Czy jesteś gotowy na adopcję psa?
Psy to kochane zwierzęta i są wspaniałymi towarzyszami do codziennego życia. Na pewno nie jesteś jedyną osobą, która w tej chwili zastanawia się „czy to odpowiedni moment na adopcję psa?”. W tym artykule spróbujemy pomóc Ci w podjęciu tej decyzji.
Kocham psy
Nigdy nie przejdziesz obojętnie obok psa, gdy tylko możesz to zatrzymasz się i pogłaszczesz zwierzaka, a nawet z nim porozmawiasz. Chociaż przez chwilę! Uwielbiasz oglądać zdjęcia i filmiki psów w sieci, a u znajomych w domu zawsze znajdziesz moment, aby pobawić się z pupilem gospodarza. Tak, to znaczy, że kochasz psy! Dobry start. 🙂
Pies to długoterminowa decyzja
Decyzja o adopcji psa nie może być spontaniczną decyzją. W zależności od rasy i zdrowia psy żyją około dziesięciu lat, a nawet dłużej. Jeżeli Twój tryb życia lub pracy w dużej mierze opiera się na częstych wyjazdach lub długim przesiadywaniu w biurze (gdzie nie można przyjść z psem) to adopcja czworonoga nie będzie najlepszym pomysłem. Posiadanie zwierzaka to bardzo duża odpowiedzialność na wiele lat.
Odpowiednie warunki dla psa
Pies musi mieć miejsce na karmę, posłanie i komfortowe przemieszczanie się po mieszkaniu. Zwierzak nie będzie się dobrze odnajdywał w zatłoczonym pomieszczeniu, ważne jest, aby zwierzak czuł się bezpiecznie i miał swoją przestrzeń. Przed adopcją psa spójrz obiektywnie na swoje mieszkanie i oceń, czy jest wystarczająco miejsca dla czworonożnego lokatora.
Wydatki na psa
Kolejnym aspektem, który trzeba przemyśleć jest kwestia finansowa. Przed adopcją warto zrobić symulację wydatków na psa, która uwzględnia karmę, smakołyki, zabawki, weterynarza (szczepienia, odrobaczania, odkamienianie zębów itd.) i sumę „na czarną godzinę”, czyli pieniądze, które będą potrzebne w razie urazu lub konieczności hospitalizacji pieska.
Czas dla psa
To jeden z ważniejszych podpunktów, a może nawet najważniejszy! Chodzi tu o nic innego, a o czas, jaki trzeba poświęcić psiakowi. Pupile potrzebują uwagi, zabawy i przede wszystkim aktywności! Mamy tu na myśli poranne spacery, popołudniowe bieganie i wieczorne aportowanie na świeżym powietrzu. Psy nie mogą przesiadywać całymi dniami w domu i czekać, aż wrócisz z pracy. Gdy wiesz, że tylko sporadycznie nie będzie Cię w domu, np. raz na tydzień musisz wyjść na dłużej, warto wtedy wynająć opiekuna dla psiaka, który będzie się nim zajmować podczas Twojej nieobecności.
Cierpliwość w opiece nad psem
Psy mają różne temperamenty, co psiak to inny charakter, inne przeżycia i doświadczenia związane z ludźmi, dlatego trzeba być gotowym nawet na trudne i zamknięte w sobie psiaki, które będą potrzebowały więcej troski i uwagi od innych psów. Ponadto musisz wiedzieć jak reagować, gdy psu będzie coś dolegało oraz być gotowym do regularnego uczenia i „wychowywania” zwierzaka. Jeżeli nie czujesz się pewnie zorientuj się, czy w pobliżu jest behawiorysta, który mógłby Tobie pomóc.
Wszyscy domownicy są również gotowi
Jeżeli mieszkasz z rodziną lub współlokatorami, upewnij się, że nikt z domowników nie ma alergii, ani nic przeciwko psom. Porozmawiaj z nimi, czy w razie czego będą w stanie Ci pomóc i czy będą mogli czasem z nim iść na spacer z psem. Przemyśl też, co zrobisz z psem w czasie choroby lub wyjazdów – czy ktoś z domowników będzie mógł się nim zająć? A może dalsza rodzina lub znajomi? Jeżeli nie, to czy stać Cię na petsittera lub domowy hotel dla psów?
Jeżeli zgadzasz się z każdym akapitem powyżej to znaczy, że to jest dobry moment na adopcję czworonożnego przyjaciela. 🙂
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.