Co mogą jeść psy?
Prawidłowe i zdrowe odżywianie gra kluczową rolę, zarówno w życiu pieska, jak i jego opiekuna. Jedzenie, jakie spożywa Twój pies jest ściśle związane z jego samopoczuciem, zachowaniem i ogólnym zdrowiem. Im lepsze jakościowo jedzenie, tym lepsza witalność i dłuższe życie psa! Poniżej znajdziesz informacje o tym, co właściwie mogą jeść psy? Czy można dawać im owoce i jeśli tak to jakie? Oraz dlaczego jedzenie czekolady przez psa jest dla niego szkodliwe?
Co mogą jeść psy?
Aby pies prawidłowo rósł, a następnie zachował zdrowie i wspaniałą kondycję, należy zadbać o to, aby w jego misce znalazła się karma, która dostarczy mu odpowiedni ilości białek, minerałów, witamin i węglowodanów. Niestety nie da się jednoznacznie określić, co mogą jeść psy. Ponieważ jest to zbyt ogólne podejście. Każdy psiak jest inny, niektóre są alergikami, niektóre jedzą mniej, inne więcej. Można za to stwierdzić, co powinny jeść psy i ile. Przede wszystkim w żywieniu psów należy zachować równowagę. Zawsze należy pamiętać o karmieniu psów o tej samej porze. Karma powinna mieć wysoką zawartość mięsa, warzywa, oleje roślinne i prebiotyki. W składzie karmy należy unikać zbóż, soi i sztucznych barwników. Psy powinny być karmione 2 lub 3 razy dziennie, a porcje nieobfite oraz dopasowane do wielkości i jego aktywności fizycznej.
Jakie owoce mogą jeść psy?
Psy uwielbiają jeść owoce. Niestety niektóre mogą okazać się trujące dla Twojego zwierzaka. Sprawdź, które owoce może jeść Twój pies, a które mogą mu zaszkodzić.
Owoce i warzywa, których nie może jeść Twój pies:
Jabłko – pestki zawierają cyjanek, jest on w dość małych ilościach, człowiek poradzi sobie z odfiltrowaniem tego, natomiast pies może się otruć. Jeżeli chcesz dać psu jabłko starannie pokrój mu na kawałki i pozbądź się ogryzka. Dotyczy to również wszelkich innych owoców pestkowych, czyli: śliwki, morele, brzoskwinie, czereśnie itp.
Winogrona – są dla psa wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ wywołują niewydolność nerek z bezmoczem.
Cytrusy – cytrusy mogą wywoływać u zwierzaka silny ból brzucha, spowodowany zwiększonym wydzielaniem kwasów żołądkowych.
Ponadto psy nie powinny jeść jeszcze: czosnku, cebuli, pora, awokado, niedojrzałych pomidorów, szpinaku, rabarbaru, surowych ziemniaków.
Owoce i warzywa, które mogą jeść psy:
Arbuz – niskokaloryczna i pełna witamin przekąska, która wspaniale orzeźwi zarówno Ciebie, jak i Twojego pupila.
Jagody – maksymalnie zdrowa przekąska, która zawiera przeciwutleniacze. Jeżeli masz małego psiaka warto przekroić jagody na pół, aby psiak się nimi nie udławił.
Marchewka – to jedno z najbardziej lubianych warzyw wśród psów, ponieważ jej kształt przypomina trochę kość, do tego jest twarda, więc idealnie nadaje się do gryzienia i dbania o higienę zębów. Jeżeli jednak Twój pies jest delikatny i nie przepada za chrupiącą marchwią, możesz mu ją podgotować. Oczywiście bez żadnych dodatków.
Dodatkowo psy mogą jeść: dynię, czerwoną paprykę, seler (uwaga na jego moczopędne działanie), pietruszkę (nać i korzeń), buraki.
Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?
Niestety choć dla ludzi jest wspaniałym smakołykiem, to dla psów jest trująca. O czym mowa? Oczywiście o czekoladzie. Trujący składnik czekolady, który jest silnie szkodliwy dla czworonoga to teobromina znajdująca się w ziarnach kakaowca. Najbardziej niebezpieczna jest gorzka czekolada. Uwaga! Substancja ta znajduje się również w kawie, herbacie, coli oraz w yerba mate. Najczęstszymi objawami spożycia czekolady u psa to: wahania ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, bolesny brzuch, chwiejny chód i duszność z przyspieszonym oddychaniem. Gdy zorientujesz się, że Twój pies zjadł czekoladę, natychmiast należy się udać do kliniki weterynaryjnej.
Zachowaj równowagę żywieniową swojego psa z pyszną karmą i smakołykami!
Przeczytaj nasze inne artykuły:
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Anna Papierz
Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt, przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.