Ile zębów mają psy?
Zęby dla psa są bardzo ważne. Potrzebne są mu do jedzenia, komunikacji, a także do… zabawy. W artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zębów u psa. Artykuł odpowiada m.in. na pytania: Ile zębów mają psy oraz czy psy mają mleczaki?
Ile zębów ma pies?
W zależności od rasy liczba zębów może się delikatnie różnić. Najczęściej psy mają 42 zęby – 20 w szczęce i 22 w żuchwie, które są równomiernie ułożone i przystosowane do przetwarzania różnego rodzaju pokarmu. W skład zębów wchodzą: siekacze, kły, przedtrzonowce, trzonowce i łamacze.
Psie mleczaki
U psów, podobnie jak u większości ssaków, rosną najpierw zęby mleczne, które w następnym etapie są wymieniane na zęby stałe. Zęby mleczne u szczeniaków wyrzynają się od kilku do kilkunastu tygodni. Niektóry z Opiekunów mogą spotkać się z bolesnym ząbkowaniem u psa. Objawem jest niepokój i gryzienie przedmiotów. Można kupić wtedy specjalne gryzaki dla szczeniąt lub do weterynarza po specyfik łagodzący objawy ząbkowania u szczeniaka. Zęby stałe pojawiają się po kilku miesiącach życia, cały proces wymiany zębów u psa powinien zakończyć się do około 9 miesiąca życia zwierzaka.
Choroby zębów u psów
Psy najczęściej zmagają się z chorobami przyzębia, takimi jak zapalenie dziąseł, paradontoza czy próchnica zębów. Nieleczone choroby w jamie ustnej u psa zwiększają ryzyko rozwijania się bakterii w organizmie, co może prowadzić do problemów z wątrobą, żołądkiem czy jelitami. Pierwszym objawem problemów z jamą ustną u psa jest brzydki zapach z pyska. Jeżeli chcesz zapobiegać wszelkim chorobom regularnie odwiedzaj weterynarza w celu skontrolowania stanu zębów , jamy ustnej psa i ogólnej kondycji zwierzaka. Warto również korzystać z gryzaków i przysmaków stomatologicznych dla psa.
Wypadające zęby u starego psa
Twój pies może stracić ząb w wyniku zderzenia z jakimś przedmiotem lub innego wypadku. Ząb może również zostać złamany lub oszczerbiony, gdy pies ugryzie coś bardzo twardego. Należy wtedy szybko udać się do kliniki weterynaryjnej w celu usunięcia nadłamanego zęba lub wyleczenie go. Inną przyczyną wypadania zębów mogą być wymienione wcześniej choroby jamy ustnej (próchnica, parodontoza). Bakterie obecne w płytce nazębnej powodują infekcje dziąseł, co nieleczone może prowadzić do niszczenia się zębów i wypadania.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Zofia Pobuta
Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.