Kiedy pies staje się seniorem?
Psy starzeją się niestety znacznie szybciej, niż Ty. Gdy Twój pies staje się seniorem to właśnie ten moment, gdy pora odwdzięczyć mu się za jego miłość, oddanie i wszystkie radosne chwile. 🙂 Sprawdź, kiedy pies staje się seniorem? I jak ułatwić mu „przejście na emeryturę”? Przeczytaj artykuł. 😉
Pies senior od ilu lat?
Starzenie się psa zależy od jego rasy i jakiej jest wielkości. Nie ma konkretnego wieku, po którym można nazwać psa seniorem. W dużej mierze zależy to od jego stylu życia i rasy. Małe psy takie jak Chihuahua lub Maltańczyk będą żyły znacznie dłużej, niż psy olbrzymy takie jak np. Dog Niemiecki. Małe psy mogą dożyć nawet ponad 15 lat, więc dopiero po około 12-13 latach mogą mieć pierwsze oznaki upływającego czasu. Natomiast pierwsze objawy bycia seniorem u dużych psów mogą pojawiać się już nawet około 7 roku życia.
Jak rozpoznać, że pies jest seniorem?
Najlepszym sposobem, aby określić, czy Twój jest już seniorem, jest obserwacja jego zachowania. Psi senior staje się powolny, mało energiczny, może zacząć słabo widzieć lub słyszeć i znacznie więcej czasu poświęca na spanie. Tempo przemiany materii u psiego staruszka zaczyna spadać. Niektóre psy zaczynają nawet siwieć lub gubić włosy, a nawet wykazywać lęk w sytuacjach, kiedy wcześniej odważnie biegły na przód.
Dieta dla psa seniora
Gdy Twój pies przechodzi na psią emeryturę, na pewno zastanawiasz się jak karmić psa seniora? Karma dla psa seniora powinna mieć obniżoną zawartość białka i fosforu, ponieważ składniki te mogą być obciążające dla psich nerek. Pies senior ma obniżony metabolizm, co może przekładać się na jego nadwagę oraz odwodnienie. Dbaj o odpowiednią wilgotność pokarmu dla psa seniora, aby uniknąć tych negatywnych konsekwencji, do tego staraj się, aby pies pił większą ilość wody, niż zwykle. Gdy widzisz, że Twój pies jest już staruszkiem, warto odwiedzić weterynarza, który może stwierdzić, że potrzebne będą witaminy dla psa seniora lub pies senior musi zacząć brać leki.
Pies senior opieka
Zadbaj o kondycję psychiczną psa seniora. Pies przez całe swoje życie wyrobił masę nawyków i rytuałów, zadbaj o stałe pory spacerów, karmienia i innych tego typu czynności. Pies znając porę konkretnych czynności, będzie czuł się bezpiecznie. Dzięki Opiekunowi z Pethomer, Twój pies nie opuści żadnego spaceru, nawet, gdy będziesz musiał zostać pewnego dnia dłużej w pracy lub wypadnie Ci coś ważnego w godzinę spaceru. Znajdź Opiekuna na www.pethomer.com.
Aby pies senior nie cierpiał na nudę, zachęć go do ćwiczeń węchowych. Możesz schować jego ulubioną zabawkę, tak aby mógł ją wytropić, jeżeli masz ogródek – zrób to na świeżym powietrzu. Możesz również zakupić mu inteligentne zabawki na węch. Na pewno będzie Ci bardzo wdzięczny.
Przeczytaj nasze inne artykuły:
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.