Jak uczyć kota?
Koty szybko i łatwo uczą się. Potrzebują jedynie dobrej motywacji i dokładnego nauczyciela. Im wcześniej zaczniesz trening kota, tym lepiej.
Podczas uczenia kota czegokolwiek należy być niesamowicie ostrożnym, ponieważ Mruczki to bardzo inteligentne zwierzaki i szybko wyłapują niuanse, które czasem mogą być niepożądane w ich zachowaniu. 🙂
Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad i pomysłów na to, jak uczyć kota? Pamiętaj, że każdy kot to indywidualista i każdy z nich może mieć trochę inne podejście do szkoleń, lecz wszystkie potrzebują od Ciebie masę cierpliwości i empatii.
Trening czystości kuweta
Zanim zaczniesz uczyć kota korzystania z kuwety, zadbaj o jej odpowiednie ustawienie. Kot podczas załatwiania swoich potrzeb lubi prywatność, dlatego kuweta powinna stać w cichym, bezpiecznym miejscu, gdzie kot będzie miał spokój i odosobnienie. Kuweta powinna znajdować się również w miejscu łatwo dostępnym dla Twojego pupila.
Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?
Trening czystości u małego kota jest dość prosty, jedynym wyzwaniem dla Ciebie jest rozpoznanie, kiedy kot chce się wypróżnić. Gdy tylko zauważysz, że zaistniała taka potrzeba, włóż kota do kuwety. Jeżeli nie widzisz u kota specjalnego zachowania przed załatwieniem się, wsadzaj go do kuwety rano po przebudzeniu, chwilę po każdym posiłku i przed pójściem spać. Powtarzaj czynność dopóki kot sam nie zacznie wchodzić do kuwety.
Nie sprzątaj od razu kuwety po każdej wizycie kota, ponieważ zwierzę po zapachu będzie potrafiło odnaleźć drogę do swojej toalety i szybciej się usamodzielni w tych sprawach. Kiedy Twój kot z powodzeniem korzysta już z kuwety, koniecznie pochwal go i nagradzaj.
Dorosły kot nie korzysta z kuwety
Gdy Twój kot jest dorosły i wciąż ma problem z załatwianiem się do kuwety lub sporadycznie zdarzają mu się wpadki, powody mogą być następujące:
- zwróć uwagę, czy wystarczająco często sprzątasz kuwetę, koty bardzo nie lubią brudu,
- jeżeli masz w domu dwa koty, warto dołożyć jedną kuwetę – niektóre koty nie chcą dzielić się swoim wychodkiem i potrzebują własnego,
- kot osiągnął dojrzałość płciową i „znaczy teren”,
- dajesz mu zbyt mało uwagi i domaga się w ten sposób atencji z Twojej strony.
Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?
Twój kot dostał drapak i nie chce z niego korzystać? Przyczyną może być jego złe umieszczenie. Drapaki powinny stać w miejscu, gdzie kot najbardziej lubi siedzieć. Jeżeli jeszcze nie wiesz, gdzie jest jego ulubione miejsce, postaw drapak przy oknie lub obok kanapy, na której Ty lubisz siedzieć.
Jeżeli drapak stoi w dogodnym miejscu, a Mruczek dalej nie kwapi się, aby z niego korzystać, warto zachęcić go smakołykami do oswojenia się z kocim mebelkiem. Zapewnij kotu spokój i bezpieczeństwo wokół drapaka.
Im wyższy drapak, tym lepszy dla kota, ponieważ kot z natury na wysokościach czuje się najbezpieczniej. Aby drapak był atrakcyjniejszy dla kota można spryskać go wyciągiem z kocimiętki lub walerianą. Do drapaka również mocna przymocować małą zabawkę lub gdy kot jest w pobliżu samemu zacząć drapać drapak, aby pokazać kotu do czego to służy. 😉
Jak uczyć kota sztuczek i komend?
Zaczynaj szkolenie kota przed posiłkiem, nic go tak nie motywuje jak pyszny smakołyk, a z pełnym brzuszkiem może po prostu nie mieć już na niego ochoty. Uważaj na cienką granicę pomiędzy kotem przed posiłkiem, a kotem głodnym, ponieważ głodny kot często bardzo szybko przeobraża się w poirytowanego i zdenerwowanego, a w takim nastroju nikt nie miałby ochoty na żadną naukę. Przed szkoleniem dodatkowo zadbaj o to, aby wokół nie było rozpraszających dźwięków, osób lub innych zwierząt. Sesje treningowe muszą być krótkie (około 10 minut), tak, aby kot nie zdążył się znudzić, ani zmęczyć.
Kluczem do sukcesu w nauce kota jest konsekwencja, cierpliwość i młody wiek kota. Koty najłatwiej uczą się do 1 roku życia. Każda sztuczka powinna mieć swoją unikalną komendę, która nie będzie się kojarzyła z niczym innym. Komendy powinny być krótkie i wymawiane stanowczo, ale przyjaźnie.
Jak nauczyć kota komendy „siad”?
Zacznij od trzymania smakołyka nad głową kota. Powiedz komendę „Siad” i w tym samym momencie przesuń dłoń z przysmakiem za głowę zwierzaka. Kot będzie obserwował kąska i mimowolnie usiądzie, daj mu zjeść dopiero jak będzie siedział, nie wcześniej.
Jak nauczyć kota komendy „podaj łapę”?
Weź przysmak, powiedz do kota „Podaj łapę” i na początku Ty weź łapkę w dłoń i pogłaszcz ją, a na koniec daj smakołyka. Powtórz ten zestaw czynności kilka razy.
Jak nauczyć kota przychodzenia na zawołanie?
Tak samo jak poprzednio, zaczynamy od przygotowania smakołyka, następnie wołaj po imieniu kota, gdy przyjdzie daj mu nagrodę. Pamiętaj, aby kilka razy dziennie powtarzać taki trening.