Jak bawić się z kotem? 5 pomysłów!
Dobra zabawa z Twoim kotem sprawi, że będzie szczęśliwy, poprawi swoją kondycję fizyczną, a nawet sprawność umysłową. Do tego Wasza więź się zacieśni, a kot stanie się bardziej przyjacielski. Sprawdź 5 pomysłów na zabawę z kotem.
Pomysł 1: Wędka dla kota
Jedną z najbardziej lubianych wśród kotów zabawek jest wędką. Wędka to długa linka lub sznurek z przyczepionymi na końcu piórkami, czasem urozmaicone o mały dzwoneczek. Wędkę można wykonać samemu, najistotniejszymi elementami są sznurek i „ofiara” kota (piórka, zabawkowa myszka, zwinięte skarpety, kartonik). Jest to zabawka, która wymaga Twojego zaangażowania i może właśnie dlatego koty tak to uwielbiają! Twoja rola w zabawie jest kluczowa, ponieważ to Ty ruszasz wędką imitując ruchy „ofiary” małego drapieżnika. Kot nie jest w stanie przewidzieć Twoich ruchów, co znakomicie stymuluje jego zmysły i instynkt. Warto pamiętać, że nasze ruchy powinny odzworowywać ruch ofiary – tzn. poruszać się oddalając się od kota, a nie zbliżając do niego. Ofiara bowiem nigdy sama nie podchodzi do drapieżnika. Dodatkowo wędka wspaniale pobudza kota do biegania i polowania, to doskonały sposób na codzienny rozruch dla kota. Podczas zabawy należy pamiętać, że kot nie lubi przegrywać, więc trzeba zrealizować każdy etap łańcucha łowieckiego: wypatrzenie zdobyczy – skradanie się – pogoń – schwytanie – zabawa ofiarą – „unicestwienie” ofiary – zjedzenie jej. Jako ostatni etap można dać kotu przysmak. Zabawa nie powinna trwać zbyt długo, 10-15 minut to optymalna długość, ponieważ kot jest zwierzęciem krótkodystansowym i za długi trening może niekorzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Co więcej, kot wcale nie musi biegać, żeby świetnie się bawić. Już samo obserwowanie ofiary, wodzenie za nią wzrokiem jest dla kota nagradzające i przyjemne. Namierzanie i obserwacja ofiary stanowią większą część procesu polowania, sam bieg czy skok i zabicie ofiary to tylko wykończenie tego procesu.
Pomysł 2: Aportowanie przez kota
Aportowanie to zabawa nie tylko dla psów, uwielbiają ją także koty! Niektóre koty mają we krwi aportowanie i same przynoszą zabawkę, aby im ją rzucić. W takim przypadku należy pielęgnować tę naturalną umiejętność poprzez częste praktyki. Natomiast, jeżeli kot nie garnie się sam z siebie do aportowania, możesz go tego nauczyć! Wybierz przestrzeń, gdzie nic nie będzie kota rozpraszało, przygotuj smakołyki i zabawkę, po którą zwierzak chętnie pobiegnie, łatwo weźmie do pyszczka i przyniesie. Rzuć zabawkę, gdy kot po nią pobiegnie i weźmie do pyszczka, zaproś go do siebie przy użyciu smakołyka. Jeśli kot przyjdzie – daj mu ten przysmak. Powtórz kilka razy. Następnie, gdy kot podejdzie do Ciebie z zabawką delikatnie spróbuj mu ją wyjąć z pyszczka i położyć na ziemi, pochwal zwierzaka i daj nagrodę w postaci smakołyka. Wówczas rzuć zabawkę i powtórz cały cykl. Niech trening nie trwa za długo, aby kot się nie zdążył zmęczyć i znudzić. Powtarzaj codziennie taki trening, a zanim się obejrzysz Twój kot zacznie aportować!
Pomysł 3: Piłka w wannie
Koty lubią wchodzić do wanny (oczywiście takiej suchej, bez wody), więc warto to wykorzystać i wrzucić im tam lekką piłkę (np. piłeczka od ping ponga), która będzie się świetnie toczyć na okrągłych krawędziach wanny i „uciekać” przed zwierzakiem. Kot będzie zachwycony i na pewno polubi taką zabawę.
Pomysł 4: Zabawki dla kota
W sklepach zoologicznych znajdziesz masę różnych zabawek dla kota. Które z nich będą najciekawsze dla Twojego mruczka? Wybierz te które imitują myszki lub ryby, najlepiej, gdy mają w środku jakieś ziarna, które tworzą subtelne dźwięki przy ruszaniu. Obowiązkowym wyposażeniem są również piłeczki, które koty uwielbiają toczyć po całym mieszkaniu oraz rozwijające zabawki interaktywne, które możesz pozostawiać na widoku, gdy wychodzisz z domu. Atrakcyjne dla kota zabawki znajdziesz również w domowym zapleczu, mruczki lubią się bawić plastikowymi nakrętkami od butelek, kłębkiem wełny lub szeleszczącą kulką zrobioną z folii aluminiowej. Należy natomiast uważać na nitki i tasiemki – są one atrakcyjne dla kota, ale mogą łatwo zostać połknięte, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia zwierzaka.
Pomysł 5: Koty lubią kartony
Każdy Opiekun kota wie, że karton ma magiczną siłę przyciągania jego pupila. Kartony zmniejszają stres i pomagają się rozluźnić kotom, dzięki pudełkom koty czują się bezpiecznie. Jeżeli masz w domu jakiś karton zrób z niego domek dla kota! Wytnij otwory tak, aby kot mógł wejść do niego od boku, możesz również przyczepić do kartonu zwisającą zabawkę i rozłożyć kocyk na dnie. Tak „odpicowany” karton będzie najlepszym prezentem dla Twojego kota! Kartonowy domek będzie spełniał funkcje schronienia, legowiska, miejsca zabawy, a nawet drapaka (kartony z falistej tektury doskonale sprawdzą się do ostrzenia pazurków).
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Sara Wacławik
Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.
Spraw swojemu kotu mnóstwo frajdy, kupując mu zabawki z Pethomer Store!