pies - artykuł o odrobaczaniu

Co ile odrobaczać psa?

Odrobaczanie psa jest niezwykle ważnym zadaniem, o którym żaden rodzic nie powinien zapominać. Warto pamiętać, że problemem są zarówno robaki u czworonoga, jak i potencjalne choroby, które mogą one wywołać. Niestety są to sprawy występujące u czworonogów dość często, a endopasożyty (pasożyty zewnętrzne) mogą znaleźć się w narządach wewnętrznych na wiele rozmaitych sposobów. Pupil nie ma z ich obecności żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie. Właśnie dlatego na ich pojawienie się trzeba reagować błyskawicznie. 

Po czym poznać, że pies ma robaki?

Najczęściej psy zarażają się pasożytami drogą pokarmową. Ich jaja mogą znajdować się w wodzie czy ziemi. Pupil zarazić się nimi może też jedząc odpady czy małe gryzonie. Najbardziej narażony jest na atak ze strony: 

  • tasiemca, 
  • pierwotniaka jelitowego, 
  • glisty.

Odrobaczanie psa – objawy

W przypadku zakażenia każdym z trzech wymienionych pasożytów objawy są do siebie zbliżone. Dotyczą przede wszystkim przewodu pokarmowego, więc najbardziej charakterystyczne jest wystąpienie: 

  • wymiotów, 
  • biegunki. 

Wysoka częstotliwość powtarzania się tych zdarzeń powinna zmotywować psiego rodzica do wizyty u specjalisty. Jeśli choroba się rozwinie, larwy (lub nawet dorosłe osobniki pasożytów) będzie można zauważyć w zwracanej treści pokarmowej czy odchodach. Ponadto pojawienie się tzw. robaków może wywołać szereg innych, mniej popularnych dolegliwości, np.: 

  • kaszel, 
  • nadpobudliwość, 
  • wzdęcia, 
  • saneczkowanie, 
  • spadek masy ciała, 
  • niepokój, 
  • drgawki, 
  • apatię.

Zdarzają się także zakażenia przebiegające bezobjawowo aż do czasu zaawansowanego stanu. 

Czy odrobaczanie psa jest konieczne?

Odrobaczanie czworonoga jest konieczne i każdy psi rodzic tego obowiązku powinien dopilnować. Wykonuje się je często systematycznie, nawet jeśli czworonóg nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. To pozwala na usunięcie potencjalnego zakażenia, o które nietrudno w przypadku psów wyprowadzanych na spacery. 

Odrobaczanie szczeniaka – kalendarz

Szczególnie narażone na robaki są szczenięta. Pierwsze odrobaczanie należy wykonać w ich przypadku już w 14. dniu życia. Dzięki temu nie będą miały problemów neurologicznych i immunologicznych. 

Jak dalej przebiega odrobaczanie szczeniaka? Kalendarz zakłada podanie drugiej dawki dwa tygodnie później. Trzecia przyjmowana jest 10 dni przed pierwszym szczepieniem, a czwarta między 12. a 16. tygodniem życia czworonoga. 

Co istotne, kontakt z jajami pasożytów mogą mieć nawet szczenięta jeszcze nienarodzone. Zakażona matka może mieć je w swojej krwi. Zdarzają się przypadki potwierdzające, że przez łożysko pasożyty dostawały się do organizmu płodów i przychodziły na świat wraz z nimi. Właśnie dlatego tak ważne jest pilnowanie terminów odrobaczeń dla najmłodszych milusińskich. 

pies - artykuł o odrobaczaniu

Jak działa tabletka na odrobaczanie psa?

Preparaty zwalczające pasożyty mogą przybierać różne formy, np. past czy zawiesin. Popularnością cieszą się również tabletki na odrobaczanie psa. Niezależnie od formy, każde lekarstwo powinno być dobrane do konkretnego pupila. Zalecane jest 

w tej kwestii skonsultowanie się z weterynarzem. Poleci on środek o odpowiedniej dawce i stężeniu. 

Środki na odrobaczanie zawierają wiele substancji czynnych. Ich działanie skupia się zwykle wokół dwóch metod: 

  • porażania systemu nerwowo-mięśniowego pasożytów; 
  • zakłócania przemiany materii robaków. 

Są to silne środki, dlatego nie należy podawać ich bez konsultacji z weterynarzem. W innym przypadku mogą nawet zaszkodzić czworonogowi. 

 

Reakcja psa po odrobaczaniu

Zwykle psy nie miewają poważnych, niepokojących objawów po przyjęciu preparatu przeciwko robakom. Wszystko zależy natomiast od tego, w jakim stanie był ich organizm. Czasem poziom zarobaczenia bywa tak duży, że występują: 

  • bóle brzucha, 
  • nudności, 
  • wymioty. 

Jeśli ilość robaków była bardzo duża, mogą po obumarciu wytwarzać dużą ilość szkodliwych gazów. Czasem dojść może nawet do zatkania układu pokarmowego psa. Po dostrzeżeniu niepokojącego zachowania pupila wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem. 

pies - artykuł o odrobaczaniu

Odrobaczanie psa – koszt

Ile kosztuje odrobaczanie psa? Koszt takiego zabiegu nie jest wysoki, a cała procedura trwa krótką chwilę. Podanie jednej porcji leku przez weterynarza najczęściej kosztuje 20-40 zł. Można zrobić to też samodzielnie w domu, zakup lekarstwa i jego dawkowanie natomiast należy skonsultować ze specjalistą. 

Jak często powinno się odrobaczać?

Odrobaczanie psa należy wykonywać na ok. tydzień przed każdym szczepieniem ochronnym. Ponadto dorosłe osobniki powinno się poddawać temu zabiegowi średnio co ok. 3 miesiące w przypadku czworonogów żyjących w warunkach mieszkaniowych. Związane jest to z niską częstotliwością ich przebywania z innymi, obcymi psami czy zwierzętami. Dorosłe czworonogi żyjące w warunkach podwórkowych lub ogrodowych mogą przechodzić zabieg nawet co 1-2 miesiące. Są bowiem bardziej narażone na potencjalne zarażenie. 

Co jakiś czas zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych badań kału psa. Tabletki i standardowe preparaty niszczą większość popularnych robaków. Warto natomiast od czasu do czasu upewnić się, że organizmu czworonoga na pewno nie zaatakował żaden mniej znany pasożyt, odporny na standardowe środki.  

pies - artykuł o odrobaczaniu
👉 Kup obrożę na kleszcze na store.pethomer.com 

Jak długo trwa odrobaczanie?

Walka z robakami to niestety proces, który trwa praktycznie przez całe życie pupila. Żadne tabletki na odrobaczanie czy inne preparaty nie sprawią, że pasożyty już nigdy nie powrócą. Ich rolą jest jedynie uporanie się z tymi, które w danym momencie znajdują się w organizmie. Zaczynają działać od razu i błyskawicznie eliminują niechcianych gości. Już następnego dnia natomiast może dojść do złapania nowego „problemu”. 

Dlaczego trzeba odrobaczyć psa przed szczepieniem?

Czy można szczepić psa po odrobaczaniu? Zdecydowanie tak. Można nawet powiedzieć, że taka kolejność jest wskazana. Czworonóg na szczepieniu powinien pojawić się bez robaków oraz innych pasożytów – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Poleca się, by był w jak najlepszej kondycji zdrowotnej. Nawet kąpiele obniżają psią odporność, na dwa tygodnie przed zabiegiem lepiej jest więc ich unikać. 

Dlaczego to takie ważne? Do organizmu pupila będą wprowadzane antygeny obecne w zastrzyku. Lepiej zniesie ich obecność, jeśli będzie w pełni sił. Kluczem natomiast jest to, by odrobaczanie miało miejsce w odpowiednim odstępie czasu od podania szczepionki. 

pies - artykuł o odrobaczaniu

Ile dni po odrobaczeniu można szczepić psa?

Przyjmuje się, że preparat na odrobaczenie powinien zostać podany na ok. tydzień przed planowanym szczepieniem. Istotna jest w tym przypadku szczególnie uważna obserwacja, czy nie doszło do infekcji. Przed podaniem szczepionki weterynarz powinien też zbadać czworonoga. 

Jak odrobaczyć psa przed szczepieniem? Wszystko odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku każdego innego zabiegu odrobaczania. Pies dostaje standardowe lekarstwo przepisane przez weterynarza. Wskazane jest, aby był to specjalista, który podejmie się również później wykonania szczepienia. Nie jest to natomiast warunek konieczny. 

Powiązane artykuły 🐕

Źródła:

  • stoppasozytom.pl
  • zwierzaki.pl
  • josera.pl
  • husse.pl
  • animal-center.pl
  • keko.pl
  • fiprex.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *