Chow chow – psy z niebieskimi językami
Chow chow to psy, które wyglądają jak lwy lub duże misie. Mają one bardzo specyficzną cechę, a mianowicie czarno-niebieskie języki. Chow chow nie są zbyt towarzyskimi psami i zwykle trzymają się z dala od obcych. Za to są niesamowicie oddane i opiekuńcze wobec swojej “ludzkiej rodziny”.
Wygląd Chow chow
Oprócz słynnego kolorowego języka rasa jest znana ze swojej puszystej sierści. Na pierwszy rzut oka psy wyglądają jak prawdziwe lwy. 😉 Natomiast już przy drugim spojrzeniu, widać, że Chow chow są mniejsze, niż król sawanny. Waga samca psa tej rasy to około 25 – 40 kg. Natomiast masa ciała suczki to do 27 kg. Wzrost w kłębie samca to 48 – 56 cm, a samicy 46 – 51 cm. Psy mają jednolite umaszczenie, które jest dopuszczalne w kolorze rudym, niebieskim, czarnym, płowym, białym lub cynamonowym. Średnia długość życia Chow chow to 9 – 15 lat.
Chow chow to „kwadratowy” pies z prostymi nogami, które przyczyniają się do nieco sztywnego chodu. Pies ma stojące uszy, szeroką czaszkę i zakręcony nad grzbietem ogon. Cechą charakterystyczną jest oczywiście niebiesko-czarny język i zmarszczki na twarzy nadają Chow chow ponury wyraz. Psy są raczej średniej wielkości i jak na swój rozmiar, są bardzo silnymi i wytrzymałymi zwierzakami.
Dlaczego Chow chow mają niebieskie lub fioletowe języki?
Niebieskie języki u Chow chow to według naukowców są wynikiem mutacji genowej. Za kolor odpowiada wysoka pigmentacja w języku, która została wywołana przypadkową zmianą w genotypie rasy. Jednak znacznie ciekawsze są książkowe legendy o tej rasie. Według nich, dawno, dawno temu psy Chow chow były pół psami, pół smokami. Stworzenia te wyjątkowo nie lubiły nocy i chciały sprawić, aby zniknęła i zawsze już było widno. Aby powstrzymać psa, bogowie ukarali go… językiem w kolorze nocy. 😉
Jakie są Chow chow?
O psach tej rasy mówi się, że są jak koty – dumne, opanowane i spokojne. Przyjmują pieszczoty, ale tylko wtedy, gdy mają na to ochotę. Niektórzy uważają, że psy te są mocno zdystansowane w stosunku do człowieka. Ale choć nie są otwarte do obcych, to silnie przywiązują się do swojego opiekuna i są w pełni oddane. Chow chow to zwierzaki, które nie lubią aktywnego stylu życia. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują spacerów, eksploracji i zabawy! Jeśli lubisz leżenie na kanapie zamiast biegania to z pewnością znajdziesz z Chow chow wspólny (fioletowy) język. 🙂 Psiaki te są również niesamowicie inteligentne, ale i niemalże tak samo uparte, dlatego potrzebują konsekwentnego opiekuna, który zna usposobienie tej rasy i umiejętnie wychowa psa.
Dla kogo Chow chow będzie najlepszym towarzyszem?
Ponieważ są to zdecydowane i pewne siebie psy o specyficznym charakterze, nie będzie to odpowiedni wybór na pierwszego w życiu psa. Na pewno nie jest to też pies dla sportowców, ale może sprawdzić się jako towarzysz osoby starszej, która skorzysta z usług behawiorysty przy wyszkoleniu psa. W wychowaniu psa ważna jest wczesna socjalizacja z innymi psami, zwierzętami domowymi i ludźmi. Bez odpowiedniego treningu Chow-chow mogą stać się uciążliwymi szczekaczami.
Chow chow szczeniak – ile kosztuje?
Koszt szczeniaka Chow chow to od około 2500 do 4000 złotych. Alternatywą jest oczywiście adopcja psa ze schroniska lub ośrodka adopcyjnego, w tym przypadku warto zapoznać się ze stroną Fundacji Pomocy Zwierzętom Chow Chow.
Jak opiekować się Chow chow?
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to dla Chow chow satysfakcjonujący będzie ruch w postaci spacerów. Natomiast, jeśli chodzi o pielęgnację Chow chow to sprawa robi się troszkę bardziej skomplikowana. O ile u Chow chow o krótkich włosach wystarczy czesanie raz lub dwa razy w tygodniu, to Chow chow długowłose potrzebują tego nawet codziennie. Nie należy jednak czesać psa na sucho – powinniśmy przed tym małym zabiegiem zaaplikować specjalną odżywkę, która będzie zapobiegała elektryzowaniu się sierści psa. Gdyby pies ubrudził się podczas spaceru, to należy go wykąpać specjalnym szamponem do skóry wrażliwej.
Chow chow a dzieci
Stosunek Chow chow do dzieci jest zupełnie neutralny. Jest to pies spokojny i leniwy, dlatego jeśli chcemy pieska, który będzie bawił się z naszym dzieckiem to na pewno nie powinniśmy stawiać na Chow chowa, ale bez problemu będą tolerowały nasze pociechy w domu. Warto jednak dodać, że jeśli dzieci będą zbyt głośne i będą specjalnie dokuczać psu to może on stać się nerwowy. Jak każdy zwierzak potrzebuje on spokoju i swojej przestrzeni.
Co je chow chow?
Przedstawiciele tej rasy mają skłonności do problemów z układem pokarmowym, dlatego powinniśmy postawić na jedzenie najlepszej jakości. W przypadku Chow chow może dobrze sprawdzić się dieta BARF. Chow chow nie potrzebuje dużo aktywności fizycznej, dlatego też nie wolno go przekarmiać, ponieważ może to prowadzić do nadwagi i problemów ze stawami.
Chow Chow - ciekawostka
Zygmund Freud, słynny austriacki lekarz, także posiadał swojego Chow chowa i wykorzystywał go do sesji z pacjentami. Powodem było to, że zauważył kojący wpływ psów tej rasy na pacjentów.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.