Kiedy pies musi być w kagańcu?

Kiedy pies musi być w kagańcu?

Kaganiec budzi wiele kontrowersji wśród części psich opiekunów. Jednakże w wielu przypadkach jest on niezbędnym akcesorium. Z tego artykułu dowiesz się, czy można wyprowadzać psa bez kagańca i jak dobrać kaganiec do wielkości swojego pupila.

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Behawiorystka zwierzęca

Czy kaganiec dla psa jest obowiązkowy 2022?

Kaganiec to rodzaj psiego akcesorium, które raczej nie cieszy się dobrą sławą wśród opiekunów czworonogów. Wielu psich rodziców wychodzi z założenia, że ogranicza on pupila i powinien być stosowany jedynie przy agresywnych zwierzętach. Jednakże należy pamiętać, że kaganiec występuje w wielu formach i może pełnić różne role. W niektórych sytuacjach jest on niezbędny i zapewnia bezpieczeństwo nie tylko otoczeniu, ale także samemu pupilowi.

W przestrzeni publicznej wiele się mówi o nakazie wyprowadzania psa na spacer w kagańcu. Jednak patrząc na przepisy polskiego prawa, nie ma żadnego artykułu, który jednoznacznie stwierdza konieczność zakładania psu kagańca. Istnieją jednak zapisy mówiące o zachowaniu należytej ostrożności przez opiekuna. W sytuacji, gdy zwierzę stworzy zagrożenie dla otoczenia, jego psi rodzic zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Warto jednak wiedzieć, że nakaz noszenia przez psa kagańca mogą wprowadzać gminy. W niektórych miejscowościach istnieją nakazy wyprowadzania psów w kagańcach, szczególnie w przypadku ras uznawanych za agresywne. Trzeba więc zaznajomić się z lokalnymi przepisami, aby wyprowadzając zwierzę bez smyczy bądź kagańca nie narazić się na karę finansową. Jaki jest mandat za psa bez kagańca w wyznaczonych miejscach? Kwota waha się od 50 do nawet 250 złotych.

Kiedy pies musi być w kagańcu?

Kiedy pies musi być w kagańcu?

Choć przepisy nie mówią nic o nakazie noszenia kagańca przez psa, to są sytuacje, w których akcesorium to bardzo się przydaje, a niekiedy jest wręcz niezbędne. Kiedy zatem pies powinien nosić kaganiec? Z pewnością sprawdzi się on np. w lecznicy. Nawet mając bardzo opanowane zwierzę, podczas badania weterynaryjnego może czuć ono dyskomfort, co może doprowadzić do zachowań odbiegających od normy. Kaganiec umożliwi zbadanie zwierzęcia bez ewentualnego pogryzienia narzędzi, lekarza czy osób asystujących.

Kaganiec może pełnić również formę ochrony dla psa, który ma tendencję do zjadania niechcianych przedmiotów podczas spacerów. Przy okazji tematu spacerów, warto pamiętać, że wychodząc ze zwierzakiem w tłoczne miejsca, może czuć on dyskomfort i być bardziej wycofany bądź pobudzony. Opiekun nie zawsze może poznać po swoim zwierzaku, że coś jest nie tak, co może w efekcie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, dlatego kaganiec będzie również niezbędnym akcesorium, aby zapobiegać niektórym wydarzeniom.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kaganiec wcale nie musi być dla psa nieprzyjemną koniecznością. Mało tego, jeśli odpowiednio przyzwyczaimy go do noszenia kagańca, nie będzie się czuł w nim niekomfortowo, a nawet ochoczo będzie go zakładał, wiedząc, że oznacza to spacer. 

Naukę najlepiej rozpocząć w bardzo młodym wieku zwierzaka. Można zacząć od prób nakładania kagańca na pyszczek w domu na kilka minut. Jeśli pupil nie ucieka głową, warto nagradzać go przysmakiem. Po pewnym czasie okres trzymania kagańca na pyszczku można stopniowo wydłużać — oczywiście bez robienia tego za szybko lub na siłę To czasochłonny proces i wymaga cierpliwości, ale jeśli wszystko będzie odbywać się w spokojnej atmosferze z nagrodami, to czworonóg przyzwyczai się do kagańca i będzie chętnie go zakładał.

Kiedy pies musi być w kagańcu?

Jak dobrać rozmiar kagańca dla psa?

Istnieje wiele czynników mających wpływ na to, czy pies będzie chętnie zakładał kaganiec. Oprócz przyzwyczajania go do tego akcesorium od najmłodszych lat trzeba również dobrać jego odpowiedni rodzaj oraz wielkość.

W przypadku wizyt u weterynarza najlepiej sprawdzi się kaganiec materiałowy, który ściśle przylega do pyska. Umożliwia on otwarcie pyska, a tym samym chroni przed ewentualnym pogryzieniem przez pupila. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tzw. kaganiec weterynaryjny zupełnie nie nadaje się do chodzenia na spacery. Choć jest lekki, to całkowicie uniemożliwia on otwieranie pyska. Taki stan rzeczy może prowadzić do przegrzania, a w konsekwencji udaru cieplnego, który jest niebezpieczny dla zdrowia i życia naszego czworonoga.

Jako kaganiec dla psa chroniący przed zjadaniem śmieci świetnie sprawdzi się model z siatki. To lekki i łatwy w zakładaniu kaganiec, który pozwala psu otwierać swobodnie pysk. Siatka o drobnych oczkach jednocześnie umożliwia chwytanie przedmiotów znalezionych na spacerze czy wylizywanie ich. Najpopularniejszy jest natomiast kaganiec fizjologiczny, czyli taki, który umożliwia psu swobodne otwieranie i zamykanie pyska. Jest to szczególnie ważne w upalne dni, kiedy pies mocniej ziaja, aby schłodzić organizm. Konstrukcja takiego kagańca jest ponadto tak dostosowana, aby nie sprawiać dyskomfortu w postaci obcierania czy ucisku.

To o czym warto wspomnieć, kagańce mogą występować w nieco weselszych wersjach. Niektóre z modeli siatkowych można kupić z ciekawymi nadrukami, a warianty fizjologiczne są dostępne np. w formie kagańca dla psa z zębami. Jednak przed zakupem takiego akcesorium należy się upewnić, czy jest on bezpieczny i wygodny dla pupila.

Oprócz wyboru rodzaju kagańca jest ważny jeszcze jego rozmiar. Niezależnie od tego, czy wybieramy kaganiec dla małego psa, czy dużego, musi być on odpowiednio dopasowany do pyska zwierzaka. Jak zmierzyć kaganiec dla psa, aby nie był zbyt ciasny lub luźny? W tym wypadku trzeba dobrze zmierzyć kufę psa — od czubka nosa do stopu, czyli miejsca pomiędzy oczami zwierzaka. Do uzyskanego wyniku należy dodać od 1 do 2,5 cm, aby uzyskać idealny rozmiar kagańca.

Jeśli jednak nie ma się pewności, czy pomiary są prawidłowe, najlepszym rozwiązaniem jest zabranie czworonoga do sklepu zoologicznego. Na miejscu można skorzystać z pomocy ekspedienta i przymierzyć pupilowi różne dostępne kagańce, aby wybrać najlepiej dopasowany. Na co warto zwrócić uwagę podczas przymiarek? Przy dobieraniu kagańca materiałowego trzeba sprawdzić, czy przylega on dostatecznie ciasno do pyska i czy zwierzak nie jest w stanie go ściągnąć. Natomiast przy kagańcach z tworzywa sztucznego warto sprawdzić przestrzeń wokół pyska — musi ona być wystarczająca do swobodnego ziajania.

Wiele osób próbuje na własną rękę wykonać samodzielnie domowy kaganiec dla psa. W internecie można znaleźć wiele poradników, jak wykonać taki kaganiec. O ile może się on przydać w sytuacjach awaryjnych to trzeba mieć na uwadze, że tego rodzaju akcesoria nie są trwałe i mogą być niekomfortowe dla zwierzaka. Z tego względu najlepiej jest kupić akcesorium w sklepie, które będzie odpowiednio dopasowane i wygodne dla pupila.

Kiedy pies musi być w kagańcu?
👉 Kup kaganiec dla psa na store.pethomer.com 

Czy każdy pies musi mieć kaganiec w autobusie?

Choć przepisy prawa nie regulują do końca konieczności noszenia kagańca przez psa, to jednak w wielu miejscach przestrzeni publicznej takie akcesorium jest wymagane. Przykładem może być publiczny transport. To, czy pies każdy musi nosić kaganiec w pociągu lub autobusie regulują przepisy lokalne oraz regulaminy samych przewoźników.

Chcąc skorzystać z transportu publicznego z pupilem, musi on posiadać kaganiec oraz być zapięty na smyczy. Niezależnie od rasy i wielkości zwierzaka, takie przepisy obowiązują zarówno w tramwajach, jak i miejskich autobusach.

A czy pies musi mieć kaganiec w pociągu? Tu sprawa ma się nieco inaczej, ponieważ pupil nie musi mieć założonego kagańca jeśli podróżuje w transporterze. Z kagańca są zwolnieni również psi przewodnicy osób niewidomych i ociemniałych oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym.

Kiedy pies musi być w kagańcu?

Powiązane artykuły 🐕

sandra zimniak

WERYFIKACJA MERYTORYCZNA

Sandra Zimniak

Dyplomowana behawiorystka oraz instruktorka szkolenia psów. Od kilku lat spełnia swoje marzenia i pracuje pomagając psiakom poczuć się lepiej w świecie, który je otacza.

Źródła:

  • lux-vet.pl
  • johndog.pl
  • krakvet.pl
  • psy-pies.com

Nasi eksperci:

To może Cię zainteresować:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *