Dlaczego kot wchodzi za Tobą do łazienki?

Dlaczego kot wchodzi ze mną do łazienki?

Koci rodzice często zastanawiają się, dlaczego kot chodzi za nimi krok w krok i pojawia się wszędzie tam, gdzie oni? Futrzaści przyjaciele uwielbiają śledzić poczynania swoich opiekunów a szczególnie upodobały sobie wchodzenie za nami do toalety. 😉 

Jako koci rodzic prawdopodobnie bardzo dobrze znasz to z własnego doświadczenia – idziesz do łazienki, a Twój kot chce wejść do niej razem z Tobą. Jeśli zamkniesz przed nim pomieszczenie będzie dawał głośny upust swojemu niezadowoleniu miaucząc, drapiąc oraz wciskając łapy pod drzwi. Kot będzie warował pod drzwiami, aż wpuścisz go do środka lub wyjdziesz. Choć istnieją różne teorie na wyjaśnienie tego zjawiska, to kot i łazienka pozostają jedną z największych tajemnic kocio-ludzkiego świata. 😉

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Aleksandra Kajdanek

Behawiorystka kotów, zoopsycholożka


Dlaczego kot wchodzi ze mna do łazienki?

Bo po prostu Cię kocha! Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego kot ciągle za mną chodzi? To prawdopodobnie trafił Ci się kitek, który lubi towarzystwo i potrzebuje bliskości. Jeśli wracasz z pracy i pierwszym Twoim ruchem jest wejście do łazienki, a kot maszeruje tam razem z Tobą to oznacza to nic innego, tylko to, że Twój zwierzak chce z Tobą pobyć i nacieszyć się Twoją obecnością. Większość kotów ciężko znosić samotność i w ten sposób chcą nadrobić czas, gdy zostają same.

Bo musi wiedzieć wszystko! Kot to także bardzo ciekawy i terytorialny zwierzak. W związku z tym, gdy zamkniesz się w łazience (lub w każdym innym pokoju) i nie wpuścisz tam Mruczka – nie będzie dawało mu spokoju i za wszelką cenę będzie chciał się dowiedzieć, co robisz w łazience i dlaczego on nie może tam wejść. Koty lubią wiedzieć wszystko i mieć kontrolę nad swoim terytorium, dlatego nawet jeżeli nie robisz nic ciekawego w łazience lub w jakimkolwiek innym pomieszczeniu, ale zamkniesz za sobą drzwi to kot nie ma możliwości skontrolowania sytuacji. 😉 

Kot z lękiem separacyjnym?

Lęk separacyjny u kota  może objawiać się zachowaniem takim jak chodzenie i nieustanne miauczenie podczas nieobecności opiekuna oraz wymuszaniem uwagi po jego powrocie. Gdy podejrzewasz u kota lęk separacyjny, możesz umówić się z behawiorystą, aby pomóc zwierzakowi i uwolnić go od lęku. Warto się też zastanowić się, jak ulżyć w samotności swojemu zwierzakowi, który zostaje na długie godziny zupełnie bez nikogo. Chcesz rozwiązać ten problem, ale nie możesz pojawiać się w domu częściej? Znajdź opiekuna dla kota na www.pethomer.com. Opiekun dla kota z pethomer może zajmować się zwierzakiem podczas Twojej nieobecności. Platforma gromadzi godnych zaufania opiekunów, którzy chętnie pomogą ci w opiece nad kotem lub psem. 

Dlaczego kot wchodzi za Tobą do łazienki?

Potrzebujesz pomocy w karmieniu kota, ale nie masz czasu podać mu posiłku ze względu na swoje zajęcia? Wypróbuj szybkie karmienie pethomer. Opiekun przyjdzie do Twojego kota nakarmi go oraz pobawi się z nim by umilić mu czas spędzony samotnie. 

…a dlaczego koty wchodzą do wanny?

Ciekawość kotów nie zna granic 😉 Mruczki będą chciały poznać każdy zakamarek Twojego domu wchodząc na praktycznie każdy możliwy mebel. Ponadto koty szczególnie upodobały sobie legowiska o gładkiej powierzchni, dostosowujące się do ich kształtów – nic dziwnego, że ich obiektem zainteresowania są wanna oraz umywalka. W tych meblach może ich również fascynować płynąca woda, na którą będą próbowały zapolować. Sprytny kot kojarzy ruch wody jako ruch potencjalnej ofiary i będzie próbował się z nią bawić. 

Przeczytaj również ➡️ Dlaczego koty lubią kartony?
Dlaczego kot wchodzi za Tobą do łazienki?

Dlaczego koty piją wodę z kranu?

Źródło czystej wody. Można powiedzieć, że koty mają “bzika” na punkcie czystości, dlatego mogą preferować pić wodę prosto z kranu w umywalce lub wannie, zamiast tej, która stoi w ich misce. Woda prosto z kranu nie ma w sobie kurzu i jest w formie płynącej, co może się zwierzakom kojarzyć z naturalnym źródełkiem wody pitnej.

Dlaczego kot wchodzi za Tobą do łazienki?

Jak koty okazują miłość?

Koty, w porównaniu do psów, nie są aż tak wylewne w okazywaniu swoich uczuć. Koty okazują emocje poprzez subtelne komunikaty.  Jednym z najważniejszych jest powolne zamykanie oczu, gdy spogląda na swojego opiekuna. Jest to oznaka zrelaksowania i zaufania. Innymi sposobami na okazanie miłości przez kota jest ocieranie się o opiekuna oraz lekkie uderzanie go czółkiem na powitanie. 

Dlaczego kot wybiera ulubionego opiekuna?

Czasem zdarza się, że kot przywiązuje się tylko do jednego domownika. Mruczki są doskonałymi obserwatorami, które śledzą każde poczynania swoich właścicieli i szybko wyciągają wnioski z ich zachowań. Kot na tej podstawie wybiera osobę, która odpowiada mu najbardziej oraz obdarza ją największym zaufaniem. Jakich ludzi lubią koty? Szukając stabilności koty najbardziej lubią osoby spokojne, zrównoważone i przewidywalne w zachowaniu. Do takich ludzi będą najbardziej przywiązane oraz będą okazywać im najwięcej uczuć.

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Aleksandra Kajdanek

Behawiorystka kotów i zoopsycholożka. Specjalizuje się w zoopsychologii oraz behawiorystyce kotów. Posiada licencję Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii i cały czas się doszkala.

Powiązane artykuły 🐕

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *