Golden Retriever - waga, pielęgnacja i choroby
Golden retrievery to psy, które są nam dobrze znane z między innymi reklam, są to bowiem psy bardzo łagodne, delikatne i niesamowicie rodzinne. Są również inteligentne i lubią się bawić, aportować, kochają także wodę i pływanie.
Jakie cechy mają golden retrievery?
Oprócz wspomnianych wyżej łagodności i rodzinności te czworonogi są także aktywne, mają mnóstwo energii i są wytrzymałe. Są spokojne i czułe, dlatego to świetne psy dla dzieci. Dzięki swojej inteligencji i świetnemu węchowi mogą pracować w policji, gdzie służą między innymi do wykrywania narkotyków. Współpracują też z ekipami poszukiwawczymi i ratowniczymi.
Wykorzystywane są również do pomocy osobom niepełnosprawnym, głównie osobom niewidomym. Istnieją nawet specjalne hodowle, które od najmłodszych lat uczą swoje szczeniaczki jak wykryć atak padaczki u opiekuna zanim on nastąpi. Dzięki swoim umiejętnościom są w stanie odpowiednio szybko zaalarmować właściciela, by ten przygotował się na napad choroby.
Nierzadko są także wykorzystywane do dogoterapii ze względu na umiejętność porozumienia się z dziećmi czy seniorami. Pamiętajmy jednak, że każdy pies ma prawo do szacunku, odpoczynku i spokoju, dlatego jeśli widzimy, że dziecko dokucza psu, ciągnie go za ogon czy bije to należy zwrócić mu uwagę. Każdy ma swoje granice cierpliwości, nawet tak kochany pies jak golden retriever.
Ile waży Golden Retriever?
Goldeny to duże zwierzaki, które ważą do około 35 kilogramów. Ich długość życia to około 12 lat, aczkolwiek mogą nawet dłużej. Rekordzistką, jeśli chodzi o długość życia golden retrievera, jest August, w skrócie Augie – suczka ze Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Tennessee i w 2020 roku obchodziła 20 urodziny.
Sierść, włosy, jak sobie z tym radzić?
Goldeny mają sierść, która absolutnie nie jest trudna w pielęgnacji, należy jednak znaleźć czas na szczotkowanie jej i robić to w miarę regularnie, minimum raz w tygodniu, a na wiosnę, kiedy pies zaczyna linieć lepiej czesać go nawet codziennie. Pies ma gruby podszerstek i wodoodporną sierść, dlatego jest odporny na mrozy. Radzi sobie także w czasie upałów, jednakże dobrze jest zapewnić mu basenik albo dużą miskę, w której będzie mógł się schłodzić.
Golden Retriever - choroby
Psiaki te mają skłonności do nowotworów, jak u większości dużych psów występuje ryzyko dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Szczególną uwagę trzeba u nich zwrócić na uszy, ponieważ mają u psów tej rasy często występują zapalenia ucha. Goldeny to rasa mająca skłonności do tycia, dlatego konieczne jest pilnowanie prawidłowej diety i nie przekarmianie pupila. Natomiast warto dodać, że odpowiednia opieka i systematyczne wizyty u weterynarza są w stanie zapobiec wielu problemom zdrowotnym każdego zwierzaka.
Przeczytaj również, co powinien jeść Golden Retriever?
Pethomer.com/co-je-golden-retriever/
Ile kosztuje pies rasy golden retriever?
Cena szczeniaka golden retrievera z certyfikowanej hodowli FCI to koszt od 2500 do 3000 złotych. Wybranie dobrej hodowli jest naprawdę istotną kwestią. Jeśli zdecydujemy się na zwierzaka z niepewnego źródła to nie dość, że może nam się trafić szczeniaczek z dużymi problemami zdrowotnymi, to wesprzemy swoją decyzją pseudohodowców, a to nie są osoby, którym zależy na dobru maluszka.
Adopcja dobra rzecz!
Oprócz kupna inną drogą pozyskania golden retrievera jest oczywiście adopcja i tutaj do dyspozycji mamy mnóstwo schronisk. W niejednym z nich pies w typie goldena czeka na swój dom. Istnieją również fundacje specjalnie dedykowane psom właśnie tej rasy o nazwie Fundacja „WARTA GOLDENA” czy Fundacja Pomocy Goldenom „AUREA”. Fundacje nie tylko oferują psy do adopcji, ale także socjalizują je, pomagają zwalczyć traumy, leczą i kastrują.
Ciekawostka
Część nazwy – „golden” wzięła się z żółtych tonów sierści zwierzęcia, natomiast „retriever” pochodzi od „to retrieve”, czyli „odzyskiwać/przynosić”, są to bowiem psy należące do sekcji aportujących.
A zatem…
Golden retriever jawi się nam jako idealny towarzysz życia i tak rzeczywiście może być! Ważne, aby pamiętać o jego podstawowych potrzebach i aktywności, a na pewno odwdzięczy się nam długim życiem i wielką miłością!
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.
2 Responses