Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Jaki jest owczarek podhalański? Wygląd, charakter i cena -
Jaki jest owczarek podhalański_ Wygląd, charakter i cena

Jaki jest owczarek podhalański?
Wygląd, charakter i cena

Naszą psią dumą narodową jest owczarek podhalański. To jedna z 5 polskich ras psów, które zostały oficjalnie uznane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną. To piękny, a zarazem bardzo przyjacielski pies. Jakie cechy charakterystyczne ma ta rasa?

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Behawiorystka zwierzęca

Przeczytaj również ➡️ Jaki jest Samoyed? 

Ogólna charakterystyka rasy

Polskiego owczarka podhalańskiego spotkamy głównie w Tatrach oraz na Podhalu. Potocznie o tej rasie mówi się podhalan bądź owczarek górki, a nazwy pochodzą właśnie od rejonu występowania tych psów. Historia rasy sięga aż XIII wieku. W tamtych czasach owczarek podhalański pełnił rolę stróża wypasających się owiec. Do dziś nie udało się ustalić faktycznych przodków tej rasy, ale wiele podań wskazuje na dogi tybetańskie lub węgierskie kuvasze.

Czy owczarek podhalański jest dobrym stróżem?

Jak najbardziej! Rasa ta została do tego wręcz stworzona. Dzięki wysokiej inteligencji oraz samodzielności, owczarki podhalańskie bardzo dobrze odnajdują się w roli psów pasterskich oraz stróżujących. Ich czujność oraz nieufność wobec nieznajomych również podnosi kwalifikacje podhalanów w tym temacie.

Owczarek podhalański występuje w jednej kolorystyce. Jego gęsta sierść jest jednolicie biała. Cechą charakterystyczną rasy jest puszysty ogon oraz kryza na szyi. Choć podhalany nie należą do psów największych na świecie, to jednak dorastają sporych rozmiarów. Suka owczarka podhalańskiego ma od 60 do 65 cm w kłębie i waży w granicach 45 kg. Psy są z reguły większe – mogą mierzyć nawet 70 cm i osiągać wagę 50 kg.

Temperament owczarków podhalańskich

Jaki jest owczarek podhalański? Psy tej rasy są uważane za bardzo zrównoważone, inteligentne i wyjątkowo samodzielne. Psy pracujące jako stróże często nie czekają na komendy i same podejmują decyzję o ewentualnej interwencji. Ponadto wykazują się rewelacyjną czujnością i ogromną cierpliwością. Trzeba jednak wiedzieć, że podhalany są terytorialne i bardzo nieufne w stosunku do obcych. Jeśli ktoś zdecyduje się wejść na ich teren, mogą odebrać to za zagrożenie.

Owczarki podhalańskie wymagają poświęcenia dużej uwagi. Uwielbiają kontakt z opiekunem i tworzą z nim bardzo silną więź. Psy tej rasy odznaczają się wysoką inteligencją – dzięki temu ich szkolenie przebiega bardzo sprawnie. Podhalany dobrze analizują konkretne sytuacje, a także potrafią uczyć się na podstawie obserwacji. Ponadto mają przyjazne nastawienie i bardzo dobrze czują się w towarzystwie dzieci. Względem nich są opiekuńcze i troskliwe.

Jaki jest owczarek podhalański_ Wygląd, charakter i cena

Wychowanie Podhalana

Polskie owczarki podhalańskie mogą być nie tylko dobrymi stróżami, ale również świetnymi czworonożnymi przyjaciółmi rodziny. Wychowanie psa tej rasy należy zacząć jak najwcześniej – już w wieku szczenięcym. Warto wiedzieć, że podhalany są nieufne i pamiętliwe, dlatego nauka powinna być konsekwentna, ale bez systemu kar oraz krzyków. Psy tej rasy będą lepiej współpracować, gdy będziemy je nagradzać pochwałami bądź przysmakami za dobrze wykonane zadanie.

Podhalany są bardzo dobrymi obserwatorami i dość szybko analizują daną sytuację. Z tego względu są psami, które bardzo szybko się uczą i nie sprawiają trudności w wychowaniu. Nie wykazują one agresji. To jednak opiekun ma wpływ na to, czy owczarek podhalański jest groźny czy nie. Nieumiejętna socjalizacja oraz nieodpowiedzialne podejście do opieki nad zwierzęciem może doprowadzić do różnych zaburzeń behawioralnych.

Pielęgnacja i żywienie owczarka podhalańskiego

Psy rasy owczarek podhalański nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich futro jest dwuwarstwowe – składa się z niezwykle gęstego podszerstka oraz włosa okrywowego. Z tego względu podhalany nie brudzą się, a także nie przemakają. Warto jednak pamiętać o regularnym wyczesywaniu czworonoga dostosowanymi do jego futra szczotkami. Najlepiej sprawdzi się tu zgrzebło oraz szczotka druciana. Jeśli chodzi o temat kąpieli, to w sklepach zoologicznych dostępne są specjalne szampony do pielęgnacji białej sierści zwierząt, które zapobiegają żółknięciu ich włosa. “Psa kąpiemy, jeśli jest potrzeba. Natomiast często samo wyczesywanie przywraca białej okrywie blask.” – dodaje ekspert Pethomer, Anna Papierz.

Żywienie podhalana, podobnie jak pielęgnacja, nie powinno sprawiać problemów. Psy tej rasy nie należą do wybrednych. Trzeba jednak pamiętać, że posiłki dla czworonoga powinny być dobrze zbilansowane, aby pokryły wszystkie wydatki jego organizmu. Nie warto kupować słabej jakości karmy, w składzie której jest niewiele mięsa, a dużo polepszaczy smaków czy sztucznych konserwantów. Do miski zwierzaka nie powinny również wpadać także resztki ze stołu, gdyż mogą zaszkodzić jego zdrowiu.

Jaki jest owczarek podhalański_ Wygląd, charakter i cena

Owczarek podhalański - długość życia i zdrowie

Polskie podhalany cechują się zazwyczaj bardzo dobrym zdrowiem. Jednakże są schorzenia, które dość często dotykają tę rasę. Do najczęstszych przypadłości należą:

  • dysplazja stawów (łokciowych i biodrowych);
  • alergie pokarmowe;
  • rozszerzenie i skręt żołądka;
  • ektropium i entropium.

Jak długo żyją owczarki podhalańskie? Psy tej rasy dożywają średnio od 10 do 12 lat. Oczywiście wpływ na ich zdrowie i długość życia ma nie tylko uwarunkowanie genetyczne. Zapewnienie zwierzęciu odpowiedniej diety, właściwej dawki ruchu, a także dobrej opieki weterynaryjnej może przełożyć się na dłuższe zdrowie i życie czworonoga.

Jaki jest owczarek podhalański_ Wygląd, charakter i cena

Owczarek podhalański - cena

Ile kosztuje owczarek podhalański z rodowodem? Szczeniaki z metryką Związku Kynologicznego w Polsce kosztują w granicach od 2000 do 4000 zł. Cena zależy w głównej mierze od renomy hodowli, a także od liczebności zdobytych odznaczeń wystawowych rodziców szczenięcia. Warto również pamiętać, że psy z przeznaczeniem hodowlanym mają zwykle dużo wyższą cenę, niż te czworonogi, które przygarniamy jako zwierzęta typowo domowe, rodzinne.

Hodowle owczarka podhalańskiego można spotkać w wielu rejonach naszego kraju, jednak najwięcej z nich jest zlokalizowana w południowej części Polski. Nie można jednak zapomnieć o jednej istotnej sprawie. Oprócz kosztu związanego z zakupem owczarka podhalańskiego, trzeba również wspomnieć ile kosztuje jego utrzymanie. To jednak niemały zwierzak i oprócz zapewniania dachu nad głową oraz tzw. pełnej michy, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji sierści oraz opieki medycznej. W miesięcznym budżecie domowym trzeba zawsze uwzględnić około 300 zł, które zostaną przeznaczone na pupila.

Powiązane artykuły 🐕

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt​,​ przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *