Co zrobić z kotem, gdy wyjeżdżam?
Planujesz wyjazd i nie wiesz, co masz zrobić z kotem? Przedstawiamy Ci sprawdzone rozwiązania na to, co zrobić z kotem na wakacje. Twój kot spędzi miło czas z Opiekunem, gdy Ty jesteś na urlopie. 🙂
Co zrobić z kotem na wyjazd?
Dzwoni telefon – to Twoja siostra i ma dla Ciebie świetną wiadomość, bo zorganizowała spontaniczny wyjazd w góry. „Super, oczywiście, że jadę!” odpowiadasz jej. Rozmowa kończy się, a Ty zerkasz na swojego kota Mruczka i z radosnego uśmiechu powoli zmienia się Twój wyraz twarzy na zmartwiony. „Co ja z Tobą zrobię Mruczku? Przecież nie możesz ze mną jechać” myślisz. W porę przypominasz sobie, że przecież możesz znaleźć online petsittera do opieki nad kotem, który zajmie się nim podczas Twojej nieobecności. 😉
Kot sam w domu – co przygotować dla petsittera?
Przygotowaliśmy krótką listę, która pomoże Ci przygotować się do wizyty petsittera dla kotka, gdy Ciebie nie będzie:
- Karma dla kota – Przygotuj jedzenie dla kota i pozostaw je w widocznym miejscu, tak aby opiekun kota nie musiał jej za długo szukać. Warto również kupić ulubione przysmaki dla kota, żeby zrekompensowały mu Twoją nieobecność i posłużyły jako „przełamanie lodów” między kotkiem a opiekunem zwierzęcia. ?
- Kuweta – obok kuwety połóż żwirek dla kota, łopatkę i woreczki na odchody. Poinformuj petsittera, gdzie woreczek ma zostać wyrzucony.
- Zabawka dla kota i niezbędne informacje – przekaż opiekunowi zwierzęcia jak lub czym lubi się bawić, czy kot lubi się przytulać i gdzie lubi być najbardziej głaskanym. Towarzystwo jest bardzo ważne, aby kot nie czuł się samotny w domu i porzucony podczas Twojej nieobecności.
Jak przekazać klucze opiekunowi?
Zastanawiasz się pewnie jeszcze nad jedną kwestią – jak petsitter wejdzie do mieszkania, gdy mnie nie będzie?
Jest kilka opcji:
- Możesz się z nim umówić przed Twoim wyjazdem na przekazanie klucza, będziecie mieli wtedy okazję, aby się poznać i bezpośrednio przekażesz wskazówki, co do opieki nad kotkiem.
- Skrytka z hasłem – mały sejf chroniący hasłem liczbowym Twój klucz, można go kupić w marketach budowlanych lub przez Internet za kilkadziesiąt złotych. Umiejscowienie skrytki i hasło do niej przekazujesz opiekunowi.
- Jeżeli dobrze żyjesz z sąsiadami można u nich zostawić swój klucz, petsitter podejdzie do Twojego sąsiada po klucz i potem mu go odda.
Szybkie karmienie opieka dla kota
Każdemu może się przytrafić spontaniczny wyjazd, gdzie nie można zabrać ze sobą kotka. Delegacja służbowa, długa podróż samochodem lub pociągiem, a może wyjazd na parę dni do znajomych, którzy mają psa niezbyt przyjaznego dla kotów? Pomysł, by zostawić go w domu z zapasem jedzenia nie jest przecież dobry. “Dla kotów optymalne jest karmienie kilka razy dziennie małymi porcjami, a pozostawienie jednej ogromnej porcji, by kot sam ją sobie dawkował, może być wręcz niebezpieczne dla jego zdrowia” – mówi nasz ekspert – “Jeśli kot musi zostać sam na cały dzień, warto rozważyć miskę wydającą pożywienie o określonych porach. Natomiast jeśli to dłużej niż jeden dzień, to już obowiązkowo ktoś powinien do kotka przychodzić.”
Jako kochający koci rodzic nie zostawisz przecież Kitka na pastwę losu i najczęściej po prostu rezygnujesz z tych propozycji. Czas to zmienić! Znajdź opiekuna
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.