Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Psy Myśliwskie - Rasy -
Psy myśliwskie rasy

Rasy psów myśliwskich

Choć psy myśliwskie są dziś świetnymi zwierzętami domowymi to mają one długą historię w służeniu bardziej użytkowym celom. Jednym z najważniejszych celów psów myśliwskich było pomaganie człowiekowi podczas polowania na dziką zwierzynę. Odpowiednio wyszkolone psy są znacznie bardziej zdolnymi myśliwymi niż ludzie, a to ze względu na ich atletykę, zmysł węchu i wyostrzony słuch. Rasy myśliwskie to psy wszechstronne, które potrzebują człowieka jedynie, aby wskazał im, jak korzystać z tych talentów.

Rasy psów myśliwskich

Choć w dzisiejszych czasach polowanie jest bardziej sportem niż koniecznością to psy są w dalszym ciągu najlepszą pomocą, jaką każdy myśliwy może mieć do swojej dyspozycji. Jednak nie wszystkie rasy sprawdzą się w roli psa myśliwskiego. W związku z tym należy szukać odpowiedniej rasy wśród psów gończych, które polowanie mają we krwi od pokoleń.

Hodowle stworzyły wiele różnych ras psów myśliwskich, aby każdy z nich specjalizował się w innym zadaniu w terenie. Istnieją rasy psów do pracy w wodzie, grupy psów do tropienia zwierzyny i jeszcze inne do gonitwy lub polowania. Psy gończe zajmują się tropieniem królików lub szopów, podczas gdy inne szczenięta z grupy aportowej – takie jak „psy ptasie” – wskazują lub aportują ptactwo wodne lub bażanty. W artykule znajdziesz najpopularniejsze rasy psów myśliwskich i ich opisy.

Psy myśliwskie rasy
Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy

Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy

Wyżeł Niemiecki to bardzo inteligentny, lojalny i posłuszny pies, do tego jest atletyczny i zwinny. Te cechy czynią z niego wspaniałego psa myśliwskiego, ale nie tylko… 🙂 Rasa ta jest znakomitym towarzyszem aktywnej rodziny, jest cierpliwa w stosunku do dzieci, nie popada w konflikty i chętnie się uczy. Psy są bardzo energiczne, potrzebują mnóstwa ćwiczeń i zaangażowania, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym psiakiem. Przy opiece nad Wyżłem trzeba mieć na uwadze, że to pies myśliwski i ma niesamowicie silny instynkt myśliwski, który może się obudzić na spacerze w lesie. 🙂

Przodkowie Wyżła Niemieckiego Krótkowłosego służyły do tropienia i kontrolowania drobiu oraz towarzyszyły na polowaniach. Wyżeł świetnie wskazuje lokalizację zwierzyny wykorzystując do tego swoją charakterystyczną pozycję “stójkę” – stojąca pozycja z podniesioną łapą i nosem wycelowanym w kierunku tropionej zwierzyny. Wyżeł Niemiecki Krótkowłosy należy do grupy Wyżłów, wśród których znajdują się takie rasy jak Wyżły Weimarskie, Wyżły Szorstkowłose, Pointery, Spaniele Francuskie, Spaniele Pikardyjskie, Setery Szkockie, Setery Angielskie i Setery Francuskie.

Psy myśliwskie rasy
Cocker Spaniel Angielski

Cocker Spaniel Angielski

Płochacze i aportery to jedne z najpopularniejszych ras psów myśliwskich, a do nich należy właśnie Cocker Spaniel. 🙂 Rasa ta jest wesoła, żywiołowa i chętnie współpracuje z człowiekiem. Pies jest średniej wielkości, ale kondycję ma świetną. W myślistwie Cocker spełnia się jako płochacz, jego zadaniem jest płoszenie zwierzyny lub ptactwa z krzaków, a następnie aportowanie ich. Dziś doskonały węch Cockerów jest wykorzystywany w policji oraz straży celnej.

Cocker to pies energiczny i żywiołowy, a jednocześnie spokojny i łagodny względem ludzi i innych zwierząt. Zwierzak nie ma w sobie nic z agresji, choć istnieje rzadka przypadłość genetyczna nazywana “zespołem wściekłego cockera“. Zaburzenie najczęściej dotyka młode psy i objawia się krótkim napadem agresji wobec każdego, kto jest w pobliżu, bez żadnego konkretnego powodu. Weterynarz może zapisać środki przeciwpadaczkowe do leczenia przypadłości.

Psy myśliwskie rasy
Ogar Polski

Ogar Polski

Ogar Polski to rasa psów myśliwskich wywodząca się z, jak można się domyślić, Polski. 😉 Rzadko można go również spotkać poza ojczystym krajem, więc jeżeli nie mieszkasz w Polsce to musisz uzbroić się w cierpliwość i bardzo się postarać, by adoptować lub kupić jednego z tych psiaków. Poza tym musisz wiedzieć, że choć Ogar Polski ma piękne cechy, to ma też jedną, całkiem irytującą wadę – jego głos! Nawet jeśli niektórzy hodowcy opisują go jako dźwięczny, czysty, głęboki i łagodny, Twoi sąsiedzi z pewnością opiszą go jako denerwujący, uporczywy, a czasem nawet nie do zniesienia. A ponieważ Ogar Polski sprawia wrażenie, że kocha dźwięk własnego głosu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpłynie to na Twoje relacje z sąsiadami. Jeśli jednak mieszkasz na wsi, masz dużo miejsca i szukasz świetnego towarzysza do polowań, ten lojalny pies może być dla Ciebie idealnym partnerem.

Choć Ogar Polski potrafi odgrywać rolę miłego psa do towarzystwa, czułego i wiernego swoim właścicielom, to przede wszystkim jest doskonałym psem gończym, cenionym przez myśliwych za czysty i stanowczy głos oraz wytrzymałość popychającą go do niestrudzonego tropienia na długich dystansach i w trudnym terenie. Ogar wymaga dużo ruchu i częstego przebywania na powietrzu, dlatego jest to rasa polecana aktywnej rodzinie, z ogrodzonym ogrodem.

Psy myśliwskie rasy
Gończy Polski

Gończy Polski

Pies Gończy Polski to kolejna rasa, po Ogarze Polskim, wywodząca się z Polski. Jest to pies myśliwski z kategorii dużych ras psów, jest silny i bardzo wytrzymały. Gończy Polski to przede wszystkim zwierzak tropiący, jego wyostrzony zmysł i długie nogi pozwalają mu podążać za ofiarą przez wiele kilometrów. Rasa ta ma reputację psa przyjaznego i bardziej skłonnego do szukania bezpieczeństwa i unikania kłopotów, niż wplątywania się w konflikty. Mimo wielu pozytywnych cech, takich jak wyrównany temperament i dobre zdrowie, potrzebuje szczególnej opieki od swojego Pana/swojej Pani. Pies Gończy musi mieć dużo ruchu i najlepiej nadaje się dla osób aktywnych, przygotowanych do codziennego biegania z psem.

Psa tej rasy można określić mianem honorowego. Jest odważny, gdy zajdzie taka potrzeba, ale sam nie szuka konfrontacji. Jest inteligentny, ale nie jest zbyt samowolny. Nieufny wobec obcych, ale niezwykle kochający wobec tych, którzy traktują go jak rodzinę. Rasa została pierwotnie wyhodowana w celu polowania na dużą zwierzynę, taką jak dziki i jelenie. W dalszym ciągu mają tę samą wytrzymałość i determinację, więc jeśli nie jesteś super aktywny fizycznie i nie możesz poświęcić czasu na ćwiczenia, może to nie być rasa dla ciebie. Jeśli jednak zdołasz nadążyć za tym psiakiem, będziesz mieć wspaniałego i kochającego przyjaciela na całe życie. 🙂

Psy myśliwskie rasy
Labrador Retriever

Labrador Retriever

Labrador to jedna z najpopularniejszych ras psów, a więc nie mogło go zabraknąć i w tym rankingu. 🙂 Pies jest znany ze swojej inteligencji, chęci wykonywania zadań swojego opiekuna, doskonałej postawy w stosunku do dzieci. Laby odnajdą się w domu, w terenie… oraz w wodzie! Labradory uwielbiają pluskać się i pływać w wodzie. Jest to uwarunkowane ich pierwotną pracą, czyli wyławianie z wody i przynoszenie upolowanych ptaków do myśliwego. 

Psy należą do grupy aporterów, które były szkolone do polowania na ptactwo lub niewielką zwierzynę. Aportery mają tak zwane “miękkie pyski“, czyli cenną umiejętność wśród myśliwych, jaką jest przynoszenie zwierzyny w taki sposób, aby jej nie uszkodzić nawet w najmniejszym stopniu. Labradory bardzo często pracują w służbach celnych ze względu na ich doskonały zmysł węchu.

Psy myśliwskie rasy
Retriever z Nowej Szkocji

Retriever z Nowej Szkocji

Nova Scotia Duck Tolling Retriever to kolejny przedstawiciel rasy psów myśliwskich. Retriever z Nowej Szkocji znany jest ze swojej żartobliwej, śledczej natury i niezrównanej wytrzymałości, a jego niesamowity urok osobisty przysporzył mu wielu wielbicieli. Oryginalnie wyhodowany do polowań, Nova Scotia Duck Tolling Retriever bardzo przypomina zminiaturyzowaną wersję Golden Retrievera. Dla każdego, kto cieszy się osobowością Goldena, ale nie nadąża za ciągłymi potrzebami i nadmierną energią, Szkocki Retriever może być idealnym psem. Są znacznie bardziej wyluzowane niż Golden Retrievery, są chętne do pomocy i łatwe do trenowania. Retriever z Nowej Szkocji to jedna z rzadkiej klasy psów myśliwskich, które działają jako wabik. Ich zabawna postawa i pływanie służą przyciągnięciu uwagi kaczek i gęsi, które następnie umieszczają w zasięgu strzału ich towarzysza polowania.

Nova Scotia Duck Tolling Retriever może być najinteligentniejszym ze wszystkich ras Retrieverów. Dzięki mieszance w genach różnych aporterów, spanieli, seterów i collie, są rasą bardzo elastyczną, która „płynie z prądem” i będą tak samo szczęśliwe z leżenia na kanapie i leniuchowania razem z Tobą, jak i z intensywnego biegania i ćwiczeń fizycznych. Toller ma w sobie nawyk wysokiego szczekania przypominającego wrzask. Dźwięk wydają z siebie, gdy czują się szalenie rozbawieni, podekscytowani lub gotowi do pracy, ta cecha może być trudna do wyszkolenia, co czyni je lepszym wyborem dla doświadczonych właścicieli psów niż początkujących. Jeżeli przyzwyczaisz się do jego “krzyków”, Retriever z Nowej Szkocji będzie stałym towarzyszem dla Ciebie i Twojej rodziny.

Psy myśliwskie rasy
Jamnik

Jamnik

Jamniki to urocze psy, które uwielbiają być w centrum uwagi. Są pewnym siebie psem o wysokiej inteligencji. To połączenie sprawia, że są samowolne, więc nie będą najlepszym psem dla początkującego opiekuna. Wygląd Jamników wywołuje uśmiech ludzi na całym świecie, ponieważ nie da się powstrzymać zachwytu, gdy widzisz pewnego siebie Jamnika, który dumnie kroczy i prezentuje swojego długie, muskularne ciało na krótkich nóżkach, z wydłużoną ku górze głową i odważnym spojrzeniu. Ze względu na swój niemal komiczny wygląd jamniki od dawna są ulubionym tematem rysowników i twórców zabawek. 

Ale ich uroczy wygląd został opracowany ze znacznie poważniejszych i praktycznych powodów. Ich krótkie nogi pozwalają im kopać i manewrować przez tunele do narożników, a nawet walczyć z borsukami i inną zwierzyną, podczas gdy ich długie klatki piersiowe dają im mnóstwo „serca” do walki. Jamniki są odważne, ale potrafią być nieco uparte i mieć niezależnego ducha, zwłaszcza podczas polowania.

Pies wywodzi się z Niemiec i to tam pierwotnie wyhodowali psa o nieustraszonym duchu. Niemiecka nazwa Jamnika to Dachschund, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “borsuczy pies”. Leśnicy i myśliwi byli skupieni na tym, by stworzyć psa do radzenia sobie z kłopotliwymi borsukami. Stąd ich oryginalna nazwa i silna skłonność do kopania, miały one szybko rozprawić się z każdą przeszkodą na swojej drodze do celu, czyli do borsuka. Najczęściej polegało to na dokopaniu się do zwierzyny i unicestwienie jej. Jamniki po rozprawieniu się ze swoim przeciwnikiem zaczynały głośno szczekać, aby zawołać swojego Pana, który pomagał im wyjść z nory. Warto mieć na uwadze, że to głębokie i głośne szczekanie zostało z Jamnikami do dziś. 😉

Powiązane artykuły 🐕

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *