Opieka nad psem z lękiem separacyjnym
Każdy właściciel psa bez wahania potwierdzi, że zwierzęta te są bardzo emocjonalne i wrażliwe. Lęk separacyjny może rozwinąć się u każdej rasy. Przyczyną powstania lęku separacyjnego jest najczęściej brak umiejętności zostawania samemu. Psy to wyjątkowe zwierzęta o społecznym usposobieniu. Psy na przestrzeni lat bardzo związały się z ludźmi, ludzka rodzina dla psa to tak jak przynależenie do stada. Niestety to przywiązanie do „swojego człowieka” czasem obiera zły kierunek i staje się pewnego rodzaju uzależnieniem od opiekuna. W psim świecie lęk separacyjny określa się jako chorobę cywilizacyjną ze względu na skalę rozpowszechnienia się tego zaburzenia.
Lęk separacyjny u psa objawy
Lęk separacyjny objawia się najczęściej poprzez szczekanie, wycie, brak apetytu, gryzienie domowych przedmiotów lub drapanie drzwi wejściowych, a nawet samookaleczanie. Do objawów mogą należeć również: krążenie w kółko, załatwianie potrzeb w domu, brak skupienia, nerwowe ziewanie, napięcie mięśniowe, nadmierne ślinienie, a także szybkie, płytkie oddychanie i podejmowanie prób ucieczki.
Lęk separacyjny – jak zapobiegać?
Gdy adoptujesz szczeniaka, ważnym punktem w zapobieganiu lęku separacyjnego jest Twoje zachowanie, gdy jesteście razem. Zapewnij mu własną przestrzeń na przemieszczanie się, jedzenie, spanie, a także zorganizuj mu osobny kącik z zabawkami, tak aby mógł tam się tam bawić bez Twojego uczestnictwa. Pies nie może się uzależnić od Ciebie i powinien się uczyć sztuki „jak zostawać w domu samemu?” już od pierwszych dni z Tobą. To ważny punkt w zapobieganiu lęku separacyjnego, a jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć! Jeżeli nauka zostawania w domu zostanie zaniedbana, pies będzie bardzo cierpiał za każdym razem, gdy będziesz wychodzić.
Lęk separacyjny u psa leczenie
Lęk separacyjny to bardzo delikatna sprawa, dlatego potrzeba czasu i cierpliwości, aby ten lęk pokonać. Leczenie lęku separacyjnego u psa to w głównej mierze zmiana zachowania i leczenie farmakologiczne. W zmianie zachowania fundamentalne znaczenie ma wdrożenie stałego rytmu dnia. Harmonogram dnia ma na celu zmniejszenie niepokoju psa, ponieważ będzie on mógł przewidzieć kolej wydarzeń. Warto włączyć do codziennych zajęć zwiększone ilości wysiłku fizycznego oraz zabawy szarpakiem – pomoże to w rozładowaniu napięcia.
W leczeniu lęku separacyjnego istotne są również treningi posłuszeństwa (m.in. nauka podstawowych komend typu „siad”, „zostań”, „na miejsce”) i chwalenie za poprawne wykonywanie komend. Właściciel powinien ignorować tylko zachowania wymuszające uwagę, a nie zwierzę w ogóle. Jeżeli pies kładzie się na Ciebie, nie głaszcz go, a wydaj komendę „Siad”. Jeżeli pies skacze, należy go ignorować – jest to jeden z najbardziej dosadnych znaków dla psa, że „coś jest nie tak w jego zachowaniu”. Każde pozytywne i pożądane zachowanie należy nagradzać.
Podczas terapii leczenia lęku separacyjnego warto również sięgnąć po pomoc weterynarza w celu farmakoterapii. Opisane metody to najbardziej podstawowe schematy leczenia lęku separacyjnego, obecnie istnieje wiele zróżnicowanych sposobów na pomoc zwierzętom w pokonaniu tego zaburzenia. Aby dobrać najlepszą metodę, należy skonsultować się z behawiorystą.
Jak uczyć psa z lękiem separacyjnym zostawania samemu w domu?
Zostawianie psa z lękiem separacyjnym samego w domu należy robić stopniowo i bez „rzucania na głęboką wodę”. Pierwszego dnia nauczania wyjdź tylko na kilka minut i każdego dnia powoli wydłużaj czas Twojej nieobecności. Małymi krokami Twój pies nauczy się, że to nic strasznego zostać samemu i że zawsze wrócisz. 😊 Dzięki takiej taktyce Twój pies nauczy się samodzielności bez zbędnego stresu i traumy. Ponadto pamiętaj, aby przed wyjściem nie żegnać się z psem. Choć może być to dla Ciebie ciężkie to należy się wtedy po prostu ubrać i wyjść. Brak czułych pożegnań sprawi, że pies będzie odbierał Twoje wyjście z domu jak normalną czynność. Nie martw się, że będzie mu smutno, że wychodzisz bez całusa w nosek lub bez przytulasa. 😉 Tak samo powinno się zachować przy powrocie do domu, bez powitań, bez przesadnego cieszenia się z tego, bez robienia z Twojego powrotu największego wydarzenia w ciągu dnia dla psa. 😊 Dzięki temu Twój ukochany zwierzak zachowa zdrowe nawyki i nie będzie stresował się chwilową rozłąką.
Petsiter dla psa
Pamiętaj, że psy nie mogą zostawać same w domu dłużej, niż na kilka godzin. Brak możliwości załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych i samotność przez długi czas mogą prowadzić do depresji i lęku separacyjnego. Gdy musisz wyjść do pracy zorganizuj Opiekuna dla psa, który będzie zabierał go na spacer i dostarczy mu odpowiedniej dawki towarzystwa, zabawy i ruchu w ciągu dnia. Opiekuna można znaleźć wśród rodziny, znajomych lub na portalu PETHOMER. Pethomer zrzesza miłośników zwierząt, którzy czekają na szansę opieki nad Twoim pupilem. Są to osoby zaufane, zweryfikowane i doświadczone w kontaktach ze zwierzętami. Warto zaznaczyć również, że portal nie pobiera żadnej prowizji za robienie rezerwacji u Opiekunów, dzięki temu nie ma nigdzie ukrytych kosztów. Każdy Opiekun ma swój cennik i płacimy tyle, ile widzimy na profilu danej osoby. Opiekunowie oferują cztery usługi: spacery z psem, opieka dzienna – opieka nad psem od rana do wieczora, domowy hotel dla psa – opieka nad psem na doby oraz szybkie karmienie, czyli opieka nad kotem (zabawa, karmienie, sprzątnięcie kuwety itd.). Jest wiele możliwości i wszystko zależy od Twojego trybu życia, którą usługę Ty wybierzesz.
Przeczytaj nasze inne artykuły:
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.
One Response