Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem? -
Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem?

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem?

Długie i krótkie wyjazdy są codziennością dla każdego z nas. Najczęściej podczas naszej nieobecności zwierzaki pozostają w domu, jednak zdarzają się sytuacje, gdzie musimy bądź chcemy zabrać pupila ze sobą, na przykład przeprowadzka lub wakacyjny wyjazd. Jak w takiej sytuacji prawidłowo zadbać o wspólną wyprawę? Jakie są rodzaje transporterów do bezpiecznego przewożenia psów? Co jest konieczne podczas wspólnej podróży?

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii, behawiorystka zwierzęca

Jak przewozić psa w samochodzie?

Podczas jazdy samochodem z psem należy pamiętać o bezpieczeństwie, zarówno pasażerów jak i pupila. Wielu opiekunów decyduje się na stosowanie specjalnej maty samochodowej i pasów bezpieczeństwa. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne rozwiązanie. Energiczny pies bez problemu może odpiąć się pasów i przeskoczyć na przód samochodu. W takiej sytuacji robi się niebezpiecznie. Pasy nie zabezpieczają też w żaden sposób zwierzaka przed urazami, w sytuacji nagłego hamowania lub kolizji. Dodatkowo nie da się ich zastosować podczas podróży innymi środkami lokomocji. Dużo bardziej komfortowym i bezpiecznym rozwiązaniem jest transporter dla psa.

Dlaczego warto rozważyć transporter dla psa do przewozu w samochodzie? Jest on wygodny, można go przypiąć pasami, co zapobiega nadmiernym wstrząsom podczas jazdy i przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo oraz większy spokój dla zwierzaka. Jest to szczególnie ważne przy psach, dla których podróż samochodem jest wydarzeniem stresującym.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem?

Jaki wybrać właściwy transporter dla psa?

Wybierając właściwy transporter dla psa, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Pierwszym jest przeznaczenie transportera, czyli do jakiego rodzaju podróży ma służyć. Drugim równie ważnym elementem jest wielkość pupila. Im większy, tym większa musi być budka transportowa. Transporter musi pozwalać na swobodną zmianę pozycji. Oczywiście należy też uwzględnić bezpieczeństwo psiaka. Ostatecznie należy wziąć pod uwagę temperament psiego towarzysza i dobrać indywidualnie transporter. 

Na rynku można spotkać się z wieloma rodzajami transporterów. Jedne są przeznaczone do okazjonalnego transportu zwierząt, inne mogą być stosowane również w roli kojca domowego. Jaki wybrać transporter dla dużego psa do samochodu, a który lepiej sprawdzi się dla mniejszych ras? Oto najpopularniejsze rodzaje:

  • Transportery wiklinowe — przeznaczone dla małych ras psów. Nie nadają się dla czworonogów, które gryzą lub drapią transportery, ze względu na swoją niską wytrzymałość. Zdeterminowany pies może też szybko rozpracować drzwiczki i uwolnić się w czasie drogi. Wiklinowe kosze transportowe bardzo często stosuje się do wożenia małych psiaków na rowerze.
  • Transportery materiałowe — na rynku możemy znaleźć modele dla małych i średnich czworonogów. Występują również w takiej formie, jak kojec transporter dla psa. Nie są wytrzymałe, pupilowi będzie łatwo je rozerwać. Ulegają przetarciom. Nadają się dla psów spokojnych, dobrze znoszących podróże. Ich ogromną zaletą jest miękki materiał, który można łatwo złożyć i schować do szafy. 🙂 
  • Plecaki lub torby dla psa — przewidziane dla psów małych ras. Plusem jest możliwość korzystania z nich podczas wycieczek pieszych. Jeżeli pies nie ma już siły lub ochoty chodzić, możemy go nieść na plecach lub na ramieniu. Inną zaletą, podobnie jak przy materiałowych transporterach, jest możliwość złożenia ich i schowania. Nie zapewniają jednak bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem i są dość nietrwałe. Mają tendencję do przecierania się. 
  • Plastikowe kontenery — to bezpieczny transporter do przewożenia psa. Kontenery często posiadają klamry, aby móc je solidnie przymocować w samochodzie. Można je również przypiąć pasem. Występują w różnych rozmiarach i można je dopasować do wielkości psiaka. Jest to również najlepsza forma transportera dla psa do samolotu. Kontenery są wytrzymałe i większość psów nie powinna ich tak łatwo rozbroić. 😉 Są też łatwe w utrzymaniu czystości.
  • Klatki — używane głównie przy dużych i bardzo dużych rasach psów, ale można je również wykorzystać jako transporter dla psa do 15 kg. Istnieją klatki pod zabudowę na stałe do samochodu. 
Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem?

Akcesoria do przewożenia psa w samochodzie

Oprócz samego transportera dla psa do samochodu, w czasie wyjazdu mogą się przydać również inne akcesoria. Jest to szczególnie ważne przy dłuższych wycieczkach. Wówczas opiekun powinien zaopatrzyć się w:

  • Kocyk lub poduszkę dla psa — najlepiej jeżeli jest to przedmiot, z którego pies korzysta na co dzień. W ten sposób będzie go kojarzył z odpoczynkiem i relaksem, co pomoże mu w spokojnym odbyciu podróży.
  • Ulubioną zabawkę, misia — szczególnie przydatne przy psach nerwowo zachowujących się w trakcie jazdy. Zabawka jest kojarzona z czymś przyjemnym, a dodatkowo może pomóc pupilowi w znalezieniu jakiegoś zajęcia.
  • Pojemnik ze świeżą wodą — najważniejszy i niezbędny element dla zdrowia i komfortu naszego zwierzaka. Pies powinien mieć możliwie jak najczęstszy dostęp do picia. W sklepach można znaleźć specjalne butelki ze wbudowaną miską  i wiele innych podobnych akcesoriów do zastosowania właśnie podczas transportu.
  • Matę chłodzącą — jest ona szczególnie przydatna w przypadku upałów i braku klimatyzacji do transportera. Najlepiej jednak w takiej sytuacji wstrzymać się z wyjazdem do momentu polepszenia się warunków atmosferycznych.
  • Podkłady higieniczne — jeżeli przewozimy szczeniaka lub nasz pies ma chorobę lokomocyjną, przydatne mogą się okazać podkłady chłonne. Zapobiegają wydostaniu się niechcianych substancji do wnętrza samochodu.
👉 Kup produkty ochronne dla psa na store.pethomer.com 
Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem?

Jak zadbać o zwierzę w podróży?

Aby nasz pupil czuł się dobrze podczas wycieczki, należy zapewnić mu odpowiednią opiekę. Przede wszystkim musimy zadbać o świeżą wodę. Jeżeli pies leci samolotem w kontenerze można zastosować specjalny stojak na miskę z wodą. W przypadku jazdy samochodem należy pamiętać o częstszych postojach, co około dwie lub trzy godziny. Przy szczeniakach możliwe, że przerw będzie trzeba stosować jeszcze więcej.

Jeżeli pies ma problemy z chorobą lokomocyjną lub podróż wywołuje u niego nadmierny stres, należy udać się wcześniej do weterynarza po odpowiednie leki i zaimplementować je pupilowi według zaleceń, odpowiednio wcześniej, przed planowanym wyjazdem. Pomóc może również unikanie gwałtownego hamowania i ogólna spokojna jazda. Zmniejszy to ryzyko nudności. Jeżeli pies podróżuje w szelkach, to powinny być one dobrze dopasowane i wygodne. Jako psi rodzice zawsze chcemy, aby nasz ukochany pupil czuł się komfortowo. W związku z tym nie powinniśmy włączać głośnej muzyki czy stosować zapachów samochodowych.

Dodałabym, że jeżeli korzystamy z pasów i maty to ważne, aby pasy były przypięte do szelek, a nie obroży.” – ekspert Pethomer, Zosia Pobuta.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży z pupilem?

Powiązane artykuły 🐕

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt. 

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *