Czym smarować łapy psa latem?

Czym smarować łapy psa latem?

Bolące łapy u psa to poważny problem, szczególnie latem. Wysokie temperatury mogą obniżyć komfort życia czworonoga. Skóra na opuszkach czasem pęka, wysusza się i bywa podatna na urazy i skaleczenia. Jak nawilżyć psu łapy, by odczuł prawdziwą ulgę? Istnieją skuteczne metody, dzięki którym rozgrzane podłoże przestanie być utrapieniem. 

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Behawiorystka zwierzęca

Jak chronić łapy psa przed upałem?

Psy, jak wiadomo, poruszają się na czterech łapach, które stykają się niemalże bezustannie z podłożem za pośrednictwem opuszek. Te ostatnie są bardzo dobrze przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych, ale nawet one czasem potrzebują nieco wsparcia. 

Rozgrzany asfalt i twarde kamienie – w połączeniu z przesuszeniem – mogą doprowadzić do skaleczeń i infekcji. Da się ich jednak uniknąć, stosując odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Suche poduszki u psa można np. nawilżać specjalistycznymi preparatami. Da się zadbać o nie jednak także z pomocą domowych sposobów, Nie muszą wiele kosztować, a przynoszą prawdziwą ulgę. Zalecane jest m.in.: 

  • po powrocie ze spaceru skrupulatne mycie psich łapek. Wypłukanie spomiędzy poduszek drobnych kamyczków, resztki piasku i innych ciał obcych; 
  • dokładne sprawdzenie łap pupila. Upewnienie się, że szalejąc na podwórku, nie skaleczył się lub nie przyczepił się do niego kleszcz; 
  • regularne obcinanie psich pazurów. Zbyt długie, mogą wywoływać dyskomfort; 
  • unikanie spacerów w czasie największych upałów i chodzenia w pełnym słońcu po rozgrzanych nawierzchniach. Zamiast tego lepiej odwiedzać trawiaste i zacienione tereny, najlepiej rano lub po południu i wieczorem. 

Czym smarować łapki psa?

Popękane opuszki łap psa niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim pupil może stracić chęć do zabaw i spacerów. Chodzenie będzie sprawiało mu ból, podobnie jak odciski czy obtarcia na stopach ludzi. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja może uchronić go przed takim scenariuszem. Oprócz metod, które zostały opisane powyżej, skorzystać można również z rozmaitych preparatów na psie opuszki.

Jak nawilżyć psu łapy? Wykorzystać można do tego balsam ochronny do łap dostępny w sklepach zoologicznych. Zwykle nie kosztują wiele. Stosuje się je po powrocie ze spaceru, bo działają kojąco na bolące łapy psa. Po umyciu opuszek i ich osuszeniu należy nasmarować je preparatem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. 

Czym smarować łapy psa latem?

Popękane opuszki łap psa nie będą więcej problemem

Najczęściej na obolałe psie łapy stosowane są preparaty w formie maści lub w sztyfcie. Polecane są produkty zawierające olejki roślinne znane z kojącego, natłuszczającego i nawilżającego działania. Zalecane składniki to m.in.: 

  • witaminy A i E;
  • gliceryna;
  • lanolina; 
  • olejek z aloesu. 

 

Jeśli popękane opuszki łap psa wyglądają niepokojąco, krwawią i są na nich głębokie rany, należy natychmiast odwiedzić weterynarza. Może on przepisać czworonogowi np. żel do mycia ze środkiem przeciwbólowym czy maść z antybiotykiem. 

👉 Kup produkty ochronne dla psa na store.pethomer.com 
Czym smarować łapy psa latem?

Czym smarować łapy psa? Domowe sposoby

Bolące łapy u psa to problem, który może pojawić się zarówno w lecie, jak i w zimie. Skrajnie złe warunki atmosferyczne niosą ze sobą nieprzyjemne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jeśli pupilowi poduszki zaczynają pękać z zimna lub przecierają się od gorąca, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Kilka przydatnych do tego celu produktów wiele osób ma nawet w domu. Sprawdzą się tu szczególnie dobrze naturalne oleje roślinne. 

 

Olej kokosowy na łapy psa to jeden z najprostszych sposobów ich ochrony. Doskonale sprawdza się szczególnie w zimie. Chroni przed wnikaniem w łapki soli, która potrafi być szczególnie drażniąca. Przydatny jest również latem, gdy temperatury są bardzo wysokie. Jest oleisty, dzięki czemu może pupilowi przynieść kojącą ulgę i przyśpieszyć regenerację zmęczonych, poprzecieranych i bolących łap. 

 

Popękanych opuszek łap psa i krwawiących ran nie można przemywać alkoholem. Wiele osób próbuje tak dezynfekować skaleczenia, nie jest to jednak dobra metoda. Może ona zwiększyć krwotok i spowolnić gojenie. Zamiast tego lepiej użyć zwykłej gazy i wody utlenionej. W warunkach domowych ranę można też owinąć bandażem, a następnie założyć na nią skarpetkę. Dzięki temu czworonóg nie będzie próbował ściągać opatrunku i lizać podrażnionego miejsca.

Czym smarować łapy psa latem?

Czy wazelina jest szkodliwa dla psa?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy wazelina jest szkodliwa dla psa. To produkt dość powszechnie stosowany w kosmetykach dla ludzi. Idealnie sprawdza się w przypadku suchych i popękanych pięt czy ust. Regeneruje naskórek i działa nawilżająco. Czy jednak tak samo skuteczny będzie w przypadku suchych poduszek u psa? 

Owszem! Zawsze jednak nakładać ją należy na łapy dopiero po powrocie ze spaceru, na wymyte i osuszone łapy. Wazelina nie jest toksyczna dla psów i nic się nie stanie, jeśli zwierzak poliże swoją łapkę raz czy dwa. W większych ilościach jednak substancja może wywołać np. biegunkę. Lepiej więc po smarowaniu wrażliwych miejsc zająć czworonoga np. zabawką lub wartościowym posiłkiem. 

Suche poduszki u psa – co można zrobić samemu?

Bolące łapy u psa odbierają radość ze spacerów, które są jedną z ulubionych aktywności czworonożnych przyjaciół. Tej zabawy nie można im odbierać, dlatego trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do przesuszania się opuszek. Zalecane jest stosowanie preparatów i produktów opisanych powyżej. Warto ponadto przetestować również fizyczne sposoby na ochronę psich łapek. 

 

Choć nie każdy czworonóg je lubi, dobrze w lecie (i zimą też) sprawdzają się psie buty. Wersja „wakacyjna” zwykle wykonana jest z lekkiego i przewiewnego materiału. Spód natomiast specjalnie wzmacniany jest tak, by chronił opuszki przed uszkodzeniami. Idealnie sprawdzają się podczas chodzenia po rozgrzanym asfalcie, ale również innych, niesprzyjających nawierzchniach.

 

Lato to czas wyjazdów, wiele psiaków więc w tym okresie np. wędruje po górskich szlakach. Pełno na nich ostrych kamieni czy żwiru, przed którym ludzi chronią grube podeszwy. Wybierając się w taką trasę, również warto zaopatrzyć swojego przyjaciela w buty. Po długim marszu nie można też zapomnieć o preparatach nawilżających. 

Czym smarować łapy psa latem?

Jak pielęgnować łapy psa?

Ludzkie stopy niemalże cały czas przebywają w butach, które chronią je przed potencjalnymi zagrożeniami. Łapy czworonogów są jednak równie ważne i nie można o nich zapominać. W lecie i zimie są szczególnie narażone na wiele niebezpieczeństw. Suche poduszki u psa często pękają i są podatne na uszkodzenia. Może to przysporzyć mu wiele bólu, czego bez wątpienia każdy psi rodzic wolałby uniknąć. Nie jest to na szczęście trudne ani kosztowne. 

Zawsze należy obejrzeć bolące łapy u psa, po każdym spacerze. Usunąć wszelkie zanieczyszczenia, przemyć je i nawilżyć oleistymi substancjami. Można do tego użyć produktów znajdujących się w domu (np. wazelina) lub poprosić o poradę weterynarza. On na pewno będzie w stanie polecić maści i preparaty przeznaczone dla czworonogów, których zadaniem jest przynoszenie ulgi nawet po długim spacerze. 

“Na co dzień dbajmy o odpowiednią długość pazurów, ponieważ zbyt długie powodują ból. U psów ras długowłosych warto pamiętać o regularnym wycinaniu nadmiaru włosów z okolic poduszek, gdyż zbyt długa sierść często się filcuje lub może powodować powstanie bolesnych kołtunów. Zimą do takiej sierści łatwo przylepia się śnieg, utrudniając chodzenie, natomiast latem ograniczają pocenie i mogą doprowadzić do odparzeń łap. ” – dodaje ekspert Pethomer, Anna Papierz.

Powiązane artykuły 🐕

Anna Papierz

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Anna Papierz

Pani magister kierunku Behawiorystyka Zwierząt oraz pani inżynier kierunku Hipologia i jeździectwo. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt​,​ przyjmuje do siebie zwierzęta na dom tymczasowy.

Źródła: 

  • bowlandbone.pl
  • psy-pies.com
  • naszezoo.pl
  • zooboom.pl
  • wildwash.pl
  • biooil.com.pl

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *