Jaki jest kot Ocicat? Opis rasy

Jaki jest kot Ocicat? Opis rasy

Szukasz egzotycznej piękności o wyglądzie dzikiego kota i osobowości kota domowego? W takim razie Ocicat jest rasą dla Ciebie. 🙂 Ocicaty mogą wyglądać, jakby przybyły prosto z dżungli, ale tak naprawdę to kochane i bardzo inteligentne koty domowe. Koty są niezwykle towarzyskie, energiczne i uwielbiają zabawę. Potrafią uczyć się sztuczek, aportować i chodzić na spacery. Niektórzy mówią, że jest to pies w ciele kota. 😉

Przeczytaj również ➡️ Kot Bengalski – opis rasy

Ocicat - wygląd

Ocicat to jedna z cętkowanych ras domowych kota. Została stworzona przez człowieka. Koty Ocicat wyglądają jak dzikie koty, ale są w pełni udomowione. Wszystkie Ocicaty mają cętki na całym torsie, nawet na brzuchu. Ciało tej rasy jest atletyczne, dobrze umięśnione i ma ciasną, krótką sierść, która ma satynowy połysk. Głowa w kształcie klina ma złote oczy w kształcie migdałów, otoczone znaczeniami przypominającymi tusz do rzęs i mocny podbródek. 

Rasa jest zwykle nieco większa niż typowy kot domowy, a samce osiągają do 7 kg. Mają duże łapy i uszy w kształcie trójkąta ustawione pod kątem 45 stopni.

Ten wyjątkowy płaszcz o wyglądzie dzikiego kota występuje w 12 rozpoznawalnych kolorach, od płowego i czekoladowego po lawendowy i płowy. Każdy włos zawiera kilka pasm koloru. 

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Aleksandra Kajdanek

Behawiorystka kotów, zoopsycholożka


Ocicat - charakter

Ocicat to jedyna cętkowana rasa domowa stworzona, aby wyglądać jak dzikie koty, ale być w 100% udomowiona. Wszystkie Ocicaty mają cętki na całym torsie, nawet na brzuchu. Ciało tej rasy jest atletyczne, dobrze umięśnione i ma ciasną, krótką sierść, która ma satynowy połysk. Głowa w kształcie klina ma złote oczy w kształcie migdałów, otoczone znaczeniami przypominającymi tusz do rzęs i mocny podbródek. 

Rasa jest zwykle nieco większa niż typowy kot domowy, a samce osiągają do 7 kg. Mają duże łapy i uszy w kształcie trójkąta ustawione pod kątem 45 stopni.

Ten wyjątkowy płaszcz o wyglądzie dzikiego kota występuje w 12 rozpoznawalnych kolorach, od płowego i czekoladowego po lawendowy i płowy. Każdy włos zawiera kilka pasm koloru. 

Ocicat - wygląd

Jeśli znasz kogoś, kto uważa, że koty są nieprzyjazne i niezależne, po prostu przedstaw go Ocicatowi. 😉 To pewny siebie, towarzyski kot, który kocha swoją rodzinę i lubi też poznawać innych ludzi. Oddany i zabawny Ocicat kocha ludzi i będzie podążał ich śladami po domu lub jeździł na ramieniu. 

Ocicat ma elastyczny charakter, co czyni go dobrym towarzyszem dla osób, które lubią podróżować w kamperze lub zabierać ze sobą zwierzęta na wakacje. Ocicat jest tak towarzyski, że nie najlepiej nadaje się do domu, w którym zostanie sam przez cały dzień. Jeśli tak się stanie, powinien mieć inne zwierzęta domowe do towarzystwa.

Ocicat jest bardzo inteligentny. Trenuj jego umysł i utrzymuj zainteresowanie poprzez naukę sztuczek lub zabawę z interaktywnymi gadżetami dla kotów. Kot tej rasy lubi bawić się w aportowanie, przychodzi na zawołanie i wykonuje inne komendy. Może także chętnie uczyć się chodzić na smyczy. Jeśli pokażesz mu na przykład, że nie chcesz, żeby skakał na blacie kuchennym – prawdopodobnie się zgodzi, zwłaszcza jeśli dasz mu alternatywę, taką jak stołek do siedzenia, na którym może nadzorować przygotowywanie jedzenia.

Jaki jest kot Ocicat? Opis rasy

Jak pielęgnować Ocicata?

Krótka i gęsta sierść ocicata wymaga niewielkiej pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie gumowym grzebieniem. Polerowanie irchą wydobywa połysk futra. Paznokcie należy regularnie przycinać (najlepiej wcześnie wyszkolić kociaka, aby to zaakceptował), a dobry drapak (najlepiej więcej niż jeden) utrzyma paznokcie w dobrym stanie i uratuje meble. 😉

Szczotkuj Ocicat co tydzień, aby jego gruba sierść była lśniąca i zdrowa. Jedyne, czego potrzebuje, to regularne przycinanie paznokci, czyszczenie uszu i szczotkowanie zębów.

Te koty mają solidne, muskularne ciała i średniej długości nogi, które wspierają ich atletyczne ciało. Ponieważ w przypadku Ocicatów (jak i każdego kota) preferowane jest życie w pomieszczeniach, zapewnij wysokie drapak dla kota do wspinaczki, dostęp do widoków na zewnątrz i mnóstwo zabawek do kierowania ich energią. Koty potrzebują zarówno przestrzeni pionowej, jak i poziomej.

Inteligentny, energiczny Ocicat może również cieszyć się bezpieczną eksploracją na świeżym powietrzu, co może robić, gdy jest wyszkolony do chodzenia na smyczy. Mówi się, że Ocicaty mają osobowość podobną do psa i szybko nawiązują kontakty towarzyskie z członkami rodziny i odwiedzającymi. Są szczęśliwi w aktywnym gospodarstwie domowym i wolą nie być same w domu przez długi czas.

Jaki jest kot Ocicat? Opis rasy

Zdrowie Ocicatów

Zarówno koty rasowe, jak i koty mieszane mają różną częstotliwość występowania problemów zdrowotnych, które mogą mieć charakter genetyczny. Ocicaty są na ogół zdrowe, ale mogą mieć pewne problemy zdrowotne. U kilku kotów tej rasy zaobserwowano postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty, ale nie uważa się, że jest to poważny problem. U niektórych Ocicatów zdiagnozowano również kardiomiopatię przerostową, najczęstszą postać choroby serca u kotów. Ich pochodzenie syjamskie i abisyńskie może również predysponować je do amyloidozy nerek lub wątroby oraz wczesnej choroby przyzębia.

Silne, wysportowane ciało Ocicata potrzebuje odpowiedniej dla gatunku diety, aby utrzymać zdrowie i energię. Często preferowane są produkty bezzbożowe, podobnie jak diety surowe BARF. Nie bój się karmić różnorodnymi pokarmami, zapobiega to niedoborom żywieniowym, które mogą wystąpić przy karmieniu kota tylko jedną marką. Przeprowadź badania i porozmawiaj z weterynarzem o potrzebach żywieniowych kota.

Ocicaty są dość zdrową rasą i mają stosunkowo długą żywotność, wynoszącą 12-18 lat.

Jaki jest kot Ocicat? Opis rasy

Historia rasy Ocicat

Ocicaty to całkiem nowa rasa. Mimo że wyglądają jak oceloty – cętkowany żbik, od którego pochodzi ich nazwa – nie mają żadnego DNA ocelota (lub jakiegokolwiek innego żbika) w puli genów. Pierwszy Ocicat był po prostu szczęśliwym przypadkiem! 😉 W 1964 kobieta o imieniu Virginia Daly próbowała stworzyć Syjamkę o abisyńskim czubku. Wyhodowała rumianego kota abisyńskiego z syjamskim seal pointem, ale wszystkie mioty z pierwszego pokolenia wyglądały po prostu jak koty abisyńskie. Jednak już w drugim pokoleniu Virginia osiągnęła nie tylko syjamkę abisyńską, do której dążyła, ale także coś o wiele bardziej niespodziewanego — jedno z kociąt było w cętki! Ten kociak, miał na imię Tonga i był nazwany przez córkę Daly „ocicat”. Był to pierwszy Ocicat na świecie. 🙂

Tonga nie był reproduktorem – został wykastrowany i sprzedany jako zwierzę domowe. Za to inny człowiek, genetyk Clyde Keeler, usłyszał o kociaku Tonga i chciał rozwijać tę rasę. Skontaktował się z Dalym, która ponownie wyhodowała cętkowanego kota. Kontynuowano program hodowlany, w którego skład wszedł kot amerykański krótkowłosy, który wprowadził do maści Ocicatów srebrne ubarwienie. 

Potem rozeszła się wieść o hodowli nowych, egzotycznych piękności i nie minęło wiele czasu, zanim Stowarzyszenie Miłośników Kotów uznało rasę Ocicat w 1966 roku. Długo zajęło im wpuszczenie ich na ring wystawowy – status mistrza rasa otrzymała w 1987. Wówczas została w pełni uznana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów za tytuł mistrza w 1986 r., a wkrótce potem pojawiły się inne ważne rejestry kotów.

Ocicat powstał z mieszanki kota abisyńskiego, syjamskiego i amerykańskiego krótkowłosego. 

Podsumowanie – Ocicat

Ocicat to dziko wyglądający kot o pochodzeniu domowym, wyhodowany z połączenia ras abisyńskich, syjamskich i amerykańskich krótkowłosych. Pomimo swojego wyglądu ocicaty są całkowicie domowe, towarzyskie i zabawne. Ocicat doskonale nadaje się do każdego domu z ludźmi, którzy będą go kochać i troszczyć się o niego. Kot tej rasy jest pewny siebie, rozmowny i bardzo aktywny. Lubi witać gości i dobrze dogaduje się z dziećmi, psami i innymi kotami. 

“Należy pamiętać, że każdy kot jest inny, a charakter nie zależy wyłącznie od rasy i konkretny Ocicat może mieć inny charakter niż opisany powyżej” mówi Aleksandra Kajdanek, ekspert Pethomer. 

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Aleksandra Kajdanek

Behawiorystka kotów i zoopsycholożka. Specjalizuje się w zoopsychologii oraz behawiorystyce kotów. Posiada licencję Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii i cały czas się doszkala.

Powiązane artykuły 🐕

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *