Jakie są najlepsze zabawki dla kota

Jakie są najlepsze zabawki dla kota?

Na rynku można znaleźć wiele kocich akcesoriów przeznaczonych do zabawy. Ale czym najbardziej lubią bawić się koty? Jakie zabawki są najlepsze dla małego kota, a jakie dla dorosłego? Co dać kotu do zabawy, kiedy zostaje sam w domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule 🙂

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Aleksandra Kajdanek

Behawiorystka kotów, zoopsycholożka

Zabawki dla kota – co mamy do wyboru?

Do codziennych kocich zajęć możemy zaliczyć spanie, jedzenie, mycie się, pieszczoty i zabawę. Ta ostatnia czynność może nam się wydawać mało istotna, ale nic bardziej mylnego! Jedną z rzeczy, które milusińscy odziedziczyli po przodkach to silny instynkt łowiecki, którego kot nie jest w stanie sam zaspokoić w warunkach domowych bez odpowiednich akcesoriów.

Aby dać ujście kociej energii i potrzebom łowieckim pupila, należy zorganizować mu odpowiednią ilość ruchu poprzez różne gry i zabawy. Zapewniając zwierzakowi odpowiednią ilość zabawy, dbamy o jego zdrowie, kondycję, podnosimy jego samoocenę oraz sprawiamy, że kot po prostu jest szczęśliwy. Ponadto wspólna zabawa pozwala wzmocnić więź pomiędzy pupilem a opiekunem.

Zabawki dla kotów to temat bardzo obszerny. Do podstawowych rodzajów akcesoriów możemy zaliczyć:

Oczywiście w sklepach spotkamy się jeszcze z wieloma innymi, ciekawymi zabawkami, które nie mieszczą się do żadnej z tych kategorii. Podczas selekcji odpowiednich zabawek należy się jednak kierować przede wszystkim ich realną funkcjonalnością i dobrem pupila.

Jakie są najlepsze zabawki dla kota

Co lubią koty - zabawki?

Ciężko ustalić, które akcesoria będą dla naszego pupila najatrakcyjniejsze. Każdy kot ma swój indywidualny charakter i własne upodobania. Możemy jednak sporządzić poglądowy ranking zabawek dla kota, kierując się doświadczeniem oraz naturą naszych milusińskich. Z pewnością w pierwszej piątce muszą znaleźć się:

  • drapak – nieodzowny mebel w domu każdego kociarza. Koty w warunkach naturalnych drapią drzewa. W ten sposób tępią pazury lub wymieniają ich wierzchnią, starą warstwę. W domu w celu zaspokojenia tego instynktu możemy zastosować różnego rodzaju drapaki. Wszystkie, ustawione w atrakcyjnym dla kota miejscu, będą należycie spełniać swoją rolę. Jeżeli ustawimy drapak w przestrzeni, która jest dla kota nieodpowiednia, może się okazać, że zwierzak w tym celu zacznie używać wersalki lub fotela.
  • wędki – jeżeli zastanawiamy się, w co bawić się z kotem to wędka może być dla nas najlepszym rozwiązaniem. Wykonując odpowiednie ruchy, sprawiamy, że zatknięta na końcu sznurka zabawka świetnie imituje kocią zdobycz. Większość kotów mocno angażuje się w ten rodzaj aktywności i zużywa ogromne pokłady energii. Ta zabawa jest również idealnym środkiem do budowania relacji z pupilem. Im więcej w machanie włożymy serca, tym zwierzak będzie szczęśliwszy. Po skończonej zabawie należy pozwolić kotu zabrać zabawkę. To oznacza, że polowanie zakończyło się sukcesem. Podnosimy w ten sposób samoocenę pupila.
  • piłki i myszki – To jedna z najbardziej podstawowych form zabawek dla naszego kota. Może z nich korzystać zarówno sam, jak i poprzez zabawę z opiekunem. Warto szukać takich egzemplarzy, które posiadają dzwoneczek lub szeleszczą.  Większa ilość bodźców sprawia, że kot odczuwa jeszcze więcej radości z zabawy i zużywa więcej energii. Jeżeli jednak Twój kot nie przepada za głośnymi dźwiękami, dzwoneczek może być dla niego męczący i przytłaczający, w takiej sytuacji szeleszczące piłeczki w zupełności wystarczą. Dodatkowo,  niektóre koty chętnie aportują. Jeżeli pupil przynosi nam myszkę, należy dać mu nagrodę w postaci kolejnego rzutu. W ten sposób umacniamy naszą więź.
  • tunele – atak z ukrycia jest dla kota esencją dobrze przeprowadzonego polowania. W tym celu podczas zabawy świetnie sprawdza się tunel. Taka niepozorna gra w chowanego może dać długie chwile świetnej zabawy, zarówno dla kota, jak i jego opiekuna.
  • zabawki interaktywne – podobnie jak wędka, taka uciekająca zabawka dla kota świetnie pobudza instynkty naszego pupila. Dla kota to duża doza szaleństwa i dobrej zabawy.
Jakie są najlepsze zabawki dla kota

Czym najlepiej bawią się koty?

Ostatecznie kot nie jest wybredny, kiedy szuka sobie zajęcia. Jeżeli zwierzak się nudzi, zabawką może się stać każda nakrętka, gumka do włosów, długopis, sznurówka czy łyżka. Chcąc uniknąć kradzieży i zagrożenia zdrowia kota (połknięta gumka czy spinacz biurowy mogą być bardzo niebezpieczne i zakończyć się operacją u weterynarza) powinniśmy poznać upodobania naszego pupila i zapewnić mu zabawki w jego guście. W tym celu możemy zakupić kilka rodzajów akcesoriów i sprawdzić, który z nich najdłużej utrzymuje uwagę zwierzaka i w zabawę którym najbardziej kot się angażuje.

Czy jest ważne to, w co się bawić z kotem młodym lub dorosłym? W przypadku tych zwierząt wiek nie gra aż tak dużej roli. Kocie dzieci są z pewnością bardziej wymagające pod względem wspólnej zabawy z człowiekiem. To właśnie okres dziecięcy wpływa na kształtowanie się kociego charakteru i podejścia do ludzi. Odpowiednia, częsta i absorbująca wspólna zabawa pomoże w prawidłowym rozwijaniu się naszego kociaka. Nie oznacza to, że dorosły kot takich wspólnych gier nie wymaga. Nasze zaangażowanie w życie pupila jest dla niego bardzo ważne w ciągu całego życia i decyduje o wyglądzie kocio-ludzkiej relacji.

👉 Kup produkty ochronne dla psa na store.pethomer.com 
Jakie są najlepsze zabawki dla kota

Co dać kotu do gryzienia?

Powszechnie wiadomo, że psy uwielbiają gryźć różne przedmioty. W takim razie jak to wygląda w przypadku kotów? Okazuje się, że one również mogą przejawiać potrzebę zębowego testowania wytrzymałości różnych przedmiotów. Ich ofiarą padają najczęściej meble, kable, poduszki, a nawet sprzęty elektroniczne typu telewizor. Wówczas konieczne jest zainwestowanie w gryzaki.

W sprzedaży możemy znaleźć różne gryzaki jadalne, w postaci króliczych uszu czy przetworzonych smaczków. Są one jednak użytku jednorazowego. Jeżeli zabawka ma być bardziej wytrzymała i długodystansowa z pomocą przychodzą specjalne, zbudowane z wytrzymałych materiałów gryzaki. Dla kotów bardziej opornych świetnie nadadzą się te wypełnione walerianą lub kocimiętką. W ten sposób kot nie będzie w stanie im się oprzeć i przekieruje swoje zęby i pazury na zabawkę.

Jakie są najlepsze zabawki dla kota

Zabawki dla kota samego w domu

Wychodząc z domu, pozostawiamy zwierzaka samego. Taka nieobecność trwa czasami kilka godzin i przez ten czas pupil może najzwyczajniej zacząć się nudzić. Kot pozbawiony zajęć może bardzo źle znosić nieobecności opiekuna. W przypadku młodych kociaków efektem będzie prawdopodobnie zastany po powrocie ogólny nieporządek. Niektóre, delikatniejsze psychiczne koty, również dorosłe, na tyle źle znoszą rozstania, że pojawia się u nich kocia depresja lub lęk separacyjny.

W takim razie jak zająć czymś kota? Co dać mu do zabawy? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie kociego towarzysza w podobnym wieku. Zwierzaki chętnie się sobą zajmą i nie odczują zbytnio nieobecności swojego człowieka. Co jednak jeśli nie mamy możliwości posiadania drugiego kota lub nasz futrzak nie akceptuje innych? Z pomocą przychodzą przede wszystkim wspomniane wcześniej piłki i myszki. Umożliwiają one samodzielną i absorbującą zabawę. Oprócz tego karuzele z piłkami, maty z przyczepionymi zabawkami, poduszeczki z walerianą czy zabawki interaktywne również świetnie spełniają swoje zadanie.

Trzeba jednak pamiętać, że zabawa bez opiekuna nigdy nie jest tak samo ciekawa jak z nim i kot stosunkowo szybko może się znudzić przewidzianymi atrakcjami. Dlatego ważne jest, aby zwierzak miał kilka zabawek do wyboru, szczególnie przy planowanej dłuższej nieobecności.

Pamiętajmy, że zabawę najlepiej zakończyć smaczkiem a zabawa nie powinna trwać dłużej niż kilkanaście minut. “Koty nie są długodystansowcami i zbyt duże nakręcenie zabawą, bez odpowiedniego wyciszenia na koniec, może prowadzić do frustracji” mówi Aleksandra Kajdanek, kocia behawiorystka. 

 

 

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Aleksandra Kajdanek

Behawiorystka kotów i zoopsycholożka. Specjalizuje się w zoopsychologii oraz behawiorystyce kotów. Posiada licencję Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii i cały czas się doszkala.

 
Szukasz zabawki dla swojego kota? Zajrzyj do naszego sklepu:


Powiązane artykuły 🐕

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *