Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Życie z psem – zdrowotne korzyści -
Życie z psem – zdrowotne korzyści

Życie z psem – zdrowotne korzyści

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Potrafi wysłuchać bez przerywania, udostępni łapę do wypłakania się, poprawi humor swoją niezwykle zabawną miną i zachęci do zabawy na świeżym powietrzu.

Naukowcy dowiedli, że obecność psów w naszym życiu ma pozytywny wpływ nie tylko na nasz lepszy nastrój, ale i wiele obszarów zdrowia psychicznego i fizycznego. Poniżej przedstawiamy kilka z tych korzyści:

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka zwierzęca, zoopsycholożka

Pies lepsza kondycja

Gdy za oknem zimny deszcz i zawierucha zapewne zdarza Ci się przeklinać fakt, że Twój psiak nie załatwia się do kuwety jak Mruczek sąsiadki. Pamiętaj, że każdy medal ma dwie strony. 😉 Wyprowadzanie psa na spacer sprzyja zdrowiu. Ruch i aktywność fizyczna, czyli spacer z psem obniża ciśnienie krwi, wspomaga układ odpornościowy. 

Wiele badań naukowych donosi, że u właścicieli psów ryzyko zawału serca, udaru, cukrzycy, a nawet niektórych nowotworów jest znacząco mniejsze, niż u człowieka bez psa.  

Poprawa kondycji psychicznej

Radość, zmniejszający się poziom stresu i napięcia, ból głowy odpuszcza, a myśli są spokojne i czujesz rozluźnienie. Nie, to nie reklama nowego leku na uspokojenie. 😉 To skutki przebywania z psem.

Pies pobudza do działania i uaktywnia, przy nim uczucie samotności odchodzi daleko w niepamięć, a pozytywne spojrzenie na świat staje się całkiem naturalne. W końcu „z kim się zadajesz, takim się stajesz”, a przebywanie w towarzystwie tak wesołych stworzeń, jakimi są psy, na pewno dostarczy do Twojego życia wiele uśmiechu.  

Życie z psem – zdrowotne korzyści

Pies a poznanie kogoś nowego

Psy dostarczają również fantastycznych korzyści społecznych. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że ktoś zacznie z Tobą rozmowę, gdy będziesz na spacerze z psem, niż na samotnej przechadzce. Ze zwykłego zainteresowania pieskiem może się wywiązać ciekawa rozmowa z przypadkowym przechodniem, a może nawet skończyć się to wspaniałą przyjaźnią. 🙂

Bliżej natury z psem

„Nie ma to jak wybieganie się w lesie” pomyślał każdy pies chodząc kolejny dzień chodnikiem wokół miejsca zamieszkania. Oczywiste jest, że lepszym spacerem dla psa będzie ten na łonie natury, niż w centrum miasta, dlatego opiekunowie psów często wybierają się na spacer do lasu, parku czy na łąkę. Kontakt z naturą pomaga zresetować umysł, oczyścić ze zmartwień i naładować do pełna świeżą i dobrą energią.

Psy a rozwój dziecka

Małe dzieci, które mają kontakt z psami, szybko uczą się jak czerpać satysfakcję z opieki nad drugą istotą, z powodzeniem rozwijają empatię i odpowiedzialność. Niemowlęta nawet szybciej zaczynają raczkować w obecności czworonożnego przyjaciel. Może przez to, że próbują naśladować pieska? 😉 Ponadto u dzieci wychowujących się w obecności futrzaka, zmniejsza się ryzyko alergii na zwierzęta w przyszłości.

Przeczytaj również ➡️ Jaki pies dla alergika?
Życie z psem – zdrowotne korzyści

Pies same plusy 🙂

Jeśli nie posiadasz pieska, a Twoja sytuacja zawodowa lub życiowa nie pozwala Ci na adopcję czworonoga – zostań opiekunem dla zwierząt. 🙂 Nawet pół godziny dziennie z psem uwalnia w ciele endorfiny, czyli hormony szczęścia i uruchamia wyżej wymienione korzyści płynące z kontaktu ze zwierzakiem. Samo przebywanie z psem oddziałuje terapeutycznie.

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.

Przeczytaj nasze inne artykuły o psach:

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *