Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Szpic miniaturowy - jak dbać o sierść? -
Pielęgnacja sierści Szpica Miniaturowego

Szpic miniaturowy - jak dbać o sierść?

Aby zapewnić olśniewający i zdrowy wygląd psiaka, należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na jego pielęgnację. Poznaj łatwy i skuteczny sposób na czesanie sierści Pomeraniana, a także sprawdź, jak często trzeba kąpać psa tej rasy. W artykule znajdziesz również odpowiedź na to, czy szpica się strzyże i wiele innych pytań. Zapraszamy do czytania. 🙂

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Behawiorystka zwierzęca

Przeczytaj również ➡️ Szpic miniaturowy – opis rasy

Szpic miniaturowy ma sierść czy włosy?

Szpic miniaturowy (inaczej Pomeranian) to psy z grupy małych ras. Rasy „szpice”, czasami nazywane są rasami północnymi, jest to typ psa często spotykany w zimnym klimacie. Rasy te mają grubą podwójną sierść (dłuższą sierść zewnętrzną połączoną z krótszym, grubszym podszerstkiem), głowę w kształcie klina, pionowe trójkątne uszy i długi ogon, który jest zakręcony nad grzbietem. 

Szpic miniaturowy ma sierść. W rzeczywistości, wszystkie psy mają sierść i pies hipoalergiczny nie istnieje. Wszystkie zwierzęta doświadczają pewnego poziomu łupieżu i zrzucania sierści, a zatem wszystkie mogą wywoływać alergie. Przyczyną alergii na zwierzęta domowe jest narażenie na ich ślinę lub łupież, które często znajdują się na zgubionej sierści. Wyrażenie “psy z włosami” dotyczy najczęściej tych psów, które gubią bardzo małą ilość sierści w domu. Dzięki temu nie są tak uczulające jak inne rasy i określa się je jako hipoalergiczne. 🙂 A więc, czy Szpice miniaturowe są hipoalergicznymi psami?

Choć mogłoby się wydawać, że te puszyste kuleczki absolutnie nie nadają się dla alergików, to Pomeraniany nie zrzucają dużo sierści i mają niski poziom łupieżu, co czyni je “znośnymi” dla alergików. 🙂 Zwierzaki te mają podwójne futro, które zrzucane jest tylko sezonowo, czyli dwa razy do roku. Ten okres może być jedynie małym problemem dla osób, które zmagają się z alergią na psy.

Pielęgnacja sierści Szpica Miniaturowego

Kiedy szpic miniaturowy zmienia sierść?

U Pomeranianów istnieją dwa rodzaje zrzucania sierści. Pierwszym, jest, gdy szczenięta przechodzą fazę zwaną “brzydkich kaczątek”, w której miękka i krótka szczenięca sierść zostaje zrzucona i zastąpiona bujną sierścią dorosłego psa. Drugim rodzajem jest, gdy dorosłe psy zrzucają umiarkowaną ilość sierści przez cały rok i zwiększoną ilość dwa razy do roku. 

 

Szpic miniaturowy – zmiana sierści u szczeniaka

Jeżeli jako opiekun Szpica miniaturowego nie wiedziałeś o tym wcześniej, to ta faza może być dla Ciebie całkiem szokująca. Ponieważ Pomeraniany w okresie dojrzewania, przechodzą przez drastyczną utratę sierści. W tym czasie cała szczenięca sierść stopniowo wypada, aby zrobić miejsce dla dorosłej sierści. Ten etap w życiu Pomeraniana nazywa się uroczo etapem “brzydkiego kaczątka”. 🙂 

 

Szpic miniaturowy – sezonowa zmiana sierści

Kiedy Ty i Twój Pomeranian przejdziecie przez fazę “brzydkiego kaczątka”, możesz odetchnąć z ulgą. Pamiętaj jednak, że dorosły Szpic nadal będzie zrzucał sierść, choć w zupełnie inny sposób. Psy gubią sierść przez cały rok w umiarkowanym stopniu. Podobnie jak ludzkie włosy, sierść jest zawsze w procesie odnowy. Futro rośnie, odpoczywa (zatrzymuje się) i bez przerwy wypada. Większość Pomeranianów ma również 1 lub 2 zauważalne sezonowe linienia, na wiosnę i na jesień. Te cykle są wywoływane przez zmiany związane z porami roku, czyli zmiana długości dnia i temperatury powietrza. Wzmożony okres zrzucania sierści może trwać około miesiąca lub dwóch. 

Pielęgnacja sierści Szpica Miniaturowego

Pielęgnacja sierści Szpica Miniaturowego

Ta słodka i urocza rasa psów jest łatwa w utrzymaniu i nadaje się dla początkujących “psich rodziców”. 🙂 Szpic miniaturowy jest energiczny i uwielbia się bawić, ale nie potrzebuje wielu godzin biegania i ćwiczeń. Pomimo tego, że sierść psa jest gęsta i obfita, to jej pielęgnacja jest łatwiejsza, niż można by się spodziewać.

Jak czesać szpica miniaturowego?

Szpice miniaturowe zaleca się czesać regularnie, używając przy tym specjalnych “narzędzi”. 🙂 Dobrej jakości grzebień, szczotka z metalowymi igiełkami i szczotka o bardziej gładkiej powierzchni powinny być jednymi z najważniejszych narzędzi w zestawie pielęgnacyjnym Szpica. A więc jak najlepiej czesać Pomeraniana?

1/ Zacznij od wyczesania jego sierści wysokiej jakości szczotką, dla szpica miniaturowego zalecana jest owalna z metalowymi igłami. Najlepiej z użyciem antystatycznej odżywki w aerozolu. 

2/ Następnie użyj miękkiej szczotki typu slicker.

3/ Na koniec przeczesz psa grzebieniem z szerokimi zębami.

Dzięki trzyetapowym czesaniu znajdziesz małe supełki w sierści psa i będziesz w stanie je rozpracować lub pozbyć się, zanim staną się zbyt duże, więc jeśli będziesz musiał wyciąć grudki, będą one bardzo oczywiste. Kołtuny u psa pojawiają się, gdy luźne włosy wielokrotnie skręcają się wokół innych pasm, a powstały splot nie jest szybko usuwany. Jeśli doprowadzimy do wystąpienia kołtunów i filców, często jedynym wyjściem jest golenie.

Pozbycie się obumarłej sierści sprawi, że bujna grzywa Pomeraniana znów będzie lekka i pełna. A do tego, takie szczotkowanie pobudza mieszki włosowe, dzięki którym szybciej urosną nowe i zdrowe włosy. Podczas szczotkowania można również rozprowadzić naturalne olejki od nasady aż po końcówki, zapewniając dodatkowy połysk. 

Szpica miniaturowego powinno się czesać co 2 do 3 dni, aby nie nagromadziły się supełki i kołtuny i oczywiście po to, aby psiak stale zachwycał swoim wyglądem. 🙂

Pielęgnacja sierści Szpica Miniaturowego

Czy szpica miniaturowego się strzyże?

Pomeraniana nie należy przycinać ani golić, a sierść zwykle wygląda na czystą, ponieważ włosy naturalnie odpychają brud. Sezonowo, około dwóch razy w roku, zrzucają dużą część podszerstka w ciągu kilku tygodni. W tym czasie podwój szczotkowanie, aby usunąć wypadające włosy. Kąpiel nawilżająca i suszenie suszarką mogą również pomóc w wypracowaniu większej ilości włosów. Poza tymi sezonowymi okresami rasa ta zrzuca bardzo mało sierści i potrzebuje jedynie szczotkowania raz na tydzień oraz cotygodniowego przycinania paznokci i zaglądania do uszu. Jeżeli uszy wyglądają na brudne, można je oczyścić specjalnym środkiem do czyszczenia uszu. 

Jak często kąpać Szpica miniaturowego?

Kąpiel Szpica miniaturowego jest niezbędną czynnością dla zachowania dobrej kondycji sierści. Pomeraniany, które nie chodzą na wystawy, należy kąpać raz na miesiąc w okresie zimowym. W okresie letnim w razie potrzeby można wykąpać psa częściej. Natomiast psy wystawowe wymagają regularnych cotygodniowych kąpieli. 

Pielęgnacja sierści Szpica Miniaturowego

Jaki szampon dla szpica miniaturowego?

Wysokiej jakości, naturalne szampon i odżywka dla psa wprowadzą ogromną różnicę w tym, jak zdrowo i atrakcyjnie będzie wyglądać jego sierść. Jeśli wybierzesz produkty z chemicznym składem, Twój szpic miniaturowy może odczuwać swędzenie lub dostać wysypki i podrażnienia. Zamiast tego wybierz szampon, który jest całkowicie naturalny, wolny od dodatków, zawiera naturalne zapachy, roślinne środki czyszczące i odpowiednie pH dla psów (6,5 do 7,5). 

 

Do szamponu dobierz zmywalną odżywkę, jest ona niezbędnym składnikiem dobrej pielęgnacji sierści Pomeraniana. Dzięki niej sierść jest miękka i zdrowa. Kiedy umyjesz psa szamponem, otworzą się łuski włosa, a odżywka pomaga je ponownie wygładzić i domknąć. Odżywkę należy nakładać od razu po spłukaniu szamponu, odczekać chwilę i spłukać wodą, tak samo jak szampon. W związku z tym, po kąpieli nie ma potrzeby używania dodatkowej odżywki w sprayu. Chyba, że sierść Twojego psa jest mocno zmatowiona, to taka odżywka może dodać brakujący połysk. 

 

Po kąpieli (lub po deszczowym spacerze;)) ostrożnie osusz psa, ponieważ proces suszenia wpływa na jego ostateczny wygląd. Nie używaj szorstkiego ręcznika, ponieważ łatwo jest poskręcać mu sierść, tworząc zmatowienia na futrze. Właściwym sposobem jest podążanie za procesem osuszania i “poklepywania” delikatnym ręcznikiem. Następnie wysusz futro suszarką z obiegiem powietrza o temperaturze chłodnej lub pokojowej, bez ryzyka poparzenia skóry. Aby uzyskać idealne rezultaty, skup się na małych partiach sierści, po kolei – jedna część po drugiej. Zacznij od podbrzusza, następnie przejdź do uszu, górnej części tułowia i przedniej części karku. Następnie do ogona, a na końcu do bocznych partii ciała i grzbietu. 

 

Po takim rytuale, Twój psiak będzie najpiękniejszy w mieście! …i do tego najszczęśliwszy 🙂 Ponieważ zdrowy i zadbany pies, to szczęśliwy pies. 

imię dla pomeraniana

Jakie imię dla Pomeraniana?

Zastanawiasz się, jakie imię najlepiej by pasowało do Szpica miniaturowego? Pędzimy z pomocą 😉 Przygotowaliśmy dla Ciebie małą dawkę inspiracji na imię dla psa Pomeraniana oraz imię dla Pomeraniana suczki.

Imię dla Pomeraniana

  1. Guczi
  2. Fifi
  3. Kenzo
  4. Pimpek
  5. Buba
  6. Kolo
  7. Koko
  8. Miki
  9. Timo
  10. Eddie
  11. Ferro
  12. Foks
  13. Muki
  14. Laki
  15. Loki
  16. Miki
  17. Astor
  18. Roko
  19. Sam
  20. Axel

Imię dla Pomeraniana suczki

  1. Abi
  2. Dabi
  3. Bella
  4. Alfa
  5. Bonnie
  6. Bajka
  7. Candy
  8. Cleo
  9. Dama
  10. Freja
  11. Frida
  12. Gabi
  13. Joko
  14. Koka
  15. Kama
  16. Lili
  17. Lola
  18. Milka
  19. Nala
  20. Sushi

Powiązane artykuły 🐕

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt​,​ przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *