Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the updraftplus domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/html/pethomer.com/public_html/b/wp-includes/functions.php on line 6114
Zanim kupisz Shih Tzu - opis, charakter, cena -
Shih Tzu - opis, charakter, cena

Zanim kupisz Shih Tzu - opis, charakter, cena

Shih tzu to jedna z dobrze znanych i popularnych ras psów. Psy są małe, niezależne, wesołe oraz bardzo przyjazne. Natomiast, jak każda rasa, ma swoją specyfikę i wymagania, o których warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na adopcję tego pieska.

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Behawiorystka zwierzęca

Shih tzu – podstawowe informacje

Jakiej wielkości jest rasa shih tzu? Jest to mały piesek ważący około 4 do 8 kilogramów o wzroście około 27 cm. Zazwyczaj samiczki są mniejsze od samców. Długość życia shih tzu wynosi od 10 do nawet 16 lat. Ich sierść jest piękna, może być lekko falista lub zupełnie prosta.

Nazwa psa pochodzi z języka chińskiego i oznacza „lwi pies”, co pięknie współgra z charakterem tego czworonoga. Są to bowiem istoty inteligentne oraz urokliwe. Lubią się bawić i biegać. Są towarzyskie i lubią ludzi. Przez swoją bezgraniczną ufność nie nadają się na psy stróżujące, to raczej typ psa rodzinnego. Są bystre, szybko się uczą, ale należy przygotować sobie sporą ilość cierpliwości przed treningiem – są to bowiem psy z natury niezależne, lubią stawiać na swoim. Praktycznie nie mają instynktu łowcy.

Przeczytaj również, ile powinien jeść Shih tzu?

Zalety Shih Tzu

Jak już zostało wyżej wspomniane są to pieski bystre, wesołe, lubiące się bawić, dlatego też na pewno bez problemu porozumieją się z dziećmi. Lubią się przytulać, choć jak każde stworzonko potrzebują czasem chwili wytchnienia i czasu dla siebie. 

Czy są głośne? Nie, z natury są to psy spokojne, aczkolwiek należy pamiętać, że jeżeli chcemy przygarnąć czworonoga do mieszkania to zawsze na początku należy go przyzwyczaić do tego, że czasem zostanie w domu sam. Jeżeli dasz mu czas to na pewno sobie poradzi – w końcu niezależność to jego drugie imię. 

Shih Tzu - opis, charakter, cena

Choroby Shih tzu

  • Niedoczynność nadnerczy – nieleczona prowadzi do upośledzenia pracy nerek. 
  • Choroby oczu, między innymi niedrożne kanaliki łzowe.
  • Zwyrodnienia stawów – shih tzu to typ jamnikowaty, a to oznacza, że ma stosunkowo krótkie nóżki do wydłużonego tułowia. Powoduje to nacisk na stawy i może prowadzić do kontuzji.
  • Choroby serca, na przykład niedorozwój zastawek.
  • Udar cieplny – ryzyko występuje przy psach o krótkich pyskach, takich jak rasa Shih tzu.
  • Zwężenie nozdrzy – wada genetyczna. Szczeniaczek z taką wadą nie umie oddychać przez nos. Konieczne jest karmienie go sondą i utrzymanie w cieple. Po 2 tygodniach zagrożenie mija, a właściwy kształt nosa formuje się w ciągu kilku miesięcy. Niestety taki piesek będzie miał trudności z oddechem do końca życia.

Przeszliśmy już przez podstawowe informacje na temat tych czworonogów. Ile zatem kosztuje szczeniak Shih Tzu i czy istnieje również możliwość adopcji?

Shih Tzu - opis, charakter, cena

Pielęgnacja Shih Tzu

Każde zwierzę niezależnie gatunku czy płci wymaga odpowiedniej, dostosowanej do jego potrzeb pielęgnacji. Szczególnie wymagające są pupile posiadający długi włos. Właśnie do takiej grupy należy rasa shih tzu.

Długa sierść tych psów jest efektowną ozdobą, a także zapewnia pupilom komfort w upalną i chłodną pogodę. Długa sierść shih tzu chroni skórę przed różnymi uszkodzeniami. Stanowi ona istotny element psiego organizmu, o który powinniśmy się regularnie troszczyć.

Jeśli chcesz dowiedzieć się najważniejszych informacji o pielęgnacji rasy shih tzu, czytaj dalej. 🙂

Shih tzu mają włosy czy sierść?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy shih tzu ma sierść, czy włosy. W wielu kręgach powielany jest mit, jakoby psy te posiadały naturalny włos, zbliżony budową czy typem do ludzkiego. Nie jest to jednak prawdą.

Tak jak inni przedstawiciele swojego gatunku, psy rasy shih tzu posiadają odmianę włosa nazywaną sierścią. Każda rasa ma nieco inną szatę, jednak niezależnie od niej, wszystkie posiadają sierść.

Mit włosa ma związek z inną, również błędną teorią na temat tej rasy — mianowicie, że shih tzu nie uczula właśnie ze względu na pokrycie ciała włosami zamiast sierścią. Podstawowym błędem w tym przekonaniu jest stwierdzenie, że uczula nas sama sierść. W rzeczywistości budowa włosa psa nie wpływa na alergię. Źródłem uczulenia są wszelkiego rodzaju wydzieliny produkowane przez pupila, jak ślina czy łój skórny. 

W zależności od rasy, a nawet konkretnego jej przedstawiciela, możemy różnie reagować na produkowane przez niego wydzieliny. Żaden pies nie jest hipoalergiczny. W przypadku shih tzu uczulenia występują rzadziej, jednak nie ma to bezpośredniego związku z ich sierścią.

pielęgnacja shih tzu

Jak dbać o sierść shih tzu?

Sierść rasy Shih Tzu jest nie tylko długa, ale również stosunkowo szybko rośnie. Opadający typ włosa wykazuje również skłonność do kołtunienia się, dlatego wymaga on codziennej pielęgnacji.

Aby zadbać o okrywę pupila, najpierw trzeba określić, w jakim wieku shih tzu ma docelową sierść. Następuje to około 8 miesiąca życia pupila. Szczenięcy włos jest delikatniejszy, dlatego do jego pielęgnacji najlepiej stosować specjalne naturalne szampony dla szczeniąt. Dla dorosłego pupila warto kupić nie tylko dedykowany rasie szampon, ale również odżywkę oraz silk ułatwiający rozczesywanie długiego włosa.

Czesanie shih tzu jest dość czasochłonne. Z tego powodu część psich rodziców decyduje się na strzyżenie swojego pupila. Rasę shih tzu można strzyc, ale trzeba zwracać uwagę na to, aby nie przycinać sierści zbyt krótko.

Chcą ułatwić sobie pielęgnację psiaka i wyeliminować  “czesany element opieki” można zwierzakowi niestety zaszkodzić. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że sierść stanowi naturalną ochronę dla naszego psiego przyjaciela i pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Przycinanie jej “na jerzyka” może skutkować podrażnieniami skóry, bądź oparzeniami podczas upalnych dni. U niektórych psów można również zaobserwować problem z wrastaniem włosów.

Dla zdrowia pupila lepiej umawiać częstsze wizyty u psiego fryzjera, ale pozostawiać włos trochę dłuższy. Nie zniweluje to konieczności regularnego czesania, ale zapobiega odczuwaniu dyskomfortu przez psa. A co ile można strzyc shih tzu? To jak często sierść będzie skracana zależy od indywidualnych preferencji. Gdy włos ponownie zacznie stanowić utrudnienie w pielęgnacji, można udać się na kolejną wizytę u psiego fryzjera. Najczęściej jest to okres około dwóch miesięcy.

Jaka szczotka dla shih tzu?

Do pielęgnacji sierści shih tzu najlepiej posiadać kilka rodzajów akcesoriów. Najbardziej podstawowym ze wszystkich jest szczotka dla psa. Taka z długimi igłami będzie idealna do rozczesywania mokrej sierści pupila.

Do suchego włosa shih tzu dobrym wyborem jest miękka pudlówka, która pomoże porządnie wyczesać sierść pupila. Z kolei, kiedy shih tzu zmienia sierść sezonowo, dobrze jest mieć również  szczotkę z nylonowymi pinami oraz włosiem pomiędzy nimi.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy shih tzu się trymuje? Taki zabieg nie jest wskazany, ponieważ łatwo uszkodzić skórę tych psów, a sama budowa ich włosa nie sprzyja trymowaniu.

Warto wiedzieć, że u shih tzu nie ma mocno widocznego momentu sezonowej wymiany okrywy włosowej. Również, jeśli myślimy o okresie, w jakim szczeniak shih tzu dostaje właściwą sierść, linienie psa nie jest nadmiernie uciążliwe. Samo regularne szczotkowanie w zupełności wystarczy.

Shih tzu - pielęgnacja oczu

Opiekując się pupilem trzeba wiedzieć nie tylko jak pielęgnować jego sierść, ale również to jak dbać o pyszczek shih tzu. Psy tej rasy mają dość obfity wypływ z oczu. Z tego względu należy je regularnie przecierać, szczególnie jeżeli zależy nam na braku przebarwień na sierści pyszczka. Do wycierania oczu wystarczy gazik lub wacik nasączony letnią wodą. Na rynku dostępnych jest również wiele preparatów do przemywania oczu, które zapobiegają przebarwieniom. Zabieg czyszczenia oczu powinno się wykonywać raz dziennie.

Warto też wiedzieć, że nie powinno się przycinać zbyt krótko sierści pod oczami. Niektórym może mylnie wydawać się, że w ten sposób psu jest wygodniej. Nic bardziej mylnego. Odrastająca sierść jest początkowo stercząca i twarda, wskutek czego wchodzi do oczu, podrażnia je i powoduje dyskomfort.

Ile kosztuje szczeniak Shih Tzu?

Ceny małego pieska mogą wahać się w zależności od hodowli. Bardzo ważne jest, aby wybrać dobrą hodowlę, która na celu ma podtrzymanie wyjątkowych cech rasy i rozmnażanie zdrowych psów. Nie powinniśmy oszczędzać na dobrym hodowcy. W cenę szczeniaczka wchodzi między innymi weterynarz, opieka, karma. Dlatego też cena waha się od 1500 do 2000 złotych.

Shih Tzu - opis, charakter, cena

Adopcje Shih Tzu

W schroniskach i fundacjach znajduje się obecnie mnóstwo zwierząt czekających na dom. Wśród nich mogą być także psy w typie rasy Shih tzu, a czasem zdarzają się nawet czysto rasowe psy. Psy tej rasy posiada obecnie m.in. Fundacja pod Psim Aniołem. Jeśli zależy Ci na adopcji to jak najbardziej warto zajrzeć także do lokalnego schroniska.

Shih Tzu sam w domu

Wiedząc, jak wiele pracy wymaga pielęgnacja sierści shih tzu, znając ogólne potrzeby psa i jego charakter, nietrudno wpaść w panikę, myśląc o pozostawieniu go samego w domu. Nie ma się jednak czego obawiać, pod warunkiem że zwierzak został odpowiednio do tego przygotowany. Naukę pozostawania samemu w domu warto zaczynać jak najwcześniej. W pierwszym etapie należy zostawiać zwierzaka samego w pokoju na kilka minut i stopniowo ten czas wydłużać, za każdym razem nagradzając pupila, gdy ten grzecznie czekał.

Aby zwierzak nie nudził się sam w domu, warto zostawić mu jego ulubione zabawki. Dobrze sprawdzają się gryzaki lub kong’i wypełnione ulubionymi przysmakami. Oczywiście przed  wyjściem z domu należy wyprowadzić pupila na spacer, wyczesać go dokładnie, a także przygotować mu miski z jedzeniem oraz świeżą wodą.

Jeśli zwierzak dość źle znosi samotność, warto poprosić kogoś bliskiego, aby przyszedł pod nieobecność i zajął się zwierzakiem, np. wyprowadzając go na spacer. Jeśli nikt znajomy lub z rodziny nie jest w stanie pomóc, warto rozważyć poszukanie zawodowego petsittera, który profesjonalnie zajmuje się m.in. dzienną opieką nad psami oraz ich wyprowadzaniem na spacery.

Shih Tzu - opis, charakter, cena

Podsumowując…

Czy warto kupić psa shih tzu? Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań – czy charakter tego psa jest tym, czego szukam? Czy jestem w stanie poświęcić mu czas i cierpliwość na trening? Czy mogę pozwolić sobie finansowo na zakup szczeniaczka z certyfikowanej hodowli, czy może jeszcze trochę poczekam? Trzeba też pamiętać o ryzyku wystąpienia chorób, ale warto tutaj zaznaczyć, że każda rasa, każdy pies w pewnym momencie życia może mieć problemy zdrowotne, a regularne wizyty u weterynarza wyeliminują wiele potencjalnych schorzeń.

Powiązane artykuły 🐕

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt​,​ przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.

Źródła:

  • formapupila.pl
  • washdog.pl
  • johndog.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

2 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *