Jak się liczy wiek psa?

Jak liczymy wiek psa

Jak liczyć wiek psa?

Chcesz adoptować psa i nie wiesz ile ma lat? Istnieje kilka elementów, które pomagają w ustaleniu wieku psa. Dzięki poniższym wskazówkom dowiesz, czy zwierzak jest seniorem czy juniorem. W dokładnym ustaleniu ile lat ma pies na pewno pomoże weterynarz. 😊

Psi wiek a zęby

Pierwszym krokiem do ustalenia wieku psiaka może być sprawdzenie jego uzębienia. Dorosłe psy mają 42 zęby (22 w górnej i 20 w dolnej szczęce), szczeniaki 28. Pierwsze ząbki u psa wysuwają się około 3 miesiąca życia, a pomiędzy 5 a 7 miesiącem u szczeniaka następuje wymiana mleczaków na stałe ząbki.

Kolor, ilość i stan ogólny zębów mogą pomóc w ustaleniu wieku psa. Żółte i starte zęby mogą oznaczać, że pies jest już starszym zwierzakiem. Wypadające zęby mogą oznaczać, że jest on już nawet po 10 roku życia. Natomiast białe, ostre i zdrowe uzębienie oznacza, że jest świeże, a pies jest dość młody.

Psie lata a sierść i oczy

Zewnętrzny wygląd również może nam wiele powiedzieć o psim wieku. Starszy pies ma trochę mętne i zamglone oczka, a na jego ciele można znaleźć siwe włosy (pierwszy w kolejności siwieje pyszczek). Pierwsze siwe włosy mogą się pojawić już od 5 roku życia psa i od tego momentu będzie ich tylko przybywać. Około 10 roku życia psiak może być już całkowicie pokryty biało-szarym kolorem starości.

Wiek psów a aktywność fizyczna

Im starszy pies, tym mniej energii do zabawy, biegania i innych aktywności fizycznych. Młode psiaki na spacerze mogłyby obiec i obwąchać całe osiedle i to najlepiej 5 razy z rzędu, natomiast starszy czworonóg zatrzyma się na jednym okrążeniu i będzie chciał już wracać do domu, aby odpocząć. Seniorzy wśród psów potrzebują znacznie więcej czasu na sen i odpoczynek, niż energiczne juniorki.

Psie lata na ludzkie

Jeszcze do niedawna psi rodzice myśleli, że “ludzki” wiek ich pupila można łatwo obliczyć poprzez pomnożenie przez 7 jego rzeczywistego wieku. Jednak jest to trochę bardziej złożone, ponieważ istnieją różne rasy i wielkości psów i od tego zależy ich ludzki wiek. Poniżej zamieszczamy grafikę, z której można łatwo odczytać przeliczanie wieku psa na ludzkie lata. Pamiętajmy, że podane psie lata są w przybliżeniu, ponieważ bardzo ciężko jest podać uniwersalny przelicznik dla każdego psiaka.

Wiek psa tabela

Tabela: wiek psa w latach ludzkich – przelicznik

Pieski dojrzewają szybciej, niż ludzie, ale potem starzeją się dużo wolniej, niż my. Psiak dojrzewa do pełnej dorosłości w ciągu pierwszych dwóch lat i następnie jego „zegar epigenetyczny” zwalnia. Na długość życia psa wpływają między innymi takie czynniki jak: kondycja psa, zdrowie, waga lub rasa. Według badań mniejsze psiaki żyją dłużej, niż duże rasy. Najdłuższym życiem mogą nacieszyć się małe pieski Chihuahua, długość życia tej rasy może sięgnąć aż 20 lat! Natomiast najkrócej żyją dogi niemieckie, olbrzymy te niestety przeżywają średnio jedynie 6-7 lat. Jeżeli dajesz pupilowi dużo miłości, dbasz o niego, o jego dietę, aktywność i chodzicie regularnie do weterynarza to psiak na pewno będzie cieszył się długim życiem przy Twoim boku. 😊

Dodaj komentarz