higiena zębów psów

Jak dbać o zęby psa?

Czy zwykła pasta do zębów dla psa będzie odpowiednia? W jaki sposób szczotkować czworonogowi zęby? Co usuwa kamień nazębny? Psi rodzice zadają sobie wiele pytań związanych z higieną jamy ustnej swojego czworonoga. To kwestia niezwykle istotna i rzeczywiście nie można jej zaniedbać. Aby to jednak było możliwe, trzeba poznać kilka podstawowych zasad. 

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Behawiorystka zwierzęca

Jak myć psu zęby domowym sposobem?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie jak wygląda uzębienie psa? W górnej szczęce znajduje się 20 zębów z czego 6 pierwszych to siekacze, 2 kolejne to kły, 8 przedtrzonowców i 4 trzonowce, dolna szczęka zawiera 22 zęby, a od górnej różni się tym, że występują tu dodatkowe 2 trzonowce.

Gromadząca się płytka nazębna u psa może połączyć się z minerałami obecnymi w jego ślinie. Skutkiem tego jest jej twardnienie oraz zamienianie się w kamień nazębny. Ten z kolei podrażnia dziąsła, prowadzi do ich zapalenia i nieświeżego oddechu, a także sprzyja gromadzeniu się bakterii. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym myć zęby psu w warunkach domowych. 

Wskazane jest w tym przypadku korzystanie z wysokiej klasy środków do higieny zębów. Przyjmują one bardzo zróżnicowane formy, dzięki czemu łatwo znaleźć coś, co przypadnie do gustu każdemu czworonogowi. Wymienić tu warto np.: 

  • smakowe pasty do zębów, 
  • żele do mycia zębów, 
  • szczoteczki do czyszczenia zębów.  


Szczotkowanie warto przeprowadzać regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Wystarczy choćby kilka minut – to wystarczy, by zachować odpowiednią, podstawową higienę. Cały proces warto natomiast zacząć od przyzwyczajenia pupila do pasty. Są dostępne w różnych smakach, więc łatwo dopasować je do preferencji czworonoga. Właściwe czyszczenie należy zacząć od przedtrzonowców i trzonowców (zębów policzkowych), by dalej przejść kolejno do kłów i siekaczy.

Kiedy zacząć myć psu zęby?

Im szybciej pupil przyzwyczai się do szczotkowania, tym mniejszym problemem to dla niego będzie. Właśnie dlatego warto zapoznawać go ze szczoteczką i pastą już w pierwszych tygodniach życia (lub zaraz po tym, jak trafi do swojego nowego domu). Zwierzęta lubią rutynę i nawyki. Warto więc wymyślić pewien proces zmierzający do czyszczenia jamy ustnej. Można robić to np. w określonym miejscu, o stałej porze i w te same dni. Powtarzalność tej czynności sprawi, że czworonóg po czasie sam może się jej domagać. Szczególnie jeśli w krę będzie wchodziło użycie pasty, która mu smakuje. 

Co na żółte zęby u psa?

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” najlepiej nie dopuścić do pojawienia się żółtego osadu u pupila. Jak myć zęby psu, żeby nie musieć martwić się wystąpieniem żółtej skorupy? Najważniejsze jest regularne szczotkowanie. Warto natomiast także stosować rozmaite preparaty rozmiękczające osad nazębny i ułatwiające jego usunięcie. 

W czyszczeniu psich zębów pomagają także rozmaite gryzaki – szczególnie te dentystyczne. Przybierają różne formy, ale wszystkie mają za zadanie usunięcie kamienia nazębnego i osadu. Zależnie od modelu, często są też delikatne dla zębów i dziąseł. Masują je w ten sposób i dbają o ogólną, dobrą kondycję psich szczęk. 

higiena zębów psów

Co na kamień na zęby dla psa?

Jak wyglądają zepsute zęby u psa? Kamień charakteryzuję się brązowo-żółtym osadem, jeśli zęby są pokryte w całości charakterystyczną, żółtą skorupą, to znaczy, że czas udać się do specjalisty. To rozwinięty kamień nazębny, który może prowadzić do rozmaitych schorzeń, powoduje większość chorób zębów, grozi ich utratą oraz chorobami wewnątrz organizmu. Najszybsze i najbezpieczniejsze jest usunięcie go w gabinecie weterynaryjnym. Zwykle odbywa się do przy użyciu ultradźwięków i pod narkozą. Oprócz koloru uzębienia za sygnały alarmowe dotyczące złego stanu szczęki pupila uznać można także: 

  • brak apetytu, 
  • trudności z gryzieniem, 
  • ślinotok. 

Czyszczenie zębów u psa – koszt

Ile kosztuje leczenie zębów u psa poprzez usuwanie z nich kamienia? Wiele zależy od wielkości pupila i poziomu skomplikowania zabiegu. Najczęściej natomiast liczyć się trzeba z rachunkiem w wysokości o.k. 100-400 zł. To dość wysoka kwota, zawarte w niej jest natomiast zwykle czyszczenie większej liczby zębów niż tylko jednego. Wliczone jest w to też podanie środka usypiającego. 

W czasie przygotowania do zabiegu weterynarz może sprawdzić, czy pupilowi nie dolega nic więcej. Zwykle warto poprosić od razu o kompleksową kontrolę uzębienia. Dzięki temu specjalista przyjrzy się dziąsłom, a w razie potrzeby zadecyduje o wykonaniu poważniejszej diagnostyki, np. przy użyciu rentgena. 

higiena zębów psów

Co na zapalenie dziąseł u psa?

Powstawanie kamienia nazębnego i zaniedbanie higieny może prowadzić do zapalenia dziąseł u psów. Niestety uporanie się z nim w domu często okazuje się nieskuteczne, nieefektywne lub zupełnie niemożliwe. Bywa też trudne do zdiagnozowania, często więc wykrywane jest dopiero podczas standardowej kontroli uzębienia w przychodni weterynaryjnej. 

Zwykle profesjonalne leczenie oparte jest na oczyszczeniu zębów z kamienia, a następnie podawaniu czworonogowi leków przeciwzapalnych. Należy pamiętać natomiast, aby używać ich ściśle z zaleceniami weterynarza. Dzięki temu uniknąć można wystąpienia innych problemów ze zdrowiem pupila.   

Jak czyścić zęby dla psa?

Szczotkowanie i gryzaki to niejedyne sposoby na to, jak czyścić zęby dla psa. Podobnie jak w przypadku ludzi, również dla czworonogów przygotowano specjalne płyny do higieny jamy ustnej. Pomagają w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu, ale także usuwają osad z płytki nazębnej. Często preparaty takie dodaje się do wody pitej przez pupila, bo nie zmieniają one jej smaku. 

Kolejnymi metodami na to, jak myć zęby psu, są proszki i spraye. Pierwsze z wymienionych zwykle dodaje się do karmy, drugie natomiast psika bezpośrednio na zęby oraz dziąsła. Oba sposoby są skuteczne i często polecane przez weterynarzy. Stosować je należy natomiast zgodnie z ich poleceniem, a nie bez nadzoru. Warto też prosić ekspertów o wskazanie najlepszych preparatów. To pewność, że będą miały one odpowiedni skład i na pewno nie zaszkodzą czworonogowi.  

higiena zębów psów
👉 Kup produkty do higieny jamy ustnej psa store.pethomer.com 

Co na wzmocnienie zębów u psa?

Na rynku jest wiele ogólnodostępnych preparatów, jednak co na wzmocnienie zębów u psa sprawdzi się najlepiej? Polecane są środki witaminowe, bogate m.in. w: 

  • fosfor, 
  • wapń, 
  • witaminy C i D, 
  • magnez. 


Zalecane jest skonsultowanie się z weterynarzem w celu wybrania odpowiednich suplementów na zdrowe zęby. Ważne, by miały przy okazji działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dzięki temu nie tylko będą poprawiały kondycję uzębienia pupila, ale też chroniły go przed powstawaniem kamienia nazębnego. Kolejny raz warto też wspomnieć o gryzakach. Dostępne są w dziesiątkach rodzajów, a wiele z nich pozytywnie wpływa na zdrowie zwierząt. 

Jaki gryzak dentystyczny dla psa?

Szczególnie wartościowe są produkty naturalne i jak najmniej przetworzone. Ważne, by były łatwo przyswajalne i stworzone z materiałów najwyższej jakości. W końcu muszą mieć pozytywny wpływ na uzębienie pupila, ale nie mogą mu szkodzić w żaden inny sposób. Powinny zarówno masować dziąsła i zęby, jak i zmniejszać gromadzący się osad czy odświeżać oddech. 

Niedrogo kupić można zarówno produkty dobre do gryzienia, jak i żucia. Nie brak nawet rozwiązań całkowicie jadalnych. To sposób na połączenie przyjemnego, z pożytecznym – pies zyska nową zabawkę, która pomoże mu się odstresować i wyszaleć. Rodzic z kolei nie będzie musiał martwić się jego problemami stomatologicznymi. 

higiena zębów psów

Powiązane artykuły 🐕

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.

Źródła:

  • piesologia.pl
  • psy.pl
  • fitmin.pl
  • acana.com.pl
  • zoopoint.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *