15 wskazówek - jak dbać o psa latem?
Lato może oznaczać mnóstwo zabawy z ukochanym psiakiem na świeżym powietrzu. Ale gdy temperatura rośnie, trzeba podjąć pewne środki ostrożności, aby chronić swojego zwierzaka. Niezależnie od tego, czy jest to spacer, podróż samochodem, czy po prostu zabawa w parku, ważne jest, aby Twój futrzany przyjaciel był bezpieczny i czuł się komfortowo. Przygotowaliśmy dla Ciebie 15 wskazówek, jak najlepiej zadbać o psa w upały?
Przeczytaj również Warszawa – gdzie można iść z psem nad wodę?
Pomóż swojemu psu pokonać upał
- Zapewnij swojemu psu świeżą, chłodną wodę i zacienione miejsce w upalne dni lub trzymaj go w domu z klimatyzacją. Pamiętaj, że budy dla psów nie są dobrym schronieniem w lecie, ponieważ mogą zatrzymywać ciepło. Warto zainwestować również w matę chłodzącą dla psa.
- Wykorzystaj brodzik dla dzieci i napełnij go świeżą wodą, aby Twój pies mógł się ochłodzić. 🙂
- Nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym pojeździe w upalny dzień. Temperatura wewnątrz samochodu może osiągnąć 100 stopni w zaledwie 20 minut.
- Unikaj intensywnych ćwiczeń z psem w wyjątkowo upalne dni. Wychodź na spacery wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy słońce jest mniej intensywne.
- Unikaj wystawiania psa na nagrzany asfalt lub piasek przez dłuższy czas, ponieważ gorąca nawierzchnia może spalić mu łapki.
- Weź pod uwagę rasę swojego psiaka. Psy, które są brachycefaliczne (mają krótką głowę i pysk), takie jak buldogi, bokserki, podbródek japoński i pekińczyk, przeżywają szczególnie trudny okres podczas upałów, ponieważ nie oddychają tak skutecznie, jak psy z dłuższym nosem. Trzymaj psa brachycefalicznego w domu z klimatyzacją.
Odwodnienie zwierząt jest realnym zagrożeniem w okresie letnim. Oznaki odwodnienia u psa to suchy nos i dziąsła, zapadnięte oczy i nadmierne ślinotok. Upewnij się, że Twój pupil ma zawsze dostęp do świeżej, czystej wody w domu i bierz ze sobą butelkę podróżną dla psa, gdy wychodzicie na zewnątrz. Możesz również przestawić się na mokrą karmę dla psów w cieplejszych miesiącach, aby zwiększyć spożycie płynów.
“Jeżeli chodzimy po chodniku, na którym są używane chemikalia, warto umyć łapy po powrocie do domu.” – dodaje ekspert Pethomer, Zofia Pobuta.
Zdrowy pies to szczęśliwy pies 🙂
7. Upewnij się, że szczepienia Twojego psa są aktualne. W letnich miesiącach psy mają tendencję do dłuższego przebywania na zewnątrz i częściej mają kontakt z innymi zwierzętami.
8. Trzymaj psy z dala od trawników poddanych obróbce chemicznej lub nawożonych przez 24 godziny (lub zgodnie z instrukcjami na opakowaniu) oraz z dala od toksycznych roślin i kwiatów.
9. Zapytaj swojego weterynarza o skuteczną profilaktykę przeciwko pchłom, kleszczom i komarom, które przenoszą robaczycę serca. Jest to bardzo ważne i trzeba to robić cały rok również zimą.
Pamiętaj, że jedzenie i napoje często pojawiające się na spotkaniach grillowych ze znajomymi mogą być trujące dla zwierząt. Trzymaj napoje alkoholowe z dala od zwierząt, ponieważ mogą powodować odurzenie, depresję i śpiączkę. Podobnie pamiętaj, że przekąski, którymi cieszą się Twoi przyjaciele, nie powinny być przysmakiem dla Twojego zwierzaka. Każda zmiana diety, nawet na jeden posiłek, może wywołać u psa lub kota poważne dolegliwości trawienne.
Zadowolony i bezpieczny pies na plaży
10. Daj swojemu psu zacienione miejsce do odpoczynku, takie jak namiot plażowy i zapewnij dużo świeżej wody.
11. Chroń go przed poparzeniem słonecznym. Psy, zwłaszcza te z krótką, białą sierścią i różową skórą, mogą ulec poparzeniu słonecznemu. Ogranicz ekspozycję psa w ciągu dnia i nałóż krem przeciwsłoneczny na jego uszy, nos i sierść przed wyjściem na zewnątrz.
12. Zapytaj ratownika o stan wody. Psy są łatwym celem dla wszy morskich i meduz.
13. Nie pozwól swojemu psu pić wody morskiej, ponieważ zawarta w niej sól sprawi, że może źle się czuć.
14. Dokładnie opłucz go pod koniec dnia. Sól i inne minerały w wodzie morskiej mogą uszkodzić sierść Twojego psa.
15. Sprawdź lokalne zarządzenia dotyczące psów na plaży przed wyruszeniem w drogę. Nie wszystkie plaże są dostępne dla psów, a niektóre z nich mają wyznaczone godziny dla psów.
Tak jak my, psy lubią schładzać się w wodzie, basenie, jeziorze lub oceanie. Ale podczas psich kąpieli bądź bardzo ostrożny. Nie wszystkie psy dobrze pływają. A nawet te, które już kiedyś pływały, mogą nie wiedzieć, jak wyjść z basenu czy innego zbiornika wodnego. Ponadto silne prądy i przypływy mogą pociągnąć psa wgłąb morza.
Jeśli zdecydujesz się zabrać psa na żeglowanie lub pływanie łódką, upewnij się, że ma na sobie kamizelkę ratunkową w jasnym kolorze, aby w razie wypadku był widoczny i unosił się na wodzie. Zawsze miej oko na swojego futrzanego towarzysza, gdy znajduje się w pobliżu wody.
Przeczytaj Czy wszystkie psy potrafią pływać?
Uważaj na odwodnienie i udar cieplny u psa
Odwodnienie u psa
Psy mogą się odwodnić, gdy organizm uwalnia więcej płynów, niż wchłania. Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, to znaczy, że pies potrzebuje natychmiastowego nawodnienia i wymiany elektrolitów:
- ciężkie dyszenie,
- suche dziąsła i nos,
- gęsta ślina,
- apatia,
- podkrążone oczy,
- utrata elastyczności skóry.
Samo podanie miski wody może nie wystarczyć, potrzebne będą również elektrolity. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać zalecenia dotyczące dawkowania elektrolitów dla psa. Może być również konieczne udanie się do weterynarza ratunkowego, który poda płyny dożylnie.
Udar cieplny u psa
Udar cieplny może być poważnym i często śmiertelnym skutkiem długotrwałego narażenia psa na nadmierne ciepło. Udar cieplny zwykle występuje, gdy wysoka temperatura otoczenia przekracza zdolność psa do rozpraszania ciepła. Stopień uszkodzenia zależy od tego, jak wysoka temperatura została osiągnięta i na jak długo zwierzę jest wyeksponowane na słońce. Poniżej znajdują się oznaki udaru cieplnego i działania, które należy podjąć.
Wczesne stadia udaru u psa:
- ciężkie dyszenie,
- szybkie oddychanie,
- nadmierny ślinotok,
- jaskrawoczerwone dziąsła i język,
- trudność w utrzymaniu równowagi.
Etapy zaawansowane udaru u psa:
- białe lub niebieskie dziąsła,
- letarg, niechęć do ruchu,
- niekontrolowane oddawanie moczu lub defekacja,
- ciężki, głośny oddech,
- oszołomienie.
Jeśli Twój pies zaczyna wykazywać oznaki udaru cieplnego, powinieneś natychmiast spróbować go schłodzić. Metody chłodzenia obejmują umieszczenie psa w cieniu, spryskanie zimną lub letnią wodą i wachlowanie. Psy na wczesnym etapie wymagają płynów, elektrolitów, leków, wsparcia i tlenu. Jeśli nie możesz ochłodzić psa i zaczynasz widzieć oznaki zaawansowanego udaru cieplnego, natychmiast zabierz psa do weterynarza.
Najlepszym sposobem leczenia udaru cieplnego jest zapobieganie. Ogranicz czas ćwiczeń psa w czasie upałów. Wybierz chłodniejsze pory dnia na treningi i zapewnij dużo chłodnej, świeżej wody, cienia i częstych okresów odpoczynku, gdy jest gorąco.
Wiemy, że nic nie przebije psiego towarzystwa na wakacjach, na świeżym powietrzu i na plaży i jako odpowiedzialny psi rodzic możesz sprawić, że wakacje z najlepszym przyjacielem będą dla Was obu przyjemne. 🙂 Jeżeli wiesz, że Twój pies nie będzie miał odpowiednich warunków z Tobą na wakacjach i jest wysokie ryzyko przegrzania, nie martw się, zostaw go z opiekunem w domowym hoteliku dla psów z Pethomer.com. 🙂
Powiązane artykuły 🐕
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Zofia Pobuta
Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.