jak widzi kot jaki wzrok ma kot czy kot widzi kolory choroby oczu u kotów opiekun dla kota pethomer

Jak widzi kot?

Świat oczami kota wygląda trochę inaczej, niż widziany oczami człowieka. Kot widzi nieostro, za to błyskawicznie zauważa ruch i widzi szeroko. Kot widzi szerzej niż człowiek, ponieważ obszar widzenia kota to aż 200 stopni, natomiast człowieka 180 stopni. Koty potrafią widzieć kolory, ale ich nasycenie jest mniejsze, niż to, które widzą ludzie.

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka zwierzęca, zoopsycholożka

Jakie kolory widzi kot?

Główne barwy świata widzianego oczami kota opierają się na barwach wychodzących z połączeń kolorów: fioletowego i niebieskiego oraz żółtego i zielonego. Ludzie dostrzegają dużo bardziej obszerną gamę barw niż koty, ponieważ, aby przetrwać musieli odróżniać kolory owoców jadalnych od trujących. Koty nie potrzebowały tej umiejętności, dlatego zamiast dużej ilości kolorów widzą lepiej po zmroku, daje im to możliwość skutecznego polowania w nocy.

Jaki wzrok ma kot?

Kot jest dalekowidzem, dlatego widzenie z bliska może sprawiać mu trudność przez rozmazany obraz. Tu na pomoc przychodzą mu jego własne wąsy, które są zbudowane z wibrysów, czyli bardzo czułych włosów czuciowych. Kocie wąsy pozwalają mu na rozeznanie się w położonych blisko przedmiotach. Ostrość widzenia u kota wzmacnia się od dwóch-trzech metrów.

Czy koty widzą w ciemności?

Nie do końca. Koty świetnie widzą w słabym oświetleniu. Ich zdolność widzenia w mroku jest nieporównywalnie lepsza od ludzkiej. W całkowitej ciemności nie widzą jednak nic – dokładnie tak samo jak my. Za lepszy wzrok odpowiada makata odblaskowa, która powoduje, że kot potrzebuje małej ilości światła, aby doskonale ujrzeć nawet najmniejszy ruch. Makata odblaskowa również odpowiada za „świecące” oczy na zdjęciach robionych z fleszem. 😉

Dlaczego kot kładzie się na kartce?

Poza widzeniem w ciemnościach koty mają zdolność widzenia w ultrafiolecie. Dzięki tej zdolności kot jest w stanie widzieć ślady pozostawione przez inne zwierzęta lub niektórych białych tkanin i kartek papieru. Do niektórych proszków do prania oraz do białych kartek dodawane są wybielacze optyczne, które w oczach kota wydają się być jaskrawe i rażące, co bardzo często wzbudza w nich fascynację i ciekawość.

jak-widzi-kot

Częste choroby oczu u kotów

Na szczęście koty nie są tak podatne na problemy ze wzorkiem jak psy, jednak warto mieć się na baczności i uważnie obserwować pod każdym kątem. Gdy zauważysz, że Twój kot często mruga i próbuje pocierać sobie oczy, warto wybrać się do lekarza weterynarii, ponieważ infekcje oczu u kota często mają charakter przewlekły.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek u kota może być wywołane chorobami wirusowymi, uszkodzeniami mechanicznymi lub zakażeniami bakteryjnymi. Jeżeli zauważysz u kota zaczerwienione, przekrwione oczy koniecznie trzeba udać się do lecznicy, aby znaleźć przyczynę zapalenia i skutecznie to zwalczyć.

Zespół suchego oka u kota

Zespół suchego oka, czyli inaczej suche zapalnie rogówki i spojówki to schorzenie u kota, które również wymaga szybkiej reakcji i udania się do weterynarza. Zespół suchego oka dotyczy gruczołu łez, który nie pracuje prawidłowo i nie wytwarza łez, które odpowiadają za nawilżanie oka. Przy tym schorzeniu kot odczuwa ból i ma zaczerwienione oczy. Możesz zaobserwować tarcie oczu i znacznie obniżoną aktywność.

Alergie u kota

Często objawy alergiczne u kota dotykają również oczu, które są wtedy wyraźnie zaczerwienione, łzawią i swędzą. Do objawów alergicznych również należą: zaczerwienienia na ciele kota, strupki, wyłysienia i uporczywe drapanie się.

jak-widzi-kot

Ciekawostka o kotach

Koty poza rozbudowanym wzrokiem otrzymały jeszcze jedną zdolność – naturalny GPS. To on odpowiada za odnalezienie drogi do domu nawet, gdy kot jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów. Nasz ekspert tłumaczy: “Działa on na zasadzie rozbudowanej pamięci wzrokowej i zapachowej. Naukowcy podejrzewają także, że koty mają wyczucie pola magnetycznego ziemi, dlatego potrafią odnajdywać drogę do domu nawet wtedy, gdy zostaną wywiezione wiele kilometrów dalej. Dokładny mechanizm nie jest jednak jeszcze znany – czekamy na dalsze wyniki badań.”

Sara Wacławik Ekspert

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sara Wacławik

Behawiorystka psów i kotów i zoopsycholożka. Na pierwszym miejscu stawia komunikację ze zwierzęciem i poznanie jego potrzeb, rozpoznanie i zlikwidowanie źródła problemu, a nie tylko usunięciu niechcianego zachowania.

Przeczytaj nasze inne artykuły o kotach:

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *