Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Hot spot u psa -
Hot spot u psa

Hot spot u psa

Wszelkie zmiany skórne u pupila wywołują w nas zmartwienie. Dziś w artykule dowiesz się więcej na temat zapalenia skóry zwanego potocznie „hot spot”. Hot spot jest najczęstszą chorobą pojawiającą się u pieska w okresie wiosenno-letnim. Można mieć wrażenie, że pojawia się znikąd i doprowadza Twojego psiaka do szaleństwa przez świąd i dyskomfort. Niestety hot spoty występują u psów częściej, niż można przypuszczać. Sprawdź, skąd się bierze i jak leczyć to zapalenie.

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii, behawiorystka zwierzęca

Hot spot u psa – objawy

Hot spot lub inaczej „gorąca plama” to ostre, ropne zapalenie skóry. Są to widoczne na skórze czerwone, sączące i rozległe rany, występują najczęściej na głowie, klatce piersowej lub górnych partiach kończyn psa. Sierść wokół hot spota jest zlepiona ropą i wydziela się z niej nieprzyjemny zapach. Ze względu na duży świąt pies intensywnie drapie i gryzie chore miejsce, co może powodować jego dodatkowe zaognienie i infekcje.

Hot spot u psa – skąd się bierze?

Przyczyny pojawienia się hot spota mogą być różne. Mogą być wywołane przez alergie, bakterie, pasożyty zewnętrzne (pchły, kleszcze lub inne owady), a nawet przez stan zapalny zewnętrznej strony uszu. 

Hot spoty najczęściej występują w okresie letnim, a najbardziej podatne na to zapalenie są psy długo- i gęstowłose, czyli m.in.: labrador, golden retriever, cocker spaniel lub nowofundland. Spowodowane jest to zbierającą się wilgocią przy skórze zwierzaka, tuż pod jego sierścią lub włosami. Dlatego tak bardzo ważne jest dokładne wysuszenie psa po kąpieli w domu, na plaży czy nawet po deszczowym dniu.

Hot spot u psa

Hot spot u psa – jak leczyć?

Leczenie hot spotów na szczęście nie jest skomplikowane i zazwyczaj trwa około 10 dni, w ciężkich przypadkach nawet do kilku tygodni. Szybkie rozpoznanie i reakcja jest tu kluczowa ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii. W momencie, gdy zobaczymy hot spot u psa trzeba go jak najszybciej zabrać do weterynarza i rozpocząć leczenie.

Lekarz weterynarii w pierwszej fazie leczenia wytnie zanieczyszczoną sierść z zakażonego miejsca, a następnie oczyści i zdezynfekuje skórę. Lekarz prawdopodobnie poda psu środek wysuszający miejscowo na skórę i leki przeciwzapalne, aby załagodzić świąd. Na szczęście przy hot spotach u większości przypadków nie jest wymagana terapia antybiotykami.

Hot spot u psa

Hot spoty u psa - po leczeniu

Najprawdopodobniej będzie potrzebna wizyta kontrolna po leczeniu lub w trakcie. W procesie dochodzenia do zdrowia nie zapomnij wspomagać zdrowie psychiczne psiaka poprzez odpowiednią zabawę i rozrywkę. Szybka wizyta w lecznicy to przede wszystkim szybka ulga dla Twojego psiaka i zapobieganie przed rozprzestrzenianiem się bakterii. Po całkowitym wyleczeniu miej na uwadze, że hot spoty mają tendencję do nawracania, dlatego uważnie monitoruj skórę pieska. 

Przeczytaj nasze inne artykuły o psach:

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt. 

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *