Jak się liczy wiek psa?
Chcesz dowiedzieć się, ile ma lat pies po jego wyglądzie? Istnieje kilka elementów, które pomagają w ustaleniu wieku psa. Dzięki poniższym wskazówkom dowiesz się, czy pies jest seniorem, czy może juniorem.
Jeden rok psa nie odpowiada siedmiu latom ludzkim, pomimo powszechnego stosowania tego wskaźnika do obliczania wieku psich towarzyszy. Przypuszczalnie współczynnik opiera się na średniej długości życia psów wynoszącej 10 lat, a ludzi 70 lat, natomiast nie jest to takie proste. 😉 Formuła nie opiera się na żadnej prawdziwej nauce i została zdemaskowana przez weterynarzy lata temu.
Z artykułu dowiesz się, jak obliczyć wiek psa, gdy nie znasz jego roku urodzenia. Dowiesz się też, na jakie aspekty w tym zakresie należy zwrócić szczególną uwagę. Wyjaśnione zostanie ponadto, jak przeliczyć ludzkie lata na wiek psa. Tabela, którą umieściliśmy w dalszej części tekstu, zawiera szczegółowy przelicznik. Podzielona jest na trzy części. Dzięki nim wyjaśnione zostało w łatwy sposób, jak wyglądają wyliczenia zarówno w przypadku małych, jak i średnich oraz dużych psów.
Jak oszacować wiek psa?
Psy schroniskowe często nie mają jasnej historii swojego pochodzenia. To sprawia, że oszacowanie ich wieku jest wyzwaniem. Oszacowanie wieku może pomóc w ustaleniu odpowiedniego czasu na profilaktyczne protokoły zdrowotne, takie jak szczepienia i odrobaczanie.
Szczeniaka dość łatwo rozpoznać. Psie maluchy mają ten nieodparty czynnik słodkości i są stosunkowo małe. Chodzi głównie o łapy, które są nieproporcjonalnie duże, patrząc na całą sylwetkę. Do tego dochodzi szczupły wygląd i bardziej psotne nastawienie. 😉 Ale jak określić wiek dorosłego psa, jeśli nic o nim nie wiesz? Przejdźmy dalej.
Psi wiek a zęby
Pierwszym krokiem do ustalenia wieku psa może być sprawdzenie jego uzębienia. Dorosłe psy mają 42 zęby (22 w górnej i 20 w dolnej szczęce), szczeniaki 28. Pierwsze ząbki u psa wysuwają się około 3 miesiąca życia, a pomiędzy 5 a 7 miesiącem u szczeniaka następuje wymiana mleczaków na stałe ząbki.
Kolor, ilość i stan ogólny zębów mogą pomóc w ustaleniu wieku psa. Żółte i starte zęby mogą oznaczać, że pies jest już starszym zwierzakiem. Wypadające zęby u psa mogą oznaczać, że jest on już nawet po 10 roku życia. Natomiast białe, ostre i zdrowe uzębienie oznacza, że jest świeże, a pies jest dość młody.
“Weryfikując wiek psa przez zęby, należy mieć na uwadze, że bardzo często zęby wypadają u psów w wyniku zaniedbania.” – dodaje ekspert, Marta Korsak.
Psie lata a sierść i oczy
Zewnętrzny wygląd również może nam wiele powiedzieć o psim wieku. Starszy pies ma trochę mętne i zamglone oczka, a na jego ciele można znaleźć siwe włosy (pierwszy w kolejności siwieje pyszczek). Pierwsze siwe włosy mogą się pojawić już od 5 roku życia psa i od tego momentu będzie ich tylko przybywać. Około 10 roku życia psiak może być już całkowicie pokryty biało-szarym kolorem starości.
Ekspert Pethomer, Marta Korsak zwraca uwagę na to, że mgliste oczka często są wynikiem chorób oczu. Należy o tym pamiętać podczas szacowania wieku zwierzaka.
Wiek psów a aktywność fizyczna
Im starszy pies, tym mniej energii do zabawy, biegania i innych aktywności fizycznych. Młode psy na spacerze mogłyby obiec i obwąchać całe osiedle i to najlepiej 5 razy z rzędu, natomiast pies senior po jednym okrążeniu będzie chciał już wracać do domu, aby odpocząć. Psy starszaki potrzebują znacznie więcej czasu na sen i odpoczynek niż energiczne juniory.
Rasy a wiek psa
Każdy nowy kalkulator wieku psa wskazuje, że psy dorastają i starzeją się w różnym tempie. Zależne jest to m.in. od ich wielkości. Małe rasy najszybciej osiągają dojrzałość i żyją najdłużej. Potężne czworonogi z kolei dojrzewają wolniej, ale też żyją niestety zdecydowanie krócej.
Nie bez znaczenia jest także charakterystyka konkretnej rasy, a przede wszystkim jej uwarunkowania genetyczne. Część psiaków musi zmagać się z licznymi chorobami i wadami, które mogą wpłynąć na długość ich życia. Nie brak też schorzeń, które dotykają konkretne rasy, a mimo wiedzy o tym, trudno ich uniknąć. To może zdecydowanie obniżyć średni wiek, który osiąga większość osobników z danej grupy.
Jak się liczy wiek psa yorka, a jak dobermana? Najlepiej jest uwzględnić w pierwszej kolejności ich wielkość i dostosować wynik do tabeli, którą zaprezentowaliśmy nieco niżej. Następnie warto zwrócić uwagę na uwarunkowania genetyczne danej rasy. Na koniec trzeba przemyśleć kondycję i styl życia konkretnego pupila. To wszystko pozwoli oszacować nie tylko wiek czworonoga, ale także potencjalną długość jego życia.
Waga psa a wiek
Waga psa nie ma bezpośredniego przełożenia na przeliczanie wieku psa na ludzkie lata. Ma natomiast ogromny wpływ na to, jaka może być potencjalna długość życia konkretnego czworonoga. Szacuje się, że przez nadwagę pupile mogą żyć krócej nawet o dwa lata. Otyłość bywa ponadto przyczyną wielu schorzeń i obciąża układ mięśniowo-szkieletowy. Prowadzi również do rozmaitych chorób, np. cukrzycy. Wszystko to sprawia, że kwestia ”waga psa a wiek” jest często poruszana. Wskazane jest utrzymywanie odpowiedniej masy i kondycji czworonoga, by mógł on cieszyć się doskonałym zdrowiem jak najdłużej.
Psie lata na ludzkie
Jeszcze do niedawna psi rodzice myśleli, że „ludzki” wiek ich pupila można łatwo obliczyć poprzez pomnożenie przez 7 jego rzeczywistego wieku. Jednak jest to trochę bardziej złożone, ponieważ istnieją różne rasy i wielkości psów i od tego zależy ich ludzki wiek.
Poniżej zamieszczamy grafikę, z której można łatwo odczytać przeliczanie wieku psa na ludzkie lata. Pamiętajmy, że podane psie lata są w przybliżeniu, ponieważ bardzo ciężko jest podać uniwersalny przelicznik dla każdego psa.
Przykłady wyjaśniające sposób odczytywania danych z tabeli:
12 lat psa — ile to ludzkich? Jak łatwo wyczytać z tabeli, zależy to od wielkości pupila. U małych czworonogów mówimy o 64 latach, u średnich o 74, a u dużych o 89 latach.
5 lat psa — ile to ludzkich? Ta zmienna nie jest podana dokładnie. Proces ten nie jest bowiem liniowy, a wiek w latach ludzkich u psów nie zwiększa się cały czas tak samo. Oszacować natomiast można, że u małych czworonogów jest to między 28 a 40 lat, u średnich między 30 a 45 lat, a u dużych między 24 a 47 lat. Podobnie wyglądać będzie odpowiedź na pytanie „10 lat psa — ile to ludzkich?”. W tym przypadku także konieczne jest szacowanie
Co ze zwierzakami, które mają 14 lat? Wiek psa w powyższej tabeli nie ma takiego segmentu. Jest natomiast wiele ras — szczególnie mniejszych, które w takim wieku cieszą się jeszcze naprawdę dobrą kondycją. Oszacować można, że w przypadku małych psiaków będzie to najwyżej kilka lat więcej niż 64, u średnich niewiele ponad 75, a u dużych przekroczy to granicę 89.
Ile żyją psy?
Psy dojrzewają szybciej, niż ludzie, natomiast potem starzeją się dużo wolniej. Pies dojrzewa do pełnej dorosłości w ciągu pierwszych dwóch lat i następnie jego „zegar epigenetyczny” zwalnia.
Na długość życia psa wpływają między innymi takie czynniki jak: kondycja psa, zdrowie, waga lub rasa psa. Według badań małe psy żyją dłużej niż duże. Najdłuższym życiem mogą nacieszyć się małe pieski Chihuahua, długość życia tej rasy może sięgnąć aż 20 lat. Natomiast najkrócej żyją Dogi niemieckie, olbrzymy te niestety przeżywają średnio jedynie 6-7 lat.
Jeżeli dajesz pupilowi dużo miłości, dbasz o niego, o jego dietę, aktywność i chodzicie regularnie do weterynarza, to psiak na pewno będzie cieszył się długim życiem.
Najdłuższy wiek psa — zwierzęcy rekordzista
Wszystkie informacje dotyczące wieku psów zawsze przedstawiane są na podstawie statystyk. Wiele przypadków z danej grupy pomaga określić, ile średnio żyją reprezentanci konkretnej rasy czy wielkości. Każdy pupil jednak jest inny, a na długość jego życia wpływa bardzo wiele czynników. Od ogólnych reguł zdarzają się więc wyjątki, które bywają niezwykle spektakularne.
Jednym z nich jest toy fox terrier pochodzący z Kalifornii — suczka Pebbles. Tytuł ”najdłuższy wiek psa” należy do niej, bo przeżyła 22 lata i 50 dni. Oficjalnie okrzyknięta została najdłużej żyjącym psem na Ziemi. Dzięki niej na świat przyszły 32 szczeniaczki.
Jak dbać o psa, żeby żył jak najdłużej?
Czy istnieje uniwersalny sposób na to, by zapewnić psiakowi długie życie? Jeżeli dajesz mu dużo miłości, dbasz o niego, o jego dietę i aktywność, to na pewno będzie trwał przy Tobie aż do późnej starości. Nigdy nie można natomiast zapominać o regularnym wykonywaniu badań kontrolnych czy wizytach u weterynarza. Jak zostało wspomniane wyżej, polecane jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała czworonoga. Dzięki temu wszystkiemu nawet w starszym wieku cieszył się będzie doskonałą kondycją. Kto wie, być może uda mu się nawet pobić rekord 22-letniej Pebbles?
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Marta Korsak
Psia behawiorystka pracująca w klinice weterynaryjnej Strzyża w Gdańsku. Zajmuje się między innymi socjalizacją, lękiem separacyjnym, stresem i żywieniem zwierząt. Stawia na pozytywne wzmocnienia zwierząt.
Źródła:
- pap.pl
- psibufet.pl