Dlaczego pies je trawę?
Trawa nie jest naturalnym pożywieniem psów, a jednak bardzo często psy ją jedzą. Powodów takiego zachowania może być naprawdę dużo. Sprawdź to.
Pies na spacerze je trawę
Stary przesąd mówi, że gdy pies je trawę, to będzie padał deszcz. Miejmy nadzieję, że to nieprawdą, ponieważ z badań wynika, że około 80% psów domowych ochoczo zajada się trawą podczas spacerów, w ogrodzie lub po prostu przy każdej możliwej okazji. Co oznaczałoby nieustanne deszcze. 😉
Jednoznaczna przyczyna jedzenia trawy przez psy nie istnieje, dlatego jedynie możemy się domyślać, o co w tym chodzi. Powody sięgają od zwykłej ochoty na skubnięcie źdźbła trawy, aż po poważną infekcję pasożytniczą. Przyjrzymy się bliżej odpowiedziom na pytanie „Dlaczego mój pies je trawę?” i sprawdźmy, czy należy się tym martwić?
Pies je trawę – czego mu brakuje?
Psy po prostu lubią smak trawy i nawet jeśli dostają od Ciebie karmę dobrej jakości i utrzymują zbilansowaną dietę to okazjonalnie i tak będą podskubywać trawę. Ludzie również jedzą często to na co po prostu mają ochotę, a nie dlatego, że brakuje im tego w organizmie. Dlatego trzeba zrozumieć taką małą i niegroźną zachciankę psa i pozwolić mu skubać trawę rozkoszując się jej walorami smakowymi. Jedzenie trawy przez psa nie jest kierowane głodem, ani brakami w diecie, a jedynie jej urozmaiceniem.
Pies je trawę i wymiotuje
Jedzenie trawy może wynikać również z niestrawności u psa, ponieważ jest to jego naturalny sposób na wywołanie wymiotów. Gdy psy chcą oczyścić swój przewód pokarmowy, najchętniej sięgają po źdźbła wysuszone i ostre, aby umyślnie podrażnić swoje gardło. Jeżeli wymiotowanie zdarza się sporadycznie, to nie ma powodów do zmartwień. Taka natura. 😉 Natomiast, jeżeli pies łapczywie zajada trawę i nagminnie wymiotuje, trzeba jak najszybciej wybrać się z nim do lecznicy i skonsultować sprawę z lekarzem weterynarii.
Pies je trawę przez pasożyty
Skubanie trawy może być również spowodowane pasożytami i chęcią pozbycia się ich z organizmu. Niewykluczone jest, że pies poprzez jedzenie trawy chce pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego, robi tak wiele drapieżników i jest to naturalny odruch dla Twojego psa. Jeżeli podejrzewasz, że Twój psiak może mieć pasożyty, pilnie udaj się do weterynarza.
Pies je trawę, bo się nudzi
Kolejnym powodem może być po prostu nuda i brak bodźców. Jeżeli nie dostarczamy psu odpowiedniej ilości zabaw umysłowych lub węchowych, może zacząć się najzwyczajniej nudzić i żuć trawę, aby się czymś zająć.
Czasem kompulsywne jedzenie trawy może oznaczać poważne problemy behawioralne, lecz wiąże się to również ze zjadaniem innych różnych niejadalnych przedmiotów jak patyki lub kamienie. Warto wtedy sięgnąć po pomoc specjalisty.
Jeżeli jednak Twój pupil okazjonalnie skubie źdźbła, to robi to dla zabawy lub przyjemności i nie ma się czym martwić.
Czy pies może jeść trawę?
Na szczęście jedzenie trawy przez psa nie jest szkodliwe. Można przyjąć to za rzecz normalną i nie do obejścia. Podczas spacerów jedynie należy zwrócić uwagę na to, czy aby na pewno Twój pies je trawę, czy może jakąś trującą roślinę. Lista roślin, które poważnie mogą uszkodzić zdrowie psiaka jest naprawdę długa, dlatego bacznie obserwujmy, co nasze pupile jedzą podczas spacerów. Dopóki jest to zielona i czysta trawka to możemy być spokojni. 🙂
Nasza ekspertka dodaje – “W sezonie wiosenno-letnim warto zwracać uwagę na lokalne opryskiwanie traw. Co prawda spółdzielnie mieszkaniowe i inne tego typu podmioty muszą stosować środki nietoksyczne dla ludzi i zwierząt, jednak co roku zdarzają się przypadki zatrucia – nawet śmiertelnego! – u psiaków, które zjadły trawę spryskaną chemią niewiadomego pochodzenia. Jeżeli trawa wydaje się schnąć, jest żółtawa lub jeżeli widziałeś, że trawnik był opryskiwany, nie pozwól psu jej zjadać!”
Pies je trawę? To normalne 🙂
Podjadanie trawy obserwuje się również u przodków Twojego pupila, czyli u wilków. Co ciekawe skłonność do jedzenia trawy może zostać przekazywana genetycznie. Im chętniej zajada się nią suczka, tym bardziej prawdopodobne jest, że potomstwo pójdzie w jej ślady. Jedzenie trawy najprawdopodobniej ma u psów na celu oczyszczenie układu pokarmowego z zalegających resztek i wcale nie musi oznaczać, że zwierzę ma problem ze zdrowiem. Jeżeli Twój pies jest pełen energii, radosny i nie ma żadnych innych oznak choroby, ani nie zajada się trawą zbyt często, to nie ma się czym martwić.
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.