Dlaczego kot mnie gryzie?
Zanim przejdziesz do procesu oduczania kota gryzienia Twoich dłoni, warto poznać przyczynę takiego zachowania.
Kot mruczy, a potem drapie
Koty czasem chwytają zębami swojego opiekuna podczas głaskania. Jeżeli robią to delikatnie oznacza to nic innego jak tylko “Zostaw mnie, mam dość”.
Nieprawidłowa socjalizacja kota
Gdy lekkie podgryzanie podczas głaskania zamienia się w bolesne ukłucia oznacza to, że kot zaczyna się z Tobą bawić. Powodem takiego zachowania najczęściej jest nieprawidłowa socjalizacja, która rodzi się ze zbyt szybkiego zabrania małego kotka od matki.
Złe wzorce zabawy
Małe kocięta mają bardzo delikatne ząbki i pazurki, dlatego często przyzwalamy na to, aby podczas zabawy nas kąsały. Dotyk takich ząbków ma się bliżej łaskotania, niż bólu, dlatego bagatelizujemy to i zachwycamy się bardziej tym, że kicia chce się z nami bawić. Problem pojawia się wtedy, gdy kot rośnie, zęby i pazury się zaostrzają, a zły wzorzec zabawy pozostaje.
Oczywiście nie znaczy to, że nie będzie mogli się już pozbyć tego zachowania. Kilkuletni kot będzie potrzebował znacznie więcej czasu na wyrobienie nowego nawyku lub zlikwidowanie starego, niż małe kociątko.
Otrzymywanie kar fizycznych
Pod żadnym pozorem nie można stosować kar fizycznych wobec kotów. Po zastosowaniu negatywnego wzmocnienia zwierzak może stracić zaufanie do swojego opiekuna, stanie się agresywny i zacznie drapać ludzi.
Gdy kot broi i chcemy mu zwrócić uwagę, że nie wolno tego robić to najlepiej dać mu wyraźny sygnał dźwiękowy, na przykład „psik!” i zacząć syczeć tak jak robi to matka.
Inne powody gryzienia
Innymi powodami mogą być: nagłe i niedelikatne wybudzenie kota ze snu, zbyt długie dotykanie Mruczka, gdy on nie ma na to ochoty. Napady agresji wobec opiekuna czasem mogą wiązać się z chorobą lub inna dolegliwością, wtedy trzeba sięgnąć po pomoc weterynarza.
Jak oduczyć kota gryzienia?
Przedstawiamy sposoby na oduczenie kota gryzienia oraz jak się zachować, gdy już do takiego gryzienia dojdzie?
Nagradzaj właściwe zachowania kota
Reaguj na drapanie i gryzienie kota konsekwentnie i jednoznacznie. Jeżeli kot zaczyna Cię kąsać, dobrym sposobem na wyrażenie niezadowolenia jest przekierowanie z zachowania agresywnego na inne. np.: zabawę odpowiednią zabawką. Najlepiej użyć zabawek dystansowych: wędka, kulka z foli aluminiowej. Jeśli wspólna zabawa nie prowokuje kota do drapania i agresji, wtedy nagradzamy smakołykiem. Gdy kot przestanie wtedy gryźć, daj mu smakołyka. Możesz go również nagrodzić przy kolejnej wspólnej zabawie bez drapania i agresji. Mruczek zapamięta, że bycie miłym kotkiem bardziej się opłaca. 😉
Konsekwencja
Aby proces oduczania gryzienia zakończył się sukcesem, ważna jest konsekwencja w działaniu. Nie można raz pozwalać na gryzienie i drapanie, a raz nie. Kot musi wiedzieć, czego od niego wymagasz.
Wspólny czas i zabawki
Czasem koty gryzą swojego opiekuna z nudy lub braku uwagi, dlatego warto poświęcić zwierzakowi 20-30 minut dziennie na wspólną zabawę z wykorzystaniem zabawek. W ten sposób nie tylko skierujemy jego energię we właściwą stronę, ale także wzmocnimy więź z pupilem i uszczęśliwimy go. Interaktywne zabawki również powinny zająć kota i dobrze wykorzystać jego energię. Pamiętajmy, że kot tak samo jak człowiek po jakimś czasie nudzi się danym przedmiotem i warto wtedy schować zabawkę na 5 minut lub zmodyfikować zabawkę tak, aby ponownie wzbudzała zainteresowanie zwierzaka.
Przeczytaj nasze inne artykuły o kotach:
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.