Czy koty się kąpie? kot w kąpieli w czepku

Czy koty się kąpie?

Koty to schludne zwierzęta, dbają o swoją higienę osobistą i bardzo lubią, gdy wokół nich jest czysto. Każdego dnia dokładnie czyszczą swoje futro. Czy w związku z tym powinno się kąpać koty?

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka zwierzęca, zoopsycholożka

Czy można kąpać kota?

Koty są z natury czystymi zwierzętami i bardzo dobrze radzą sobie same w utrzymywaniu czystości. Już kocięta instynktownie zaczynają dbać o swoją higienę. Wykorzystują do tego swoje szorstkie języki, które doskonale usuwają brud i wypadające włosie.

Do tego koty wręcz nie znoszą wody i każda kąpiel będzie dla nich niemiłym doświadczeniem, a dla kociego rodzica (właściciela kotka) może skończyć się to licznymi zadrapaniami na skórze.

Dodatkowo, przemoknięta sierść do samej skóry może spowodować u kota wyziębienie. Z tych powodów Mruczki powinno się kąpać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Kiedy kąpać kota?

  • Gdy kot wychodzący zabrudzi się do takiego stopnia, że samodzielnie nie da sobie z tym rady. Można mu pomóc w pierwszej kolejności mokrą ściereczką (zmoczyć ciepłą wodą), jeżeli to nie pomoże – dopiero wtedy czas na kąpiel.
  • Gdy kot ma choroby skórne lub pasożyty. Wówczas w pierwszej kolejności trzeba odwiedzić lecznicę weterynaryjną, gdzie lekarz najczęściej zaleca kąpiel z szamponem leczniczym.
  • Gdy kot zabrudzi się substancją, której zjadać nie powinien. Pamiętajmy, że kot czyszcząc swoją sierść zjada również brud. Szkodzące substancje najlepiej dokładnie zmyć podczas kąpieli.
  • Koty bezwłose (Sfinks) – to szczególny przypadek wśród kotów, ponieważ Sfinksy są pozbawione sierści, która chroni je przed zabrudzeniem skóry. Dlatego wymagają regularnej kąpieli lub przecierania skóry na mokro. Jeżeli mamy Sfinksa lub kota wystawowego najlepiej jest przyzwyczajać go od małego kociaka do kąpieli. Dzięki temu kot wyrobi sobie nawyk i nie będzie się bał częstych kąpieli. 
Czy koty się kąpie? kot w kąpieli w czepku

Jak wykąpać kota?

Najważniejszym elementem w całym procesie kąpieli kota jest spokój i dobre nastawienie opiekuna. Koty są wrażliwe na ludzkie emocje (zwłaszcza emocje swojego opiekuna), w momencie, gdy jesteś zestresowany, kot automatycznie łączy kąpiel z czymś negatywnym.

Ważne jest, aby kąpiel przebiegała sprawnie i bez zbędnego przedłużania. Do kąpieli kota powinno zastosować się specjalne produkty do mycia kociej sierści. Takie szampony są bezwonne, delikatnie czyszczą sierść i nie uszkadzają naturalnej bariery ochronnej kota.

Oswajanie kota z kąpielą

Gdy planujesz kąpiel, warto najpierw przez tydzień wkładać kota do suchej umywalki/wanny/miski, tak aby oswoił się z tym miejscem i nie kojarzył go ze stresem. Za każdym razem po takim treningu daj mu smakołyki. 

Dzień przed kąpielą podetnij pazury kota, tak aby zminimalizować zadrapania na Twojej skórze, gdy kot będzie chciał uciekać z wanny wdrapując się na Ciebie. Chwilę przed kąpielą wyszczotkuj kota, tak aby łatwiej można było go wymyć, ponadto futro szybciej później wyschnie. 

Czy koty się kąpie? kot w kąpieli w czepku

Przed kąpielą kota

Przed kąpielą przygotuj: szampon dla kotów, kilka ręczników, waciki, szczotkę.

Jeżeli masz taką możliwość weź pomocnika, aby przytrzymał kota lub zajmował jego uwagę. Na wypadek, gdyby kot postanowił uciec – zamknijcie drzwi od łazienki.

Podczas kąpieli należy uważać na kocie uszy, ponieważ woda nie może się tam dostać. Możesz włożyć mu do uszu na czas kąpieli watę, zrób to bardzo ostrożnie i delikatnie.

Pomieszczenie do kąpieli nie powinno mieć otwartego okna, aby nie robił się przeciąg, woda powinna mieć około 38-39°C.

Po napełnieniu miski lub wanny wodą (tak aby poziom wody nie przekraczał połowy długości łap), włóż kota do niej i delikatnie rozprowadź szampon po jego futerku. Omijaj okolice oczu i uszu!

Następnie spłucz ostrożnie szampon i zawiń kota w ręcznik. Gdy kot przeschnie, rozczesz jego sierść i zawiń w nowy ręcznik. Zmieniaj ręczniki do momentu, aż sierść będzie tylko wilgotna.

Po kąpieli kot może być mocno zdenerwowany i może nie chcieć spędzać z nami czasu. Prawdopodobnie będzie się ukrywał i prychał, ale nie ma w tym nic dziwnego. Najlepiej dać kotu czas, aż sam zechce podejść i będzie na to gotowy.

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.

Sięgnij po artykuły do pielęgnacji dla kota!

Przeczytaj nasze inne artykuły o kotach:

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *