Golden Retriever opis wygląd charakter cena

Golden Retriever – wszystko co musisz wiedzieć

Golden Retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce i na świecie. Przyjazna i tolerancyjna postawa rasy sprawia, że są wspaniałymi zwierzętami domowymi, a ich inteligencja sprawia, że są bardzo zdolnymi psami pracującymi.

Golden Retrievery przodują w aportowaniu zwierzyny dla myśliwych, tropieniu oraz jako psy terapeutyczne i psy służbowe. Są również naturalnymi sportowcami i dobrze radzą sobie w psich sportach, takich jak agility.

Golden Retriever to pies nietrudny do ułożenia, towarzyski, inteligentny i chętny do zabawy. Brzmi jak czworonóg idealny? Przyjrzyjmy mu się bliżej. 🙂

Behawiorysta Marta Korsak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Marta Korsak

Behawiorystka zwierzęca

Golden Retriever - charakter

Golden Retriever to rodzinna rasa, psy są kochające i posłuszne. Każde nowe zadanie lub komenda od opiekuna będzie dla niego szczęściem, a dzięki swojemu zapałowi pies szybko się uczy. Te psy są dość łatwe do wyszkolenia i dogadują się w prawie każdym domu lub rodzinie.

Ponieważ goldeny zostały wyhodowane do pracy z ludźmi, są chętne do zadowolenia swoich “ludzkich rodziców” i cieszą się, że mają pracę do wykonania, taką jak przynoszenie gazety lub budzenie dzieci – golden retrievery są doskonałymi psami usługowymi dzięki swojej lojalności i stabilnemu temperamentowi.

Jeśli chcesz lojalnego, kochającego i inteligentnego towarzysza, powinieneś rozważyć przyjęcie jednego z tych szczeniąt do swojego rodzinnego “stada”. Golden Retrievery są ufne i przyjacielskie wobec wszystkich ludzi, również dla postaci takich jak włamywacz. 😉 Dlatego, jeżeli chcesz, aby Twój pies był stróżem, niestety musisz wybrać inną rasę. 

Golden jest wesołym i delikatnym psem, który nie zrobi krzywdy drugiej istocie. Pies bez problemu zaakceptuje kota i drugiego psa.

Golden Retriever - temperament

Ogólnie rzecz biorąc, Golden retrievery są towarzyskie, zabawne i delikatne. Są także przyjazne, inteligentne i oddane. Z perspektywy ich  osobowości trudno będzie znaleźć bardziej kochającego, otwartego, chętnego do pomocy towarzysza. Na początku swojego życia są idealne do zabawy z dziećmi na podwórku. Z wiekiem większość Goldenów staje się posłuszna i spokojna.

Wychowane na pracujące aportery, Goldeny mają dużo energii i wymagają dużej aktywności. Najlepiej nadają się dla opiekunów prowadzących aktywny tryb życia. Prawidłowo rozwijają się w domu, w którym w ciągu dnia ktoś jest w pobliżu, aby spędzać z nimi czas. Nie radzą sobie dobrze, gdy są pozostawione same w domu; za bardzo kochają swoich ludzi. 🙂

W tym przypadku warto zarezerwować Opiekuna Pethomer, który zajmie się zwierzakiem podczas nieobecności “psiego-rodzica”.

Czy Golden Retriever lubi wodę?

I to jak! 😉 Żywiołem Golden Retrievera jest woda, dlatego idąc nad jezioro, na plażę, czy nawet obok kałuży miejmy na uwadze, że pies na pewno wykorzysta okazję i będzie ochoczo pluskał się w wodzie. Psy są również energiczne i lubią dużo ruchu. 

Porządny spacer to punkt obowiązkowy na ich codziennej liście „rzeczy do zrobienia”. Na tę listę trafia czasem również zjadanie „co popadnie” na spacerach, dlatego trzeba mieć psa cały czas na oku, aby nie jadł odpadów.

Golden Retriever opis wygląd charakter cena

Wygląd Golden Retrievera

Dorosłe samce golden retrieverów rosną do około 29-34 kg, podczas gdy samice mają 25-29 kg. Ich kolorystyka waha się od jasnozłotej do kremowej i od ciemnozłotej do złotej, a ich sylwetka może być różna od szerokiej i gęstej do szczuplejszej i bardziej sportowej.

Według standardów AKC Goldeny poruszają się płynnym, mocnym chodem, a pierzasty ogon jest noszony w wesoły sposób. 😉

Golden retrievery zrzucają często i dużo sierści, dlatego wymagają regularnego szczotkowania. Dzięki oryginalnym zastosowaniu goldenów jako psy myśliwskie i aportujące ptactwo wodne w szkockich górach ich wierzchnia sierść jest gęsta i odpycha wodę.

Psy mają też gruby podszerstek. Ich płaszcze mogą mieć różną teksturę, od falistej do prostej. Ciężkie upierzenie pojawia się na ich klatce piersiowej, grzbietach nóg i ogonie.

Goldeny dzielą się na dwie linie hodowlane: angielską i amerykańską. Linia angielska ma żółte lub kremowe umaszczenie, natomiast w amerykańskiej występują dodatkowo złote, brązowe, czekoladowe. Psy mają brązowe oczy, czarne noski, długie, gęste i proste włosy.

Co je Golden Retriever

Historia Golden Retrievera

Historia Golden Retrieverów sięga około 1860 roku. Pewnego dnia angielski arystokrata sir Dudley Marioribanks spacerując po okolicy, natknął się na wyjątkowego Retrievera o niespotykanym, żółtym umaszczeniu. Odkupił go od lokalnego szewca i rozpoczął własną hodowlę psów aportujących dzikie ptaki. Psy miały przynosić ustrzelonego ptaka lekko uciskając zęby, tak aby nie uszkodzić zdobyczy. Sir Dudley żółtego psa nazwał Nous i skrzyżował go z Bellą – przedstawicielką rasy Tweed Water Spaniel (po tej rasie odziedziczył zamiłowanie do wody). Po 20 latach krzyżówek ras takich jak Wavy Coated Retriever, Labrador, Seter Irlandzki i Bloodhound stworzył swojego idealnego Golden Retrievera. Aktualna nazwa tej rasy przyjęła się dopiero w 1920 roku.

Czy golden retriever nadaje się do mieszkania w bloku?

“Golden retriever jest społecznym zwierzęciem co za tym idzie — lubi przebywać wśród ludzi, których kocha i czuję się obok nich bezpiecznie, nieważne czy będzie to mieszkanie czym dom z ogrodem. Najważniejsze jest, co robimy z psem poza miejscem zamieszkania: długie spacery, sporty, nauka haseł posłuszeństwa. Dobrze zsocjalizowany pies będzie odporny na hałasy z zewnątrz, poranny harmider w domu czy innych towarzyszy swego gatunku lub innego np. koty :)” – wyjaśnia Marta Korsak, ekspert Pethomer.

Przeczytaj również ➡️ Co je Golden Retriever?
Golden Retriever opis wygląd charakter cena

Jak dbać o Golden Retrievera?

Każdy, kto rozważa adopcję Golden retrievera, powinien wiedzieć, że otrzymuje lojalnego towarzysza, ale takiego, który zrzuca dużo sierści. Opiekunowie powinni przyzwyczaić się do posiadania sporej ilości psiej sierści na ubraniach i meblach w całym domu. Psy mają grubą, wodoodporną podwójną sierść, którą zrzucają umiarkowanie zimą i latem, a mocniej na wiosnę i jesień. Jeśli jednak codziennie wyczesujesz swojego Goldena, możesz zapobiec plątaniu się i usunąć martwe włosy, zanim zakryją wszystko w zasięgu wzroku. 😉 Kąpiele mogą również pomóc i są zalecane raz w miesiącu. Po kąpieli upewnij się, że pies jest całkowicie suchy przed rozpoczęciem szczotkowania.

Golden Retriever będzie również potrzebował przycinania paznokci raz lub dwa razy w miesiącu. Dobrym wskaźnikiem, kiedy należy je przyciąć, jest to, że słychać, jak stukają na podłodze. 🙂 

“Co do pielęgnacji: zaleca się mycie zębów codziennie chociaż nie każdy jest w stanie się na tyle zmobilizować – od trzech razy w tygodniu bym zaczęła :)” – dodaje ekspert Pethomer, Marta Korsak. 

Ważna jest również kontrola uszu – Goldeny mają zagięte uszy, które tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i grzybów. Podczas czyszczenia uszu sprawdzaj, czy pies nie ma zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu.

Treningi i ćwiczenia są istotną częścią dnia Golden Retrievera. Niezbędna jest co najmniej godzina intensywnej aktywności dziennie. Goldeny można zabierać na długie biegi, przejażdżki rowerowe, wędrówki i pływanie. Psy lubią także polowania, próby terenowe i inne psie sporty, takie jak agility lub tropienie.

Golden, który nie ćwiczy wystarczająco dużo, może wykazywać niepożądane zachowania, takie jak kopanie i gryzienie. Wyzwania umysłowe, takie jak nauka sztuczek i trening inteligentnymi zabawkami, również są potrzebne dla psów tej rasy. Przez pierwsze dwa lata życia golden retrievera, aktywność nie powinna być zbyt ciężka, ponieważ jego płytki wzrostu wciąż się formują. Nie idź na długie, wyczerpujące biegi lub wędrówki, dopóki pies nie dorośnie i zawsze wybieraj trawę zamiast betonu.

Wczesna socjalizacja i szkolenie szczeniąt są ważne w przypadku tej rasy. Szczenięta powinny mieć kontakt z różnymi ludźmi, miejscami i sytuacjami, aby pomóc im dobrze przystosować się w młodym życiu.

Jeśli chodzi o czas karmienia, opiekunowie muszą pomóc golden retrieverom w zarządzaniu ich jedzeniem, ponieważ psy te mają tendencję do szybkiego przybierania na wadze, która prowadzi do otyłości. Jedzenie powinno być odmierzane i podawane dwa razy dziennie, a przysmaki podawane z umiarem. 

Jeśli nie masz pewności, czy Twój golden retriever ma nadwagę, przeprowadź test wzroku i test praktyczny. Najpierw spójrz na niego. Powinieneś widzieć talię. Następnie połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, palce rozłożone w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber, bez konieczności silnego naciskania. Jeśli nie możesz, prawdopodobnie potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń. 

Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o najlepszym sposobie działania.

Golden retriever szczeniak – wskazówki

Podsumowanie - opis rasy Golden Retriever

  • Golden Retrievery linieją obficie, zwłaszcza wiosną i jesienią. Codzienne szczotkowanie usunie część luźnych włosów, zapobiegając ich osadzaniu się na ubraniach i w całym domu. Ale jeśli mieszkasz z Goldenem, będziesz musiał przyzwyczaić się do psiej sierści. 😉
  • Rasa Golden Retriever to psy rodzinne; muszą żyć w domu ze swoją ludzką rodzinką i nie powinny spędzać czasu samotnie na podwórku.
  • Golden Retriever to aktywne psy, które codziennie potrzebują 40-60 minut intensywnych ćwiczeń. Rozwijają się na treningach posłuszeństwa, zajęciach agility i innych psich zajęciach, które są świetnym sposobem na zapewnienie psu ćwiczeń fizycznych i umysłowych.
  • Chociaż są łagodne i godne zaufania wobec dzieci, to nadal są dużymi psami, które mogą przypadkowo przewrócić małe dziecko.
  • Goldeny uwielbiają jeść i szybko przybierają na wadze, jeśli są przekarmione. Ograniczaj więc smakołyki, odmierzaj dzienną porcję jedzenia i karm go regularnymi posiłkami.
  • Ponieważ rasa Golden Retriever jest tak popularna, jest wiele osób, które hodują goldeny, którym bardziej zależy na zarabianiu niż na hodowli szczęśliwych, zdrowych psów. Aby zdobyć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy. Poszukaj renomowanej hodowli, która regularnie bada swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przenosić na szczenięta i że mają zdrowy temperament.
Behawiorysta Marta Korsak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Marta Korsak

Psia behawiorystka pracująca w klinice weterynaryjnej Strzyża w Gdańsku. Zajmuje się między innymi socjalizacją, lękiem separacyjnym, stresem i żywieniem zwierząt. Stawia na pozytywne wzmocnienia zwierząt.

Przeczytaj nasze inne artykuły o psach:

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *