Kot sam w domu - jak długo może zostać?
Koty są bardzo towarzyskimi zwierzętami, które potrafią stworzyć głęboką relację ze swoimi opiekunami. Wbrew powszechnej opinii, zwierzęta te nie są samotnikami i uwielbiają kontakt z człowiekiem. Co jednak w sytuacji, gdy pupil musi zostać sam w domu? Na jak długo można zostawić kota bez opieki?
Czy kot może być cały czas w domu? Kot niewychodzący
Domowe koty bardzo często są przywiązane do swoich opiekunów. Choć sporą część dnia spędzają na dbaniu o swoje futerko lub odpoczynku w swoim legowisku, to obecność człowieka jest dla nich niezwykle ważnym aspektem. Niestety nie zawsze możemy spędzać całe dnie ze swoim zwierzakiem. Zakupy, wyjście do pracy, spotkanie ze znajomymi na mieście – to tylko kilka przykładów, kiedy kot musi sobie poradzić sam w domu.
Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie kota całkowicie niewychodzącego. Okazuje się, że zapewniając mu odpowiednią przestrzeń, interesujące otoczenie oraz zabezpieczony balkon lub okna, koci pupil nie potrzebuje korzystać z podwórka. Wiele badań wykazuje, że koty mieszkające w domach znacznie mniej chorują i dłużej żyją, niż koty wychodzące oraz dzikie.
Jak nauczyć kota zostawać samemu w domu?
Naukę samodzielności warto zacząć od zamykania pupila na niedługi czas w jednym pokoju. Warto jednak pamiętać, aby zwierzak miał w nim dostęp do jedzenia, picia oraz kuwety i drapaka. Dobrym pomysłem jest również pozostawienie w pokoju zabawek, które zajmą uwagę kociaka.
“Koty umieją zostawać same w domu, a jeżeli trzeba je przyzwyczajać to wychodząc z mieszkania – najpierw na 5 minut, po kilku razach na 10, 20, godzinę etc. Można kontrolować jego stan używając kamery.”
Mały kociak sam w domu
Czy mały kot może zostać sam w domu? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca, ale trzeba mieć na uwadze, że mały kot nie jest jeszcze w pełni samodzielny. Najlepiej nie dawać mu możliwości chodzenia po całym domu podczas nieobecności opiekuna. Lepiej zostawiać go w jednym, bezpiecznym pomieszczeniu, gdzie nie zrobi sobie krzywdy.
Mały kociak sam w domu nie powinien zostawać na dłużej niż kilka godzin. Będzie on nawoływać domowników miauczeniem, a gdy nie znajdzie nikogo, może po prostu się wystraszyć. To efekcie może doprowadzić do różnych zaburzeń na tle behawioralnym. Jeśli zachodzi potrzeba zostawienia małego kota samego w domu, najlepiej znaleźć dla niego opiekuna, który przyjdzie na chwilę w celu nakarmienia go lub dotrzymania towarzystwa. Może to być sąsiad, ktoś z rodziny, albo np. Petsitter Pethomer.
Kot sam w domu - 12h i dłużej
W przeciwieństwie do psów, koty znacznie lepiej radzą sobie z samotnością. Choć nieobecność opiekuna nie jest dla nich normalnym stanem, to w większości przypadków potrafią zająć się sobą podczas czasowego pozostawienia bez opieki. Behawioryści zalecają jednak, aby kot sam w domu nie zostawał dłużej, niż 10 – 12 godzin dziennie. Oczywiście na ten czas trzeba zostawić pupilowi odpowiednią ilość jedzenia i picia, a także zabawki oraz czystą kuwetę. Po powrocie zaleca się poświęcenie kotu odpowiedniej ilości uwagi i czułości, aby wynagrodzić zwierzakowi samotnie spędzony czas.
Co jednak w sytuacji, kiedy musimy wyjechać na dłużej? Ile dni kot może zostać sam w domu? Z pewnością zwierzak nie powinien być sam dłużej niż 24 godziny. Na forach zwierzęcych często padają pytania o to, czy kot może zostać sam w domu 2 dni? 48 godzin to zdecydowanie górna granica pozostawienia zwierzęcia samotnie. Przy okresie dłuższym pupil musi mieć zapewnioną opiekę, ponieważ znudzony bądź zestresowany kot może zrobić sobie krzywdę lub zniszczyć mieszkanie.
Opiekun dla kota z Pethomer
Jeśli potrzebujesz wyjechać na weekend lub więcej dni, nie zostawiaj swojego kota bez opieki. Nawet jeśli zwierzak będzie miał wystarczającą ilość jedzenia, to zbyt długa samotność może odbić się na jego zdrowiu. Znajdź opiekuna dla kota na www.pethomer.com. Wystarczy wejść na stronę i w wyszukiwarce wpisać odpowiednie dane, dzięki którym zobaczysz, ile osób w Twojej okolicy oferuje dzienną opiekę, hotel dla zwierzaka lub jego szybkie karmienie. Pethomer to portal zrzeszający zwierzolubów chcących pomagać innym w opiece nad zwierzakami, aby nie musiały zostawać same w domach.
Wyjeżdżając w podróż służbową bądź na wakacje, zamów odwiedziny u kota w domu przez opiekuna z Pethomer. Każda z zarejestrowanych osób dokładnie opisuje oferowane przez siebie usługi. Ponadto system opinii usług pozwoli wybrać odpowiednią osobę, która zaopiekuje się kotem w należyty sposób.
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Aleksandra Kajdanek
Behawiorystka kotów i zoopsycholożka. Specjalizuje się w zoopsychologii oraz behawiorystyce kotów. Posiada licencję Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii i cały czas się doszkala.
One Response