Czy wszystkie psy potrafią pływać?
Czy każdy pies potrafi pływać i dobrze się czuje w wodzie? Wiele osób z pewnością od razu odpowie, że tak. Czworonogi w końcu często uznawane są za pływaków, którzy poradzą sobie zarówno w basenie, jak i jeziorze, rzece czy morzu. W praktyce jednak wiele zależy od rasy pupila, ale również jego wcześniejszych doświadczeń, preferencji, charakteru i upodobań. Są psiaki, które nie są przystosowane do przebywania w wodzie lub najzwyczajniej w świecie tego nie lubią. Z artykułu dowiesz się, które psy uwielbiają pływać, a które nie potrafią z natury pływać, jak nauczyć psa pływać oraz czy pływanie jest zdrowe dla psa?
Przeczytaj również Warszawa – gdzie można iść z psem nad wodę?
Czy każdy pies potrafi pływać?
Teoretycznie każdy pies potrafi utrzymać się na wodzie, choć i tak zdarzają się rasy, dla których to prawdziwe wyzwanie i wolą takich sytuacji unikać. Próbując podzielić psy na grupy wyznaczające umiejętności pływackie, możemy wyróżnić:
- psy doskonale pływające – zwykle lubią to robić, mają wodoodporną sierść i błoniaste łapy;
- psy, które można nauczyć pływać, ale tego nie lubią i wolą przebywać na brzegu;
- psy niestworzone do pływania, dla których nawet utrzymanie się na powierzchni jest wyzwaniem.
Jakie rasy psów lubią pływać?
Odpowiedź na pytanie, jakie rasy psów lubią pływać, nie jest jednoznaczna. Da się jednak wyróżnić rasy, dla których najczęściej przebywanie w wodzie jest prawdziwą przyjemnością:
- portugalski pies dowodny;
- cocker spaniel;
- seter irlandzki;
- pudel;
- chesapeake bay retriever;
- lagotto romagnolo.
Jeśli jesteś rodzicem jednego z powyższych, ale Twój pupil ucieka przed wodą, to raczej nie masz się czym przejmować. Zamiłowanie do pływania (lub jego brak) jest cechą indywidualną. Zdarzają się psiaki, które po prostu nie lubią przebywać w wodzie, a rasa nie ma na to wpływu.
Jakie cechy ma świetnie pływający pies?
Da się wyróżnić kilka cech wyróżniających psich pływaków. Najczęściej są to czworonogi o silnych i długich nogach, które pozwalają im na skuteczne poruszanie się w wodzie. Bywają to też zwierzęta smukłe i posiadające nieco dłuższą sierść, dzięki której nie marzną w wodzie.
Przeczytaj Gdzie na wakacje z psem w Polsce?
Jakie psy najlepiej pływają?
Wyżej wspomnieliśmy, że istnieje coś takiego, jak błona pławna u psa. Rzeczywiście występuje ona między palcami łap, a dzięki niej pies pływający może poruszać się w wodzie niezwykle sprawnie. Taka cecha nie jest powszechna u czworonogów, a zaobserwować ją można m.in. u:
- labradorów,
- nowofundlandów,
- amerykańskich spanieli wodnych,
- niemieckich wyżłów szorstkowłosych.
Dzięki temu reprezentanci tych ras uważani są za najlepszych psich pływaków. Część z nich angażowana jest nawet do pracy w wodzie – chętnie pomagają np. ratownikom wodnym. Oczywiście również w tym przypadku musimy pamiętać, że nie jest to reguła sprawdzająca się w przypadku każdego osobnika, choć w tym przypadku wyjątki mogą występować rzadziej.
Które psy nie potrafią pływać z natury?
Istnieje wiele psów, które nie zostały stworzone do pływania. Mogą to być nawet zwierzęta lubiące wodę, ale np. tylko w formie prysznica czy płytkich kałuż, Często jednak stronią one od niej zupełnie. Które rasy nie potrafią pływać z natury? Niektórzy przedstawiciele ras szczególnie stroniących od wody, to:
- bulterier;
- jamnik;
- shih tzu;
- bokser;
- corgi;
- pomeranian;
- mops;
- buldog.
Jak zapewne zauważyłeś, bardzo często słabymi pływakami są psiaki z ras brachycefalicznych, czyli tych o krótkich i płaskich pyszczkach. Wynika to oczywiście z faktu, że woda może szybko dostać się do ich nosa. Źle w wodzie radzą sobie też szczególnie masywne i ciężkie zwierzaki, czy też te o krótkich łapkach i wydłużonym ciele.
Czy maltańczyki potrafią pływać?
Maltańczyki z natury nie radzą sobie zbyt dobrze z pływaniem, choć wiele przedstawicieli tej rasy bardzo lubi spędzać czas w wodzie. Z tego powodu ich opiekunowie często kupują im kapoki i kamizelki ratunkowe, dzięki którym psiaki mogą bezpiecznie pływać i bawić się, bez zagrożenia utonięciem.
Czy yorki potrafią pływać?
Yorki raczej nie są psami lubiącymi wodę, przez co też nie są zbyt dobrymi pływakami. Zdecydowanie wolą pozostawać suche, a część osobników unika nawet kałuż i woli nie wychodzić na zewnątrz podczas deszczu. W tym przypadku również jednak mogą występować osobniki przepadające za zabawami w wodzie i ponownie ułatwić im to mogą specjalne kapoki.
Czy pływanie jest zdrowe dla psa?
Z pewnością słyszałeś wielokrotnie, że ćwiczenia na basenie są pozytywne dla zdrowia człowieka, ale czy pływanie jest zdrowe dla psa? Tak, czworonóg pływający regularnie dba w ten sposób o swoje stawy i kręgosłup. Ponadto pokonywanie większych odległości w wodzie to również doskonały trening fizyczny, często o wiele skuteczniejszy niż bieganie. Warto od czasu do czasu zamienić tradycyjny spacer po parku w wizytę nad zbiornikiem wodnym, gdzie psiak może się wyszaleć i zgubić trochę masy.
Regularne pływanie pozwala psu zbudować też mięśnie, a w przypadku nieco starszych czworonogów, uniknąć licznych urazów. Zawsze pamiętaj jednak, by do takiej aktywności nie zmuszać pupila, który nie ma na nią ochoty. Najczęściej zaciąganie psa do basenu czy rzeki kończy się traumą lub zniechęceniem. O wiele skuteczniejsze jest stopniowe przyzwyczajanie go do wody, szczególnie jeśli wcześniej nie miał zbyt wielkiego kontaktu z aktywnym pływaniem.
Pamiętaj też, że nawet świetnie pływający pies potrzebuje odpowiedniej opieki po wyjściu z wody. Zadbaj o to, by mokry nie tarzał się w trawie i piasku. Wysusz go porządnie ręcznikiem, a dopiero później pozwól na samodzielne „osuszanie”, np. w formie szaleńczego biegania. Pamiętaj też, by decydować się na kąpiel jedynie wtedy, gdy jest ku temu odpowiednia pogoda.
Jak nauczyć psa pływać?
Psy lubiące wodę z reguły same uczą się pływać i aktywnie próbują utrzymywać się na powierzchni, co sprawia im frajdę. Nie brak jednak osobników, które nie chcą zbliżać się do wody z różnych powodów. Może to być pozostałość po traumatycznej sytuacji z przeszłości lub też osobnicza preferencja. W większości przypadków jednak możesz spróbować nauczyć pupila pływania albo przynajmniej bezpiecznego przebywania w wodzie.
Jak nauczyć psa pływać? Aby ten plan się udał, pamiętaj jednak, że musisz zachować cierpliwość. Nie zmuszaj i nie wpychaj pupila do wody „na siłę”. W tym przypadku powiedzenie związane ze skokiem na głęboką wodę zdecydowanie się nie sprawdza, bo czworonóg może spanikować i zupełnie się zniechęcić.
1. Najpierw sam wejdź do wody i spróbuj pobawić się tam ulubioną zabawką swojego psiaka. Następnie rzuć mu ją, ale w miejsce, gdzie woda jest bardzo płytka.
2. Jeśli po nią wejdzie, nagrodź go smaczkiem.
3. Z czasem rzucaj ją coraz głębiej, aż pies odważy się zanurzyć cały. Nie irytuj się, jeśli pewna głębokość okaże się dla niego wyzwaniem lub przestraszy się fal.
4. Poćwiczcie wtedy dłużej bliżej brzegu, a z czasem może uda Wam się wspólnie dotrzeć dalej. Podczas takich ćwiczeń zawsze zapewniaj też psa, że jesteś blisko niego.
5. Nie trać go z oczu, porozumiewaj się z nim i rób wszystko, by czuł się bezpiecznie.
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Zofia Pobuta
Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.
Źródła:
- podrozezpsem.pl
- blog.ratujemyzwierzaki.pl
- psy-pies.com
- midogguide.com