Obroża dla psa - jaką wybrać

Obroża dla psa - jaką wybrać?

Aby pies na spacerach był bezpieczny i jednocześnie czuł swobodę ruchu, warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej obroży i smyczy. Z artykułu dowiesz się, jak dobrać odpowiednie akcesoria dla psa? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu obroży dla różnej wielkości czworonogów? 

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii, behawiorystka zwierzęca

Przeczytaj również ➡️ Co kupić dla psa na urodziny?

Przyzwyczajenie psa do obroży

Adoptując psa, zazwyczaj już wcześniej mamy przygotowane dla niego podstawowe akcesoria. W takiej wyprawce znajduje się m.in. obroża dla psa. To właśnie do niej przyczepiamy spacerową smycz i adresatkę. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy pupil od razu akceptuje nową obrożę na swojej szyi. Problem dotyczy szczególnie dorosłych psów, które wcześniej nie były wyprowadzane na smyczy.

Oswajanie z obrożą i smyczą powinno być stopniowe i dostosowane tempem do możliwości i chęci psa. Najlepiej zacząć od zakładania obroży podczas karmienia. W ten sposób pies będzie ją kojarzył z czymś przyjemnym. Na początku powinniśmy ją ściągać zaraz po posiłku, a w późniejszych etapach pozwalać zwierzakowi swobodnie poruszać się w niej po domu.

Przy przyzwyczajaniu psa do noszenia obroży, dobrym pomysłem jest wprowadzenie systemu nagród. Zarówno przed założeniem obroży, jak i po tej czynności można pupilowi dać jego ulubiony przysmak. Dzięki temu etap nauki czworonóg przechodzi bardzo szybko i nie powinien stawiać większych oporów. Innym problemem może być smycz – ogranicznik. Nieprzyzwyczajony do niej pies może na spacerach ciągnąć. Podobnie do oswajania z noszeniem obroży, trzeba nauczyć zwierzaka prawidłowego chodzenia na smyczy.

Pamiętaj, że nauka chodzenia w obroży i smyczy wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na spacerach i nie tylko. Praca musi być systematyczna. Jeśli w jakiś dzień nie masz czasu na spacer z psem, możesz skorzystać z usługi petsittera np. na Pethomer. Opinie na portalu oraz dokładny opis umiejętności każdego z opiekunów pozwolą Ci znaleźć osobę, która ma umiejętność wyprowadzania psów niesfornych

Obroża dla psa - jaką wybrać

Rodzaje obroży dla psa

Obroża obroży nie równa! 😉 W sklepach znajdziemy wiele rodzajów tych akcesoriów, dlatego warto poznać wszystkie możliwości. Ze względu na rodzaj zapięcia wyróżnić można:

  • obroże z metalowym lub plastikowym zatrzaskiem – są najpopularniejsze ze względu na łatwość zakładania oraz występowania najróżniejszych form. Jeśli szukasz wytrzymałej i jednocześnie designerskiej obroży dla psa, to wybór tej powinien Cię zadowolić. Warto jednak pamiętać, aby dla psów energicznych oraz niesfornych na smyczy wybrać zapięcie metalowe. Jest ono dużo trwalsze od plastikowego.
  • obroże z metalową sprzączką – klasyczne modele, które wciąż cieszą się duża popularnością. Najczęściej są to skórzane obroże dla psa z wytrzymałą sprzączką o regulowanym napięciu. 
  • obroże półzaciskowe – są zakładane przez głowę i nieco zmniejszają swój obwód, gdy pies zaczyna się szarpać. Występują w wersji klasycznej i martingale.
  • obroże zaciskowe – są przeznaczone dla osób z dużym doświadczeniem. W przeciwieństwie do półzaciskowych nie mają one zabezpieczenia, zatem przy mocnym szarpnięciu zwierzak może uszkodzić sobie krtań.
 

Obroże dla psów można również podzielić na inne kategorie, w zależności od użytego materiału. W tym wypadku do dyspozycji mamy:

  • skórzane obroże  – występują zarówno cienkie, jak i szerokie obroże dla psa, zatem można łatwo dostosować wielkość do swojego pupila. Warto jednak pamiętać, że choć skóra jest wytrzymałym materiałem, to jednak z czasem może się nieco rozciągnąć.
  • obroże materiałowe – w tej kategorii znajdziemy różnorodne warianty, od welurowych obroży dla psa po takie wykonane ze sznurka. Bardzo często można znaleźć modele robione ręcznie. W internecie można również nabyć materiałowe obroże dla psa personalizowane, czyli np. z wyhaftowanym imieniem czworonoga.
  • obroże łańcuszkowe – są solidne i wytrzymałe. Jeśli szukasz obroży dla dużego psa lub pupila bardzo energicznego, to będzie dobry wybór. Niestety tego rodzaju obroża nie będzie odpowiednia dla długowłosych psów, gdyż łańcuszek może się plątać.
  • obroże taśmowe – najczęściej tworzone z wodoodpornego materiału, który jest łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo, często spotykane są w tej kategorii obroże z odblaskiem, co zwiększa bezpieczeństwo czworonoga na spacerze po zmroku.
 

Warto pamiętać o istnieniu takich akcesoriów jak obroże funkcyjne. Spełniają one konkretne zadanie i wśród wszystkich dostępnych wyróżnić można obroże przeciwkleszczowe, kolczatki, kantary czy modele feromonowe (uspokajające).

Obroża dla psa - jaką wybrać

Lokalizator GPS dla psów (w obroży)

Obroża z GPS to coraz bardziej popularny gadżet wśród psich rodziców. Najczęściej jest to zwykła obroża z przyczepionym nadajnikiem. Obroża z GPS przydaje się szczególnie przy psach o dużym zamiłowaniu do ucieczek. To akcesorium będzie również pomocne podczas wyjazdów i z pewnością zabezpieczy pupila na wypadek gdyby zerwał się ze smyczy i zgubił. Dzięki lokalizatorowi można szybko ustalić miejsce przebywania zwierzaka bądź wyznaczyć trasę, którą się porusza.

Jaka jest najlepsza obroża dla psa?

Praktycznie w każdym sklepie zoologicznym znajdziemy różnego typu akcesoria spacerowe dla psa – smycze, obroże i szelki. Każdy psi rodzic wie, że to podstawowe i niezbędne rzeczy, w które trzeba zaopatrzyć swojego czworonoga. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniej, solidnej obroży dla psa nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się to wydawać.

Nie ma złotego przepisu na to, jaka obroża nada się akurat dla naszego pupila. Aby wybrać odpowiednią, musimy zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy i czy będzie to wygodne dla czworonoga. Z pewnością nie powinno się kierować samym designem czy kolorystyką – zielona, niebieska czy czerwona obroża dla psa to nie podstawowe kryterium wyboru tego rodzaju akcesoriów.

Dla małych ras najczęściej można kupić zwykły komplet obroży ze smyczą dla psa. W przypadku dużych i silnych ras lepiej zdecydować się na solidną obrożę lub szelki, które dają większą kontrolę nad zwierzakiem. W przypadku problemów z doborem rozmiaru i rodzaju obroży warto udać się ze zwierzakiem do dobrego sklepu zoologicznego. Personel, który zazwyczaj ma odpowiednią wiedzę w tym zakresie, z pewnością będzie pomocny.

Obroża dla psa - jaką wybrać

Jaka obroża najlepsza dla szczeniaka?

Obroża dla szczeniaka musi być dla niego przede wszystkim bezpieczna. Organizm małego pupila rośnie i stale się rozwija, dlatego obroża nie może mu w tym w żaden sposób przeszkadzać. Przez wielu właścicieli na początek wybierane są szelki typu guard. Nie przeszkadzają one w chodzeniu i nie uciskają na żadne wrażliwe narządy.

Dużo szczeniaków ma na początku wrażliwą skórę, dlatego wybierając obrożę dla małego psa najlepiej zdecydować się na model lekki, wykonany z delikatnego materiału. Dobrym rozwiązaniem jest zakup wariantu regulowanego, który pozwoli dostosować wielkość obwodu obroży do stale rosnącego psiaka.

👉 Kup obrożę dla psa na store.pethomer.com 
Obroża dla psa - jaką wybrać

Jak założyć psu obrożę?

Zakładanie obroży jest zależne od tego, z jakim modelem zapięcia mamy do czynienia oraz jak na obroże reaguje pies. Niektóre zwierzaki widząc smycz mocno się podniecają, przez co założenie akcesorium na szyję jest utrudnione. Należy od początku uczyć pupila, aby na czas zakładania obroży był spokojny. W tym celu warto stosować smaczne nagrody za dobrze wykonane zadanie.

Jeżeli odpowiedni przyzwyczaimy psa do noszenia obroży, to nie będziemy mieć problemu z codziennym jej ubieraniem. Trzeba jedynie pamiętać, aby obroża nie była zbyt mocno zaciśnięta – powodować będzie ucisk krtani i dyskomfort psa. Zbyt luźno założona obroża może spowodować wyślizgnięcie się z niej psa podczas spaceru.

Powiązane artykuły 🐕

zosia pobuta

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Zofia Pobuta

Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt. 

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *