Dlaczego Chihuahua się trzęsie?
Zdrowie Chihuahua
Pies Chihuahua to jedna z najpopularniejszych ras na świecie. Miniaturowy wygląd sprawił, że Chihuahua podbiła serca miłośników zwierząt. Opiekunowie Chihuahua chcą, aby ich psiak cieszył się idealnym zdrowiem jak najdłużej. Nic dziwnego więc, że każde niestandardowe zachowanie może budzić niepokój u psiego-rodzica Chihuahua. 🙂 Dowiedzmy się trochę więcej o chorobach Chihuahua oraz dlaczego Chihuahua często się trzęsie?
Dlaczego Chihuahua się trzęsie?
Istnieje wiele różnych powodów, przez które Chihuahua drży. Nie martw się, na szczęście w większości przypadków nie jest to nic poważnego. Psy najczęściej trzęsą się z zimna. Jest to mimowolna reakcja organizmu na odczuwanie niskiej temperatury, która ma na celu ogrzanie ciała. Małe psy są bardziej podatne na zimno przez ich niewielkie rozmiary ciała. Pamiętaj o zakładaniu Chihuahua ubrania na spacer. Innymi przyczynami drżenia mogą być: stres, strach, ekscytacja, zatrucie pokarmowe, niski poziom cukru we krwi lub nadmierna ilość energii u Chihuahua. W każdym z tych przypadków, jeżeli drżenie przedłuża się i trwa zbyt długo, koniecznie odwiedź klinikę weterynaryjną, aby sprawdzić stan zdrowia psa.
Chihuahua choroby
Choroby genetyczne Chihuahua wynikają głównie z małych rozmiarów psa. Choroby dziedziczne Chihuahua to wodogłowie, zwichnięcie rzepki, dysplazja stawu biodrowego lub dysplazja stawu łokciowego. Chihuahua ma predyspozycje do problemów stomatologicznych, zwyrodnienia ciałka szklistego, zapadania tchawicy lub przepukliny pępkowej oraz zaćmy. Wszystkie te predyspozycje chorób i zagrożenia genetyczna zobowiązują opiekuna do częstych wizyt u weterynarza, aby zadbać o szczęśliwe i długie życie psiaka.
Wodogłowie Chihuahua
Chihuahua należy do ras, które są predysponowane do wrodzonego wodogłowia. Jest to stan nadmiernego gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego. Objawy wodogłowia pojawiają się we wczesnym wieku szczenięcym. Typowymi objawami wodogłowia są specyficzny kształt głowy, trudności w utrzymaniu równowagi i uczeniu się, niska aktywność, agresja, zez lub ataki padaczki. Chihuahua z wodogłowiem może być leczony farmakologicznie lub chirurgicznie. Rokowanie jest zależne od stopnia intensywności wodogłowia oraz jego objawów. Gdy zauważysz, że Twój pies może mieć wodogłowie należy pilnie udać się do weterynarza.
Chihuahua problemy z oddychaniem
Często problemy z oddychaniem u Chihuahua związane są z zapadającą się tchawicą. Nie ustalono jak dotąd jednej przyczyny występowania zapadalności tchawicy. Uważa się, że na powstawanie tej choroby mogą mieć wpływ czynniki: genetyczne, żywieniowe, alergiczne oraz zaburzenia unerwienia. Znacznie rzadziej zapadająca tchawica jest spowodowana nieodpowiednią dietą, opieką lub powikłaniem po infekcji układu oddechowego. Objawy zapadniętej tchawicy to m.in. głośny, duszności i suchy kaszel najczęściej podczas aktywności fizycznej lub zabawy, zmęczenie, świszczący oddech, odruchy wymiotne i niechęć do jakichkolwiek aktywności. W związku z bardzo delikatną tchawicą, Chihuahua powinna nosić uprząż zamiast obroży na spacery. Zapadnięcie tchawicy u psa może nastąpić w każdym wieku.
Pytanie od czytelnika:
Ile żyje Chihuahua?
Psy rasy Chihuahua żyją około 12 – 20 lat. Średnia długość życia Chihuahua to 15 lat.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.
One Response