Jaki jest Labrador retriever? Opis rasy
Labrador retriever to uroczy pies, który kojarzy się z idealnym towarzyszem zabaw. Postrzegany jest jako przyjacielski, łagodny i stworzony do życia rodzinnego. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Życie z labradorem jest fascynującą przygodą, ale i wyzwaniem.
Przeczytaj również Golden Retriever – wszystko, co musisz wiedzieć
Labrador – historia rasy
Rasa labrador pochodzi z południowej części Nowej Fundlandii – wyspy u wschodnich wybrzeży USA. Są to psy pracujące, które w XVIII wieku rybacy wykorzystywali na kutrach. Zajmowały się przede wszystkim podawaniem (aportowaniem) przedmiotów i wyciąganiem sieci. W kryzysowych sytuacjach ratowały nawet tonące osoby. Za sprawą bliskich kontaktów z wodą i wyławiania rybaków zaczęły być nazywane psami św. Jana. Na Stary Kontynent po raz pierwszy trafiły w 1870 roku za sprawą lorda Malmesbury.
Rasa: labrador. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Pierwsza hodowla labradorów powstała w Wielkiej Brytanii i szybko zrobiło się o niej głośno w całej Europie. Rasa zyskała popularność, a z czasem rozpoczęły się próby ukierunkowania jej ku łowiectwu. Dzięki temu labradory zaczęły pojawiać się na dworach szlacheckich, a 7 lipca 1903 roku oficjalnie angielski klub kynologiczny uznał je za samodzielną rasę.
Jaki jest labrador? Charakter
Życie z labradorem jest prawdziwą przyjemnością, głównie ze względu na ich przyjazne usposobienie. Psy te wydają się wiecznie rozpromienione i zachwycone życiem. Są bardzo pogodne, przyjacielskie i szalenie lojalne wobec swoich opiekunów. Szybko się przywiązują do rodziny, której czują się częścią. Mają ogrom energii i bardzo lubią aktywność fizyczną. Ponadto kochają psoty i zabawy z dziećmi.
Czy labrador to pies rodzinny?
Odpowiedź na pytanie, czy labrador to pies rodzinny, może być tylko jedna – zdecydowanie tak! Rasa ta uwielbia być częścią grupy, za którą bierze pełną odpowiedzialność. Pupile idealnie sprawdzają się w roli niani lub towarzysza przygód dla dzieci nieco starszych. Chętnie wykonują powierzane im zadania i słuchają komend.
Czy labrador może być agresywny?
Labrador retriever czasem pokaże kły, najczęściej jednak jest to wynik jego strachu lub niepewności. Rzadko zdarza się też, by było to skierowane do ludzi – jeśli już, to do innych, ofensywnych psów. Z tego powodu też labradory nie sprawdzają się zbyt dobrze w roli psów stróżujących. Nie mają za to problemu z mieszkaniem z innymi zwierzętami.
Czy labradory lubią się przytulać?
Labradory uwielbiają czuć bliskość ludzi. Chętnie się przytulają, bawią i skaczą po opiekunach. Wielu przedstawicieli tej rasy wykorzystuje też każdą okazję, aby spać na kolanach swoich rodziców lub przynajmniej położyć głowę na ich kolanach.
Słowo od eksperta Pethomer: “Dodałabym informacje, że są łase na jedzenie i trzeba omijać wszelkiego rodzaju zbędne dodatki i karmić je zgodnie z zaleceniami ponieważ mają duże skłonności do otyłości, która naraża m.in. ich stawy.” – dodaje technik weterynarii, Zosia Pobuta.
Życie z labradorem w praktyce
Psy tej rasy kochają atencję i pozostawanie w centrum uwagi. Przez to mogą bywać nieco męczące dla osób, które lubią samotność i ciszę. Ogromne pokłady ich energii przekładają się na wielogodzinne zabawy, długie spacery i nieskończone wygłupy. Życie z labradorem z pewnością nie jest nudne, ale bywa wyzwaniem. Dodatkowo urozmaicić je można licznymi szkoleniami i tresurą, bo zwierzęta te są bardzo pojętne. Ich szkolenie nie jest męczące, warto więc uczyć ich rozmaitych sztuczek czy wykonywania komend.
Jak długie spacery z labradorem?
Nawet mały labrador potrzebuje wiele ruchu. Psy te nie lubią nudy, więc zdecydowanie nie wystarczą im krótkie spacery 3 razy dziennie. Rasa labrador powinna codziennie odbyć przynajmniej jeden dwugodzinny spacer. Wiele pupili lubi również wspólne biegi ze swoimi rodzicami czy leśne oraz górskie wycieczki. Wszystko to jest warte zachodu również po to, by czworonoga nie dopadł marazm i otyłość.
Kup zabawkę dla Labradora na store.pethomer.com
Jak wygląda Labrador?
Labrador retriever to pies dobrze zbudowany i duży. Jego sylwetka jest mocna, a waga osiągać może do 35-39 kg. Samce przeciętnie mają w kłębie 55-60 cm, a suczki są o kilka cm niższe. Spotykane są też w kilku odcieniach.
Sierść labradora
Najpopularniejszym kolorem labradora jest biszkoptowy (żółty). Oprócz niego jednak dopuszczalne umaszczenie to również brąz i czerń. Najczęściej sierść labradora jest gęsta i dość krótka. Jej cechą charakterystyczną jest wodoodporny podszerstek, dzięki któremu są one gotowe na spacery niezależnie od pogody panującej na zewnątrz.
Labrador długowłosy
Labrador długowłosy to pewne niedopowiedzenie, które błędnie powtarzane jest przez wielu miłośników psów. W praktyce bowiem opisuje one zupełnie inną rasę – golden retrievera. Labrador retriever występuje jedynie z krótką sierścią.
Czy labrador może zostać sam w domu?
Labradory są niezwykle rodzinnymi psami, które szybko i mocno przywiązują się do swoich rodzin. To urocza cecha, ale może sprawiać problemy. Są to czworonogi dość duże, nie zawsze więc można zabrać je ze sobą, np. na wakacje. Przez swoje przywiązanie do opiekunów natomiast niezbyt dobrze znoszą dłuższą samotność, lecz i z tym można sobie poradzić.
Petsitter dla Labradora z Pethomer.com
Rozwiązaniem problemu tęskniących za rodziną zwierzaków jest doświadczony petsitter dla labradora z Pethomer.com. to witryna, która umożliwia znalezienie opiekuna dla czworonoga, którego rodzice muszą na pewien czas go opuścić. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że petsitterzy, którzy tam oferują swoje usługi, doskonale wiedzą, jak postępować z tęskniącymi labradorami. Każdy użytkownik ma dostęp do ich oferty, doświadczenia i opinii wystawianych przez innych psich rodziców. Dzięki temu można mieć pewność, że pupil trafi w dobre ręce, które zminimalizują jego tęsknotę.
Pethomer opinie
Czy warto wybrać Pethomer? Opinie psich rodziców o tym portalu wskazują, że zdecydowanie tak. Każdy petsitter jest tam dokładnie sprawdzany i weryfikowany, a system chroni zarówno jego, jak i użytkowników. Ponadto sylwetki wszystkich opiekunów są czytelne od razu, podobnie jak ich stawki. Taki system sprawia, że nie dochodzi tam do żadnych nadużyć i nieporozumień.
Ile kosztuje szczeniak labradora?
Mały labrador zawsze jest wart tyle samo, niezależnie od umaszczenia. Niektóre nierzetelne hodowle starają się biszkoptowe psy sprzedawać drożej, nie warto jednak nabierać się na tę sztuczkę. Zarówno sierść żółta, jak i czarna oraz brązowa powinny być oferowane w takiej samej cenie.
Mały labrador – cena
Koszt zakupu labradora to około 2000-4000 zł. Rozbieżność jest dość duża, wiele zależy bowiem od kosztów utrzymania danej hodowli, historii, rodziców i szeregu innych czynników. Pamiętać trzeba natomiast zawsze, by nie kupować zwierząt z pseudohodowli, oferujących czworonogi po kilkukrotnie niższych cenach.
Wady i zalety posiadania labradora
Labradory mają całą paletę zalet. Są przyjazne, wierne, kochające i troskliwe. Zajmują się dziećmi i kochają swoją rodzinę ponad wszystko. Nie wszczynają awantur, nie hałasują, rzadko szczekają i są bardzo inteligentne.
Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wad. Zdecydowanie nie nadadzą się np. dla osób nielubiących wysiłku fizycznego. Bywają też dość uparte przez swój silny charakter. Można je wspaniale wychować i wytresować, ale potrzeba do tego konsekwencji i opanowania.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Zofia Pobuta
Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.
Źródła:
- labradory.pl
- psy.pl
- karusek.com.pl