Yorkshire Terrier - wygląd charakter cena
Yorkshire Terrier, czyli potocznie po prostu York to jeden z najmniejszych i jednocześnie najsłodszych ras psów. York znalazł się w naszym rankingu najpopularniejsze małe rasy psów. Nie można dać się zwieść ich małym rozmiarom, bo psy choć małe to mają bardzo dużo energii. Jeden z hodowców określił Yorki zdaniem: „W małym ciele wielki duch!” i jest to idealne określenie tej rasy. Yorkshire terrier jest energiczny, zadziorny i władczy, ale także czuły. Jest uważany za dobrego psa w mieszkaniu, ale może być uparty podczas treningu.
Pies York - wygląd
Yorkshire terriery są dumnymi małymi psami i nie boją się tego pokazać. Mogą ważyć niewiele, ale ich postawa jest dumna niczym u doga niemieckiego. Mimo całej tej szykowności Yorki są kompaktowe i gotowe do działania.
Yorki to małe psy, których waga sięga maksymalnie do 3,5 kg, a wzrost do 20 cm. Ich ciało pokryte jest długimi i jedwabistymi włosami. Umaszczenie Yorka jest ciemnostalowo-niebieskie, a na klatce piersiowej sierść jest płowa. YTCA wymienia standardowe kombinacje kolorów Yorkie, takie jak czarny i jasnobrązowy, czarny i złoty, niebieski i jasnobrązowy oraz niebieski i złoty. Trójkątne uszy są małe i sterczące, pokryte krótką sierścią w płowym kolorze. Oczy są ciemne o średniej wielkości, błyszczące o energicznym wyrazie.
Ze względu na swoje małe rozmiary Yorki należą do ras, które często noszą ubrania da psów. Na jesień i zimę warto zaopatrzyć swojego pupila w ciepłą kurtkę lub wełniany sweterek, ponieważ podczas spaceru może być mu zimno.
Yorkshire Terrier (York) - charakter
Mały rozmiar Yorkshire terriera przeczy jego prawdziwej osobowości, która jest energiczna, zadziorna i dominująca. Yorki są czułe, ale chcą też dużo uwagi. Rasa jest dobrym wyborem dla kogoś, kto będzie mógł zabierać psa do pracy, do znajomych lub na zakupy.
Yorkshire terriery są doskonałymi psami stróżującymi. Ale mogą być zgryźliwe w stosunku do innych dzieci, jeśli nie są traktowane z szacunkiem lub delikatnie. Niektóre mogą być również agresywne w stosunku do innych małych zwierząt. Przy odpowiednim treningu i socjalizacji Yorki żyją spokojnie z innymi psami, a nawet kotami.
Yorkshire terriery mogą dużo szczekać. Na szczęście można je wyszkolić, aby nie szczekały nadmiernie. 😉 Niektóre psy tej rasy mogą być również uparci, jeśli chodzi o treningi w domu. Yorki to aktywne i wesołe psy. Cenią towarzystwo swoich Opiekunów, wiążąc z nimi silną więź i nie lubią samotności. Natomiast do nowych, obcych osób będą podchodzić zachowawczo i z dystansem.
Yorkshire Terrier wykazuje się wielką inteligencją i szybko będzie się uczył sztuczek. Yorki nie mają skłonności do agresywnych zachowań. W kontaktach z psami York raczej nie będzie wchodził w agresywne konflikty, ale chętnie będzie odszczekiwał na zaczepki przechodzących psów, zwłaszcza tych większych. 😉 Natomiast źle socjalizowany pies może okazywać strachliwość, nerwowość i nadmierną szczekliwość. Aby pies był szczęśliwy, należy zwrócić szczególną uwagę na prowadzenie i treningi psa.
York będzie zadowolony z dwóch niedługich spacerów dziennie, ale za to bardzo aktywnych obejmujących różnego rodzaju zabawy, najlepiej te z piłką. Rasa Yorkshire Terrier nadaje się do małego mieszkania.
Pielęgnacja Yorków
Najważniejszym punktem na pielęgnacyjnej liście Yorków są regularne kąpiele i rozczesywanie włosów. Należy to wykonywać, aby włosy zachowały swoją jedwabistość na zawsze. Ważna jest również higiena uszu i oczu, którą należy wykonywać ze szczególną ostrożnością. Yorkshire terriery zrzucają niewiele sierści. W przypadku strzyżenia wymagane jest czesanie lub szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu. Jeśli sierść jest utrzymywana przez długi czas, potrzeba dużo więcej godzin pielęgnacji i od czasu do czasu profesjonalnego przycinania.
Rasa jest wrażliwa na zimno i podatna na dreszcze, dlatego Yorki należy chronić przed niepogodą. Jeśli wyjdziesz na zewnątrz, gdy jest zimno, sierść psa powinna być ochroniona dodatkową warstwą ubrania.
Powszechnym problemem Yorków są zęby, a właściwie ich mleczne kły, które należy usunąć chirurgicznie, ponieważ nie wypadają one samoistnie. Ponadto Yorki cierpią na próchnicę zębów, dlatego należy często im je myć specjalną pastą bez fluoru. Przy stałych wizytach kontrolnych u weterynarza Yorki mogą cieszyć się długim zdrowiem i dożyć nawet 20 lat.
York - cena
Pies pochodzący z zarejestrowanej hodowli wraz z rodowodem kosztuje od 1500 zł do 5000 zł. Rozbieżność ceny zależy od predyspozycji wystawowych. Jeżeli szukasz Yorka za darmo, to warto obserwować schroniska i ośrodki adopcyjne, skąd możesz uratować swojego wymarzonego psiaka.
Krótka historia rasy Yorshire Terrier
Yorkshire terrier został wyhodowany w Yorkshire w Anglii w epoce wiktoriańskiej. Inne informacje historyczne na temat rasy są niepewne lub sprzeczne. Niektórzy uważają, że psy zostały wyhodowane przez pracujących mężczyzn w północnej Anglii, którzy nie mogli łatwo trzymać dużych psów, ale chcieli mieć zadziornego towarzysza. Inne raporty mówią, że York został opracowany do łapania szczurów, które zaatakowały szyby kopalniane, oraz jako pies do wchodzenia do nor borsuków i lisów. Jeszcze inna teoria mówi, że rasę opracowali Szkoci pracujący w fabrykach wełny w Yorkshire.
Oryginalne Yorkshire terriery były większe niż te dzisiejsze. Poprzez selektywną hodowlę psy zostały zminiaturyzowane i stały się modnym psem. W Stanach Zjednoczonych rasa po raz pierwszy pojawiła się na wystawach pod koniec XIX wieku. Dzisiaj York jest przede wszystkim rozpieszczonym towarzyszem i psem domowym.
Yorki to najpopularniejsze psy wśród Polaków, ale skąd tak naprawdę pochodzą, to mało kto wie. Przodkami Yorków prawdopodobnie są: maltańczyki, sky teriery, clydesdale teriery i dandie dinmont teriery.
Jak prawidłowo karmić yorka?
Zalecana dzienna porcja: 1/2 do 3/4 szklanki wysokiej jakości suchej karmy dziennie, podzielonej na dwa posiłki.
Uwaga: ilość spożywanej karmy przez dorosłego psa zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to indywidualne jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Niemal nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies z kanapowiec.
Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie. Im lepsza karma dla psów, tym dalej będzie ona zmierzać w kierunku pełnowartościowego odżywiania psa i tym mniej będziesz musiał wkładać do miski psa.
Uważaj, aby twój York nie przytył. Zwisający brzuszek nie jest komfortowym wyglądem dla tej eleganckiej rasy. 😉 Utrzymuj swojego Yorka w dobrej kondycji, odmierzając jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie przez cały czas. Jeśli nie masz pewności, czy ma nadwagę, zabierz go do weterynarza na kontrolę.
Najpierw możesz spojrzeć na niego. Powinieneś być w stanie zobaczyć talię. Następnie połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, palce rozłożone w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber, bez konieczności silnego naciskania. Jeśli nie możesz, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń.
Aby uzyskać więcej informacji na temat karmienia Yorkshire Terriera, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.