości jest bardzo wiele, dlatego zawsze trzeba zrobić odpowiednie badania zalecone przez lekarza weterynarii. Wyniki pozwolą ustalić czynnik działający na niekorzyść naszego pupila i wdrożyć odpowiednie leczenie, które przyniesie zwierzęciu ulgę.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u psa?

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry u psa? Aby rozpoznać AZS, trzeba wziąć pod uwagę szereg objawów klinicznych. Na ciele pupila można zaobserwować:

  • zaczerwienienia;
  • zadrapania;
  • otwarte rany lub strupy;
  • wygryzioną sierść;
  • zmiany ropne.

 

Pies jest niespokojny, często bardzo silny. Świąd i zmiany skórne pojawiają się najczęściej w okolicy pyska, małżowin usznych, pachwinach i pachach oraz między palcami. Pupil może się wtedy drapać, wylizywać, a nawet wygryzać sobie sierść.

Pupil drapie się, liże, a nawet wygryza sierść, zaczyna trzeć głową o różne przedmioty, trzepie uszami. Oczywiście nie wszystkie te zachowania mogą wystąpić u naszego czworonoga i zależą one głównie od długości i stanu zaawansowania choroby.

Nieleczona lub w porę nierozpoznana choroba może prowadzić do ciężkich zmian ropnych i grzybicy, dlatego ważne jest, aby szybko reagować na niepokojące nas sygnały. AZS najczęściej objawia się w wieku od 6 miesięcy do 3 roku życia zwierzęcia. Czasami jednak chorobę diagnozuje się u znacznie starszych psów. Aby rozpoznać czynnik alergizujący, można wykonać badania krwi lub test skórny. W niektórych przypadkach weterynarz jest w stanie wstępnie rozpoznać przyczynę po dokładnym wywiadzie z opiekunem.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u psa?

O tym jakie leki zostaną zastosowane u psa z atopowym zapaleniem skóry decyduje prowadzący pacjenta weterynarz. Nie warto próbować działać na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą. Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry u psa mogą powodować wiele powikłań i mimo dobrych chęci możemy doprowadzić pupila do znacznie gorszego stanu, niż przed naszą ingerencją.

Pies z AZS wymaga od opiekuna właściwej, troskliwej i sumiennej opieki, zgodnej z wytycznymi lekarza. Pierwszym ważnym krokiem jest eliminacja z życia (jeżeli to możliwe) pupila czynnika alergizującego. Dzięki temu w wielu przypadkach udaje się zwalczyć objawy, a podawane leki pozwalą zniwelować ich skutki. Niestety, nawet jeżeli usuniemy alergen z otoczenia pupila, musimy być przygotowani na to, że choroba może sporadycznie nawracać.

Jeżeli czynnika alergicznego nie da się zniwelować lub atopowe zapalenie skóry utrzymuje się cały rok, musimy podjąć decyzję o kompleksowej terapii dla naszego pupila. Jedną z możliwości jest odczulanie. Psu podaje się alergen w minimalnych dawkach i określonych odstępach czasowych, co pomaga organizmowi w uregulowaniu reakcji na jego obecność.

Odczulanie to długoterminowe leczenie, uwarunkowane wieloma czynnikami i wykonuje się je tylko pod pełnym nadzorem lekarza weterynarii. Alergen podaje się w określonych odstępach czasu i pomaga organizmowi nauczyć się nie reagować na jego obecność uczuleniem. Metoda nie daje nam niestety gwarancji pełnego działania. Przy niektórych odmianach AZS jest nieskuteczna, a przy tym bywa dość kosztowna. Decydując się na nią musimy brać to pod uwagę.

Innym wyjściem na atopowe zapalenie skóry u psa są leki z glikokortykosteroidami. Jest to szybka i efektowna metoda, jednak należy pamiętać o dokładnym stosowaniu się do zaleceń weterynarza. Zbyt duża dawka lub za częste przyjmowanie leku może zaszkodzić naszemu przyjacielowi. Lekarz zaleci również dodatkowe działania, które pomogą zmniejszyć dawkę leku i szybciej zakończyć leczenie.

Kąpiel może złagodzić zapalenie skóry u psa. To domowy sposób, który jednak musi być skonsultowany wcześniej z prowadzącym leczenie weterynarzem. W czym kąpać psa z atopowym zapaleniem skóry? Na rynku znajdziemy wiele szamponów wspomagających leczenie AZS, ale tylko specjalista będzie w stanie dostosować jego rodzaj do konkretnie występującego schorzenia.

Atopowe zapalenie skóry u psa

Czym karmić psa z atopowym zapaleniem skóry?

Wielu opiekunów zastanawia się nad zmianą diety swojego chorego pupila. Czy warto stosować specjalistyczną karmę dla psa z atopowym zapaleniem skóry? Wszystko zależy od podłoża uczulenia zwierzęcia. Jeżeli karma naszego czworonoga zawiera czynnik uczulający, to zmiana jej na inną jest wręcz konieczna. Oczywiście należy wybrać taką, która alergenu nie zawiera. Na rynku znajdziemy wiele karm mono białkowych, pozbawionych danego rodzaju mięsa czy innych alergizujących składników. Przed zakupem opiekun chorego pupila powinien dokładnie przestudiować skład wybranej karmy.

W przypadku psów, których uczulenie jest kompletnie niezwiązane z dietą, zmiana karmy na inną nie będzie konieczna. Stosowanie odpowiednich leków i środków zapobiegawczych ustalonych przez lekarza weterynarii powinno przynieść pożądany efekt.

Powiązane artykuły 🐕

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *