Golden retriever szczeniak – wskazówki
Nie od dziś wiadomo, że pies jest uważany za najlepszego przyjaciela człowieka, dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup lub adopcję szczeniaka. Poszukując odpowiedniej rasy, powinniśmy przyjrzeć się wielu wzorcom i wybrać ten najbardziej pasujący do naszego stylu życia i potrzeb. Do jednych z najczęściej wybieranych ras należy Golden Retriever. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Jak powinien wyglądać? Jakie ma potrzeby?
Przeczytaj również Golden Retriever – podstawowe informacje
Po czym poznać Golden retrievera?
Charakter Golden retrieverów jest spokojny – psy są potulne, przyjazne i zrównoważone, a przy tym bardzo aktywne. Lubią pracować z opiekunem, a ich inteligencja oraz pewność siebie sprawia, że nie boją się wyzwań. Budowa ciała Golden retrievera jest harmonijna, mocna i zwarta, o łagodnym wyrazie. Psy tej rasy powinny mieć ciemne oczy i nos, a średniej wielkości uszy osadzone na poziomie oczu. Włos tych psów jest falowany, zbudowany na grubym podszerstku o cechach wodoodpornych.
Ile kosztuje Golden retriever?
Cena zależy oczywiście od prestiżu hodowli i waha się w granicach 2500 – 6000 złotych. Nie należy kierować się ceną. Należy zwrócić uwagę na warunki hodowlane, stan ogólny pieska, jego zgodność z wzorcem oraz rodowód. Wybierając szczeniaka Golden retriever z hodowli posiadającej rodowód organizacji uznawanych na całym świecie (np. ZKwP, FCI), mamy pewność, że pies jest w pełni rasowy.
Jakie umaszczenie mają te psy?
Czy istnieją czarne szczeniaki Golden retriever? Niestety nie. Umaszczenie goldenów zaczyna się od kremowego, a kończy na ciemnozłotym. Według wzorca pies Goldena nie może być czarny, mahoniowy czy czerwony. Te kolory są uznawane w przypadku tej rasy za wadę.
Przeczytaj również Golden Retriever – waga, pielęgnacja i choroby
Jakiej opieki wymagają szczeniaki golden retrievera?
Kupując szczeniaka jakiejkolwiek rasy musimy się przygotować na kilka miesięcy intensywnej pracy i opieki. Przez pierwsze kilka tygodni czeka nas nauka załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na dworze. Najlepszym sposobem jest wynoszenie psiaka na dwór podczas każdej jego sygnalizacji o potrzebie. Do pomocy można zakupić specjalną matę, która pomoże ograniczyć posikiwanie różnych miejsc w domu.
Oczywiście przy nauce sikania poza domem trzeba być bardzo wyrozumiałym i cierpliwym. Wpadki będą się zdarzać, ale po czasie zwierzak będzie samodzielnie sygnalizował potrzebę wyjścia na zewnątrz. Podobnie czasochłonna jest nauka chodzenia na smyczy, którą też powinniśmy zacząć jak najwcześniej, aby uniknąć ciągnięcia w przyszłości.
Co jeszcze jest istotne przy opiece nad szczeniakiem Golden retrievera?
Spacery, a właściwie ich długość. Na początku lepiej wychodzić częściej, ale na nieduże odległości. Przeciążanie młodego organizmu nie wpływa dobrze na jego rozwój. Ważne jest też to, abyśmy nie dawali małemu szczenięciu samodzielnie chodzić po schodach. W pierwszych kilku miesiącach życia organizm pupila dopiero się kształtuje i takie skoki mogą narazić czworonoga na dysplazję.
Warto pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu mieszkania do przyjęcia szczeniaka. Małe psy lubią gryźć różne rzeczy. Ofiarą mogą paść kable, buty, koce, kwiaty, torebki czy inne przedmioty w zasięgu wzroku psiaka. Trzeba bacznie obserwować malucha, ukryć wszystko, co może być dla niego niebezpieczne i zakupić różnego rodzaju zabawki. Dobrym wyborem są gryzaki, kongi na przysmaki czy pluszaki, które zajmą uwagę szczeniaka i zajmą go na dłuższy czas.
Goldeny to psy bardzo energiczne i ciekawskie, a do tego inteligentne i bardzo towarzyskie. Chętnie uczą się sztuczek i komend. Jest to dobra alternatywa na zmęczenie psiego dziecka. Absorbująca nauka daje dużo radości i rozwija intelektualnie pupila.
Jak długo rośnie golden retriever?
Golden retrievery należą do grupy psów dużych i rosną one stosunkowo dłużej niż psy ras małych. Warto wziąć to pod uwagę kupując akcesoria dla swojego szczeniaka. Zarówno szelki, jak i legowisko powinny być dostosowane do aktualnej wielkości zwierzaka.
Szczeniaki bardzo szybko rosną, ale rozwój fizyczny kończą między 12 a 16 miesiącem życia. Co ciekawe, całkowity rozwój psychiczny pies osiąga w wieku 3 lat. Warto wiedzieć, że waga szczeniaka Golden retrievera bardzo szybko się zmienia. W wieku 8 tygodni suszki ważą około 6 kg, a samce 8 kg. Mając 24 tygodnie, ciężar szczeniąt wynosi odpowiednio ok. 20 i 23 kg.
Jeżeli chodzi o wzrost, to dorosłe samce Golden retrievera powinny się mieścić w przedziale od 56 do 61 cm w kłębie, natomiast samice od 51 do 56 cm. Waga psów nie powinna przekraczać odpowiednio 30 – 34 kg oraz 25 – 32 kg.
Ile razy dziennie powinien jeść szczeniak Golden retriever?
Młode psy zużywają mnóstwo energii na wzrost i rozwój organizmu. Do tego dochodzi zabawa i poznawanie całego otaczającego go świata. Z tego powodu ważna jest jego dieta. Jak karmić szczeniaka Golden retrievera? Co powinien dostawać psiak, aby jego rozwój był prawidłowy?
Przede wszystkim pupil mający około 6 miesięcy powinien dostawać posiłek od 3 do 4 razy dziennie. Nie musimy nadmiernie przejmować się wagą szczeniaka w tym wieku. Jeżeli pies nie wyglądał na otyłego, to jest w porządku. Około 7 miesiąca możemy zmniejszyć częstotliwość podawania posiłków na 2 do 3 razy.
“Przy karmieniu nie słuchałabym się rad hodowcy, często popełniają błędy. Mówią o tym, żeby ograniczać karmę z kurczakiem a sami ją podają. O porady dotyczące żywienia warto zapytać lekarza lub dietetyka. Oczywiście na początku powinny dostawać tę samą karmę i jeżeli jej skład jest dobry i samopoczucie psa również to można na tej karmię zostać, jednak pamiętać, żeby w odpowiednim momencie przestać stosować karmę dla szczeniaków i rozpocząć karmienie karmą dla dorosłych osobników.” – wyjaśnia ekspert Pethomer, Zosia Pobuta.
Przeczytaj również Co powinien jeść Golden Retriever?
Jak wychować szczeniaka Goldena?
Zachowanie szczeniaków Golden retrievera zazwyczaj nienalezy do problematycznych. Jeżeli będziemy od początku stawiać jasne granice i określać zasady, to pupil szybko je przyswoi. Są to psy bardzo inteligentne i lubią współpracować z opiekunem. Podczas treningów i nauki najlepiej stosować system nagród. Za każdą właściwą reakcję psa, musi on otrzymać nagrodę. Karanie czy krzyk nie mają sensu i przynoszą jedynie skutek odwrotny. Pies może się wycofać i nie chcieć podejmować kolejnych wyzwań.
Goldeny to psy łagodne i wesołe. Nie musimy w większości przypadków obawiać się z ich strony agresji czy nieposłuszeństwa. Jeżeli taki przypadek się zdarzy, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy behawiorysty. Im szybciej rozpoczniemy właściwe szkolenie, tym szczeniak szybciej wyzbędzie się niechcianych zachowań.
Golden retriever sam w domu
Golden retriever nie powinien sprawiać problemów podczas sytuacji, gdy zostaje sam w domu. Oczywiście pod warunkiem, że od małego do tego przyzwyczaimy. Naukę najlepiej zacząć już w pierwszych tygodniach pobytu w domu. Początkowo zostawiać psa na dosłownie kilka minut i dawać nagrodę, jeśli był przez ten czas grzeczny. Później stopniowo możemy ten czas wydłużyć.
Z racji, że to bardzo żywiołowe czworonogi, warto zaopatrzyć dom w różne zabawki, które pomogą spożytkować energię. W tym wypadku dobrze spiszą się misie do gryzienia, gryzaki, kongi czy maty węchowe.
Jakie imię dla Golden Retrievera?
Zbliża się termin adopcji, a Ty nadal nie wiesz jakie wybrać imię dla psiaka? Pędzimy z pomocą 😉 Przygotowaliśmy dla Ciebie małą listę inspiracji na imię dla psa Goldena oraz imię dla Goldena suczki.
Imię dla Golden Retrievera
- Carmel
- Biszkopt
- Aksel
- Alvin
- Bili
- Charlie
- Dyzio
- Dżery
- Dżimi
- Juno
- Mezo
- Pedro
- Pat
- Vex
- Czaki
- Frodo
- Haczi
- Yoshi
- Yeti
- Amigo
Imię dla Golden Retrievera suczki
- Goldi
- Cara
- Diana
- Fila
- Fibi
- Gaba
- Kaja
- Lena
- Saba
- Tara
- Tosa
- Wiki
- Zeja
- Żaka
- Yuki
- Joko
- Dabbie
- Milka
- Luna
- Lola
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Zofia Pobuta
Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.