Jak widzi pies?
Na pewno nie raz zastanawiało Cię, jak widzą psy. Prawdopodobnie już wiesz, że pies nie widzi tak samo jak człowiek. To w jaki sposób widzą psy? Jak psy postrzegają kolory? …a jak widzą w nocy? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej! Jeżeli interesuje Cię jak widzą koty? Sprawdź ten artykuł.
Jak pies widzi kolory?
Od dawna powtarza się teorię mówiącą o tym, że psy widzą świat na czaro i biało. Tymczasem od bardzo długiego czasu jest już wiadomo, że to nieprawda.
Wzrok psa jest dużo bardziej zaawansowanym zmysłem, niż wynika z tego przekonania. Narządy wzroku psa i człowieka są do siebie podobne, ponieważ w obu przypadkach za widzenie odpowiadają dwa rodzaje receptorów światłoczułych, które są rozmieszczone na siatkówce oka – pręciki i czopki. Dzięki pręcikom widzimy przy niewielkiej ilości światła, a dzięki czopkom przy dobrym świetle. Człowiek posiada trzy rodzaje czopków, za to pies już tylko dwa. Każdy rodzaj czopka umożliwia widzenie jednego koloru, człowiek widzi: czerwony, niebieski oraz zielony i dzięki ich mieszaniu się ze sobą jest w stanie widzieć gamę około 10 milionów kolorów, odcieni i barw. Natomiast pies przez dwa rodzaje czopków widzi tylko dwa kolory: niebieski i żółty. Odcienie pomarańczowego i zielonego widzą jak pochodne koloru żółtego, czerwony odczytują jako czarny lub brązowy, a fiolet jako odcienie niebieskiego.
Widzenie kolorów przez psy jest znacznie uboższe, niż spektrum widzenia człowieka, ale nie oznacza to, że psy widzą na czarno i biało!
Jak psy widzą w nocy?
Może i za dnia wzrok psa jest uboższy od wzroku człowieka, za to w nocy psy mogą się popisać oczami specjalnie skonstruowanymi do widzenia w ciemności. Do tego psy widzą lepiej od człowieka poruszające się przedmioty lub zwierzęta. Może to tłumaczyć tak silną chęć pogoni za uciekającym kotem lub ptakiem podczas spaceru. 😉
Pies jest potomkiem stworzeń myśliwskich, dla których najważniejsze było wytropienie i pościg za ofiarą. Te czynności odbywały się zazwyczaj o świcie lub po zachodzie słońca, dzięki temu psy mają dużą soczewkę w oku, dużą powierzchnię rogówki, dużą ilość pręcików i makatę odblaskową, to wszystko wpływa na dostrzeganie ruchu nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Dodatkowo, makata odblaskowa odpowiada za świecące oczy psa na zdjęciach robionych z lampa błyskową.
Częste choroby oczu u psów
Niestety choroby oczu zdarzają się również u psa. Zaczerwienione oczy, obniżona zdolność widzenia czy usilne drapanie okolicy oczu – to przykładowe objawy, po których można poznać, że coś psu dolega. Warto wtedy udać się do weterynarza na konsultację i rozpocząć leczenie. Poniżej zapisaliśmy najczęstsze choroby oczu u psów.
Psia jaskra
Jaskra u psa powstaje na skutek uszkodzenia nerwu wzrokowego, dzieje się to przez stały wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Wczesna diagnoza jest kluczowa w leczeniu tego schorzenia, ponieważ może prowadzić nawet do ślepoty. Pierwszymi objawami są: przekrwione spojówki, powiększenie gałki ocznej i rozszerzenie źrenicy.
Zaćma u psa
Zaćma u psa polega na zmętnieniu soczewki oka, a w efekcie pogorszony wzrok. Często pojawia się ze względu na starszy wiek psa. Zaćma niestety również może prowadzić do ślepoty, dlatego bardzo ważne są częste kontrole u lekarza weterynarii, aby szybko diagnozować choroby lub im zapobiegać. Oko dotknięte zaćmą staje się mętne, a samopoczucie psa wyraźnie się obniża.
Zapalenie spojówek u psa
Psy mogą cierpieć również na zapalenie spojówek. Najczęstsze objawy to łzawienie, które może zamieniać się w ropienie, przekrwione i opuchnięte oczy, przez znaczny dyskomfort pies zaczyna się drapać w okolicach oczu lub pocierać o różne przedmioty. Takie zachowanie bardzo często może doprowadzić do pogorszenia stanu. Gdy podejrzewasz zapalenie spojówek należy jak najszybciej udać się do weterynarza, lekarz przepisze pupilowi odpowiednie krople, które zagoją stan zapalny.
Wzrok psa
Mimo tego, że dla psa najważniejszym zmysłem jest węch to wzrok odgrywa dla niego również bardzo istotną rolę. Warto mieć to na uwadze przy wybieraniu następnej zabawki dla psiaka. Najlepiej sięgnąć po te w kolorze żółtym, natomiast przy kupowaniu smyczy lub ubranek dla psa, warto wybrać inny kolor, niż właśnie żółty, ponieważ ten kolor może wzbudzać nadmierne zainteresowanie wśród innych czworonożnych spacerowiczów.