Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Jak głaskać kota? -
jak-glaskac-kota

Jak głaskać kota?

Domowe koty potrzebują kontaktu fizycznego ze swoim opiekunem, by prawidłowo rozwijać się emocjonalnie i społecznie. Koty uwielbiają być głaskane, ale… wtedy kiedy one tego chcą 😉 Zwierzaki mają swoje własne upodobania i każdy dobry opiekun powinien je uszanować. Sprawdź więcej informacji o tym, jak głaskać kota, aby był szczęśliwy?

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Behawiorystka zwierzęca

Dlaczego kot lubi głaskanie?

Przede wszystkim sprawia mu to po prostu przyjemność i czuje się kochany. Na skórze kota znajduje się wiele komórek czuciowych, które pobudzone dotykiem, przekazują sygnał do sfery w mózgu odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. Do tego dotyk ludzkiej ręki kojarzy się kotu z okresem dzieciństwa, kiedy to jego mama wylizywała mu futro w celu higienicznym. Czynność ta była bardzo intymna i zacieśniała więzy pomiędzy kotem a jego matką. W związku z tym, gdy teraz głaskamy Mruczka czuje się on bezpiecznie i miło – tak jak u mamy 🙂

Jak głaskać kota?

Przed rozpoczęciem głaskania, zejdź do poziomu kota, powoli wyciągnij w kierunku kota zaciśniętą pięść i wystawiony jeden palec. Daj kotu swoją dłoń do powąchania, jest to gest przywitania. Wtedy dowiesz się też, czy kot da Ci się pogłaskać, czy jednak będzie wolał iść w inną stronę. Kota głaszcz zawsze z włosem, nigdy pod włos. Gdy głaskasz pod włos, jego sierść zaczyna się elektryzować i głaskanie staje się bardzo nieprzyjemne dla kota. Podstawową zasadą w głaskaniu kota jest – głaszcz tylko wtedy, gdy kot ma na to ochotę.

Jak rozpoznać kiedy kot chce być głaskany?

Po prostu przyjdzie sam do Ciebie i zacznie się „przymilać” 😉 Głaszcz kota powoli i pieszczotliwie, Mruczki najbardziej lubią być głaskane po główce i policzkach, za uszami lub pod brodą. Od głowy przesuwaj dłoń po całym grzbiecie, możesz dodać do tego paznokcie, żeby kot poczuł delikatne drapanie. Niektóre koty lubią energiczne klepanie przy nasadzie ogona.

Jak głaskać kota? Dlaczego kot lubi głaskanie? opieka nad kotem pethomer karmienie kota trójmiasto warszawa kraków wrocław petsiter dla kota

Jak nie głaskać kota?

Nie głaszcz kota z zaskoczenia, może się on wtedy przestraszyć, a zaufanie do Ciebie zostanie naruszone. Koty zazwyczaj nie lubią, gdy się je przytula, całuje i podnosi, czują się wtedy bardzo niekomfortowo i nie są w stanie czerpać przyjemności z pieszczot. Pamiętaj, że koci brzuch jest jego najbardziej wrażliwym miejscem i musisz „zapracować”, aby móc to miejsce dotykać. 😉 Kot odsłoni swój brzuch dopiero, gdy będzie czuł się w 100% bezpiecznie w Twoim towarzystwie.

Po czym poznać, że kot ma dosyć głaskania?

Przestań głaskać kota, gdy zwierzak zaczyna się wiercić i odchodzić, przestaje mruczeć, nerwowo macha ogonem lub zaczyna miauczeć (lub syczeć w skrajnym przypadku). Gdy zauważysz, że kot siedząc obok Ciebie lub na Twoich kolanach zaczyna ruszać końcówką ogona to oznacza, że już wystarczy tych pieszczot 😉 Obserwuj kota i ucz się jego komunikatów, Mruczek będzie Ci bardzo wdzięczny i w efekcie częściej będzie przychodził do Ciebie na głaskanie.

Przeczytaj nasze inne artykuły:

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt​,​ przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *